II 9 Klokje Zeeuws Museum Bal Lissabon Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Schelpenbuffet Stadhuismuseum Zierikzee PZC ONLINE Hugo Schorer is voorzitter van het Zeeuws Genootschap. Katie Heyning is genootschapsconserva tor. Ook bij hen is de erkenning als 'beschermd cultuurgoed' reden voor een diepe zucht van verlich ting. „We hebben zo lang moeten aandringen", zegt Katie Heyning. Ook zij weet dat een 'nationale' be scherming vandaag de dag wat overbodig lijkt. Maar ze herinnert zich directeur Piet van Daalen van het Zeeuws Museum, die met name de etnografica - volkenkun- Buitenplaats Zeeuws Archief De Zeeuwse identiteit is in de loop van de eeuwen gegroeid en die proberen we als genootschap vast te houden dige objecten - als oninteressante, oude troep bestempelde en bij het grof vuil zette. De verentooien en opgezette vogels konden maar op het nippertje worden gered. Gods schepping in het klein - zo beschouwden de genootschappers door de eeuwen heen hun verza meling. Wie lid was werd geacht wat bij te dragen. Een bijzonder boek, munt of serviesstuk, of een 'rariteit' van een verre reis. De tussen 1769 en 1804 verzamelde objecten vormen de oude collec tie, die in haar geheel wordt be schermd. Van de in de 19e en 20ste eeuw verder uitgebouwde collectie wordt een aantal top stukken als nationaal erfgoed aan gemerkt. Zoals het in 1910 geschon ken tafelklokje, dat admiraal Witte Cornelisz de With na de verovering van de Spaanse zilvervloot in 1628 meebracht. Het genootschap verzamelt nog steeds. Er komen schenkingen bin nen. En er wordt aangekocht. Het in 2014 verworven kastje met gepre pareerde vlinders is daarvan een voorbeeld. Voorzitter Schorer: „Zeeuwen hebben gevoel voor ei gen identiteit. Dat is in de loop van de eeuwen gegroeid en dat probe ren we als genootschap vast te hou den en te laten zien." Niet gepast?? OMG, wat Hollands weer.. Ze zijn geweldig en 't is tof dat De Jonge ze draagt! #lef #schoenen #bordes vrijdag 27 oktober 2017 SLA ONS NUMMER OP De PZC is ook bereikbaar via Whatsapp. Heeft u een foto of een video van een nieuwsgebeurtenis die u wilt delen met de rest van Zeeland? Stuur hem ons door via Whatsapp. Het nummer is 06-20418849. Voeg de redactie toe aan uw contactenlijst in uw te lefoon. Op deze manier kunt u snel nieuwstips, foto's en vi deo's doorsturen naar de PZC. Vergeet niet daarbij uw naam en woonplaats te vermelden, zodat we die bij de foto kunnen publiceren. Voor ingezonden foto's en video's wordt overigens geen financiële vergoeding gegeven. Eind 16e-eeuws klokje van koper, meegebracht door admiraal Witte Cornelisz de With nadat Piet Hein de Zilvervloot veroverde in de baai van Matanzas in 1628. De With was toen kapitein en raad van Piet Heyn op het schip Amster dam. In de familie gebleven tot het in 1910 aan het Genootschap werd ge schonken. Marmeren bal van de balustrade van het Koninklijk Paleis in Lissabon, dat in 1756 door de aardbeving werd verwoest. Op 26 augustus 1777 geschonken door mr. I.C. Schüchner. Uit schelpen en gehoorbeentjes van de ka beljauw samengesteld buffet door de Zie- rikzeese geneesheer Job Baster (1711- 1775). In 1775 aan het genootschap gelega teerd. krijgt erkenning 1r* Conserva tor Katie Hey- ning en voor zitter Hugo Schorer van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen bij het planeta rium van Johan Adri- aen van de Perre (1738- 1790) in het Zeeuws Ar chief in Mid delburg. Het schaalmodel van ons zonnestel sel werd vervaar digd door horloge maker J. van den Eekhout in de jaren 1782-1785. rF0T0LEX DE MEES TER Tekening door Jan Arends (1738-1805) van een ge deelte van de tuin van Poppenroedeambacht, de buitenplaats van Daniel Radermacher aan het einde van de Seisweg in Middelburg, 1771. -Hugo Schorer TWITTER Marjan Schaapman @marjanschaapman Hef kabinet-Rutte III stond gisteren op het bordes samen met koning Willem- Alexander. Veel aandacht ging naar de opvallende schoenen van vicepremier Hugo de Jonge. De schoe nen hadden een 'blauwe bloemenprint' en vielen op tussen (vooral) zwarte schoenen van de rest. ONLINE TOP 5 1. Heracles Almelo maakt einde aan bekeravontuur van strijdlustig Hoek 2. Man aangehouden in Vlissingen voor bedreiging met vuurwapen 3. 'De kerk verlaten is een eenzame weg' 4. 244 meter lang schip met nafta gestrand op Westerschelde 5. Kookboekenuitgever schrijft open brief naar Sergio Herman: 'Je duwt me in de shit' Kijk op www.pzc.nl of E @pzcredactie ri facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37