Krachtpatser De Witte is de sterkste van de wereld Schaken zonder bord, maar met een wapen 13 vrijdag 27 oktober 2017 A Nancy van de Ven is één van de Zeeuwse blikvangers zondag, archieffoto lex de meester Het parkoers van de Strandcross in Vlissingen. archieffoto lex de meester Bij de wereldkampioenschappen bankdrukken in New Delhi is Ter- neuzenaar Johny de Witte (49) wereldkampioen geworden in de categorie 45-49 jaar tot 125 kg. Bas Dingenouts Vlissingen De Witte drukte gisteren een ge wicht van 162.5 kg omhoog, een nieuw persoonlijk- en Nederlands record. Na de Nederlandse titel in mei en de Europese titel in juli be kroont de krachtpatser hiermee een absoluut topjaar. Op dat moment was hij overigens al winnaar van de wedstrijd. Bij bankdrukken mogen deelnemers in totaal drie pogingen doen. Door bij zijn derde poging 157.5 kilogram te drukken was de eerste plaats al binnen. De wereldkampioen mag echter nog een vierde poging doen om zijn prestatie nog verder te ver beteren. Dat lukte. Contact krijgen met India bleek erg moeilijk. De in Nederland ach tergebleven vrouw van Johny, Eline de Witte, was echter minstens zo blij als de wereldkampioen zelf. „We zijn helemaal door het dolle. We hadden het absoluut niet ver wacht. Zeker niet na wat mindere berichten vanuit India. De wed strijd zou eigenlijk al een dag eerder plaatsvinden. Johny was helemaal opgeladen en klaar voor de start. Maar vijf minuten voor aanvang werd opeens bekend dat de wed strijd een dag werd uitgesteld. Hij zat er toen echt even door heen. De organisatie was sowieso ontzettend rommelig. Gelukkig heeft hij zich er toch doorheen geslagen." Met de wereldtitel zette De Witte de kroon op een absoluut topjaar, waarin hij zijn rentree maakte. Na jarenlang gestopt te zijn geweest, pakte hij het meedoen aan wed strijden dit jaar weer op. Wie op Google de zoektermen 'schermen' en 'Zeeland' intypt, krijgt maar een zeer beperkt aantal relevante links. Niet zo gek, want er is maar één enkele schermvereniging in Zeeland, l'Aissallant uit Vlissingen. Voor wie de Franse taal niet perfect beheerst, die naam bekent vrij vertaald 'de aanvaller'. Maar erg populair lijkt de sport dus niet te zijn in het Zeeuwse. Bas Dingenouts Vlissingen Colin de Vries (43), secretaris van l'Aissallant, vertelt waarom hij toch ooit is begonnen met scher men. „Ik heb vroeger eigenlijk nooit aan teamsport gedaan. Voet bal heeft me bijvoorbeeld nooit kunnen bekoren. In plaats daarvan heb ik in mijn jeugd aan judo en karate gedaan", geeft hij aan. „Een jaar of zeven geleden was ik op zoek naar een nieuwe sport. Ik ben simpelweg door een gids gaan bladeren met alle sportverenigin gen in de buurt van mijn woon plaats Middelburg. Ik besloot me aan te melden bij l'Aissallant en was al snel helemaal verkocht. Schermen is zowel een technische als een tactische sport. Het is abso luut niet zo dat brute kracht de bo ventoon voert. Integendeel zelfs." De Vries geeft een korte intro ductie:. „Het doel is je tegenstan der te raken met je wapen. Vroeger bevocht men elkaar met echte wa pens. Tegenwoordig noemen we het nog wel zo, maar is het uit einde van het wapen niet meer dan een soort lichtknopje. Zodra je ge raakt wordt door de tegenstander, gaat er een lichtje branden." Ook zijn er meerdere wapens. „Een floret, sabel en degen. Het verschil zit hem in het oppervlak van het lichaam dat geraakt mag worden. Zelf gebruik ik altijd de degen. Dat is eigenlijk het makke lijkst, omdat dan het hele lichaam een doel is. Je bent trouwens goed beschermd hoor. Het doet geen pijn als je geraakt wordt." De Vlissingse vereniging telt op dit moment vooral jeugdleden, Trainer Sjaak Roelse van l'Aissallant leert zijn pupillen de fijne kneepjes van het schermen, fotos ruben oreel Colin de Vries zo'n twintig in totaal. Het aantal seniorenleden blijft steken op ze ven. „Je ziet het aantal leden in golfbewegingen ontwikkelen. Mo menteel hebben we alleen man nen. Toch is schermen ook een erg geschikte sport voor vrouwen. Als een vrouw tegen een man schermt, is er een goede kans dat de vrouw zal winnen. Dat is bij an dere sporten anders." Dat heeft te maken met de ei genschappen die van belang zijn. „Lichtvoetigheid en snelheid zijn erg belangrijk. Daarnaast zit er een groot tactisch element in. Je moet je echt volledig concentreren. Zo dra je aan de dagelijkse beslomme ringen begint te denken, heeft de tegenstander je al geraakt. Ik verge lijk het ook wel eens met schaken, zonder bord." Gezien het beperkte aantal le den zijn nieuwe enthousiastelin gen meer dan welkom in Vlissin gen. „Mensen mogen altijd vrijblij vend een proefles komen doen. Ze ker ook voor kinderen is het een goede sport. Je ziet soms kinderen met weinig zelfvertrouwen bin nen no-time helemaal opbloeien. Je hoeft niet de sterkste of de snel ste te zijn om uit te blinken met schermen." Behalve trainingen zijn er ook wedstrijden. „Daarvoor moeten we wat verder rijden, maar deze zijn er gelukkig zeker. Meer het leuke is: iedereen kan er van ie dereen winnen." verbeterpunten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41