Zelfbenoemde hulpverlener krijgt driejaar cel voor ontucht Water- ontharders 4 Jongste uitgave van 't Kerkje van Ellesdiek vol levenswijsheid Krijn van der Jagt en Jan Kouwen haalden wijze woorden uit de Bijbel en de Koran en vertaalden ze in het Zeeuws van Schouwen-Duiveland. Cel en opname geëist tegen Vlissinger voor bedreiging water specialist #oo*oeN Allee eet d'r goed van. En ge niet van een lekker wientje, want God kiekt naeraolles wat a je doet en Ie ei t'r aor- digeid an. Aldus Prediker 9 vers 7, maar dan op z'n Zeeuws. Krijn van der Jagt uit Renesse en Jan Kouwen uit Zie rikzee stelden een boekje samen met spreuken en gezegdes 'uut de Biebel en uut aore ouwe boeken'. 'Wieze Woorden'heet het en het ligt sinds deze week - de Week van het Zeeuwse boek - in de boekhandel. Het is een blij boek boordevol kleurrijke illustraties van Jopie Minnaard. Met, naast teksten uit de Bijbel, ook wat wijze woorden uit de Koran en boeddhistische litera tuur. „Al die oude boeken hebben hetzelfde thema: Wat is wijs? Wat is verstandig? Wat is een goed le ven?", schetst Van der Jagt. En zo ontstond zo'n 2500 jaar geleden wijsheidsliteratuur, waarin allerlei levenswijsheid is te vinden. Met Kouwen selecteerde hij een stuk of twintig fragmenten om ze te verta len in het Zeeuws van Schouwen- Duiveland. Niet die selectie van spreuken maar het vertalen, was de grote klus. „Die teksten gaan wel Ik vind 'm mooier worden in het Zeeuws zes keer rond bij de mensen van 't Kerkje van Ellesdiek." Wieze Woorden is een uitgave van de stichting 't Kerkje van Ellesdiek. Het boekje zet steeds de Neder landse en Zeeuwse versie naast el kaar, voorzien van een toelichting over de bron van de teksten. Kou wens favoriet is Spreuken 17:28. 'Een dwaes die a vee zwiegt, liekent wies, a is 't ma om a t'n z'n mond ouwt'. „Het doet me denken aan een uitspraak die ik jaren geleden heb gehoord: 'Kinders! je mot ze nie lerepraete, ma lere zwiegel'. Het is een pleidooi om eerst goed na te denken voordat we 'mondig' willen zijn." Van der Jagt, die zelf als vertaal adviseur van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen jarenlang de wereld rondreisde, tipt er meer dere. Maar de Uutspraeken van Jezus van Nazaret toch wel in het bijzon der. 'Ze werke nie, ze spinne nie, en ik zaje vertelle dat Salomo, in aol z'n pracht enprael, d'r nie zo opgereed uutzag, as eên van die blommetjes'. „Ik heb die tekst bestudeerd in ver schillende andere talen, maar ik vind 'm mooier worden in het Zeeuws." Tegen een 26-jarige Vlissinger is gisteren een celstraf van 145 dagen en een voorwaardelijke celstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar geëist. Ook zou hij moeten worden op genomen in een psy chiatrische instelling. Op zes mei van dit jaar bedreigde hij vijf politieagenten en via hen ook zijn moeder. De Vlissinger K. had op dat moment een emotionele uitbarsting. Kort voor het incident kreeg de Vlissinger te maken met de dood van twee dierbaren en hij dacht dat hij de woning in Middelburg had geërfd. Hij vernielde een ruit, drong de woning binnen en toen agenten na een melding bij de woning kwa men bedreigde hij hen met een zakmes. Het lukte hen pas na enige tijd om hem te overmeesteren. Er was een politiehond nodig om te voor komen dat agenten gewond raak ten. De ontkennende K. werd ervan verdacht tussen 2000 en 2012 vijf jongens die aan zijn zorg waren toevertrouwd seksueel te hebben misbruikt. Het zouden er meer zijn geweest, maar slechts vijf had- In zijn jacuzzi, waar jong en oud naakt in poedelden, kon K. zijn handen niet thuishouden den een aanklacht ingediend. K. voelde zich betrokken bij de situ atie waarin sommige jongeren verkeerden. Hij gaf ze onderdak en desnoods een baan in zijn bedrijf. In zijn jacuzzi, waar jong en oud naakt in poedelden, kon K. zijn handen niet thuishouden. Ook be landden de jongens, als ze meer dan goed voor hen was hadden ge dronken, in het bed bij K. waar hij ontucht met hen pleegde. Tijdens de behandeling van de zaak opperde de advocate van K. dat de verklaringen van de slacht offers waarschijnlijk op elkaar wa ren afgestemd. Want toen de zaak aan het rollen was geslagen, was er een bijeenkomst van de slachtof fers geweest en had een van de ou ders alles in het werk gesteld om ook andere jongens zo ver te krij gen dat ze ook aangifte deden. Daarnaast constateerde ze dat ver klaringen elkaar tegenspraken en diverse verklaringen onbetrouw baar en besmet moesten worden verklaard omdat er kennelijk was afgestemd. Zij meende dan ook dat er maar een conclusie kon worden getrokken en dat was dat K. inte graal moest worden vrijgesproken. De rechtbank verwierp de ver weren van de advocate. In haar vonnis stelt de rechtbank klip en De advocate opperde dat de verklaringen waarschijnlijk op elkaar waren afgestemd klaar dat de verklaringen van de slachtoffers absoluut niet op elkaar zijn afgestemd, consequent zijn en elkaar ook ondersteunen. Dit in te genstelling tot de ontkennende verklaringen van K., die door de rechtbank als 'kennelijk leugen achtig' worden gekwalificeerd. Verder rekent de rechtbank het K. zwaar aan dat hij grove misbruik heeft gemaakt van het vertrouwen dat de jongeren in hem hadden ge steld. Ook de houding van K. tij dens het proces werd als 'strafver zwarend element' aangemerkt. vrijdag 27 oktober 2017 Wieze woorden uut ouwe boeken A Krijn van der Jagt (I) en Jan Kouwen met Wieze Woorden, foto dirk-jan gjeltema Esme Soesman Zierikzee - Krijn van der Jagt Wieze Woorden is voor 9,95 euro te koop bij Boekhandel De Vries in Zierikzee, De Koperen Tuin in Goes en de Drvkkerij in Middel burg. Ad Roos Middelburg Uitspraak 9 november. De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 60-jarige, zelfbenoemde hulpverlener A. K. uit Vlissingen een gevange nisstraf van drie jaar waarvan één jaar voorwaardelijk opge legd. Ook moet hij drie van zijn slachtoffers 11.400 euro aan smartengeld betalen. Het von nis was conform de eis. Ad Roos Middelburg lAWfór! Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32