Onrust over onderzoek naar verhuurplicht 3 Inwoners van onder meer de ge meenten Sluis, Tholen en Veere wacht volgend jaar een aangename verrassing. De gemeentelijke belas tingaanslag zal lager uitvallen dan dit jaar. Een huurder op Tholen is zelfs bijna to procent minder kwijt, zo blijkt de begrotingen 2018 waar over de gemeenteraden zich in deze weken buigen. De afname is te danken aan de la gere kosten van de afvalverwerking. Maar niet overal is het feest, want er zijn ook gemeenten die het voordeel niet direct doorberekenen aan de huishoudens. Of zij verlagen de af valstoffenheffing, maar verhogen te gelijkertijd andere belastingen. Daar is per saldo vaak sprake van, op nieuw, een lichte lastenverzwaring. Wat zijn de voornaamste trends in de begrotingen? Afvalstoffenheffing In elk geval Goes, Middelburg, Sluis, Terneuzen, Tholen, Veere en Vlis singen laten de afvalstoffenheffing volgend jaar flink dalen. Het voor deel varieert van 15 tot 40 euro per huishouden, afhankelijk van de sa menstelling en de gemeente. Reimerswaal is in Zeeland op dit moment voor een gezin de duurste met afvalstoffenheffing en zal dat ook blijven. Daar stijgt het tarief zelfs: van 345 naar ruim 347 euro. Veere is met 236 euro al de goed koopste en daalt verder naar 219 euro voor een meerpersoonshuis- houden. Kapelle is tot nu toe de enige Zeeuwse gemeente met een sys teem ('diftar') waarbij huishou dens, naast een vast bedrag, betalen voor elke keer dat ze hun container aan de weg zetten. In 2018 voeren ook Goes (vanaf 1 juli) en Schou- wen-Duiveland dat systeem in. Dat moet leiden tot minder kos ten en lagere tarieven. De inwoners van Schouwen-Duiveland hebben volgend jaar eenmalig een extra voordeel. Er worden alleen vaste kosten in rekening gebracht en nog geen bedrag per ophaalbeurt. Hoe hoog de tarieven worden, is nog onduidelijk. Rioolheffing De meeste gemeenten verhogen de rioolheffing. Het gaat in elk geval om Hulst, Middelburg, Noord-Beve land, Reimerswaal, Sluis, Terneu zen, Tholen en Vlissingen. Vaak gaat het om enkele euro's. Kapelle en Goes hebben nog geen nieuwe tarieven bepaald, maar zij begroten wel meer inkomsten dan dit jaar. Borsele houdt alles bij het oude. Op Schouwen-Duiveland daalt de rioolheffing voor huiseige naren, maar stijgt die juist voor huurders. Veere is de grote uitzondering. Daar gaat de rioolheffing met bijna 12 procent omlaag. Dat komt neer op 7 tot r8 euro per huishouden. Reden is 'een daling van de kosten'. Ozb Om de lagere afvalstoffenheffing te compenseren wil Schouwen-Dui veland de onroerendezaakbelasting (ozb) stevig verhogen. De begroting laat zelfs een stijging van 25 procent voor woningeigenaren zien. Ook Vlissingen moet, als artikel 12-gemeente, de ozb verder om- hoogschroeven: 6,5 procent erbo venop. In andere gemeenten vari eert de stijging van 0,7 procent (Rei merswaal) tot 4 procent (Tholen). Goes gaat ook de ozb verhogen om de lagere afvalstoffenheffing op te vangen, maar noemt nog geen be dragen. Borsele handhaaft het huidige ta rief. Ook Noord-Beveland lijkt in te zetten om het gelijkhouden van de belasting, al ontbreken de concrete bedragen nog. Hondenbelasting Hondenbezitters in Borsele, Hulst, Noord-Beveland en Tholen hoeven zich geen zorgen te maken. Daar blijft de hondenbelasting zoals die op dit moment is. Elders zetten ge meenten in op 'trendmatige verho ging' of 'inflatiecorrectie'. Dat wordt nogal breed opgevat. In Goes gaat het bijvoorbeeld om 0,9 procent, terwijl Terneuzen het heeft over een 'inflatoire wijziging' van bijna 3 pro cent. Vlissingen is met afstand de duur ste gemeente liefhebbers. Wie twee viervoeters bezit, moet nu 266 euro overmaken. Dat wordt volgend jaar bijna 271 euro. Noord-Beveland rekent als voordeligste gemeente voor twee exemplaren 95 euro. Toeristenbelasting Toeristen gaan in 2018 in delen van Zeeland meer betalen. Zes van de twaalf gemeenten die toeristenbe lasting heffen, verhogen volgend jaar de tarieven. Middelburg springt eruit. De ge meente was al de duurste: r,6o euro per persoon per overnachting. Dat gaat naar 1,77 euro. De stijging moet 50.000 euro extra opleveren. Goes gaat vooral gasten op campings en in vakantiehuizen extra belasten. Van de grote recreatiegemeenten trekt Sluis de prijzen flink op. Toe risten in hotels, vakantiehuizen en pensiongasten gaan volgend jaar 1,35 euro betalen (nu 1,20), campinggas- ten r,20 euro (nu 1,15) per nacht. Schouwen-Duiveland stijgt iets, naar 1,12 euro per nacht. Veere houdt het ta- Rioolheffing Afvalstoffenheffing Hondenbelasting Het onderzoek kwam er naar aan leiding van protesten tegen de door de provincie ingestelde verhuur plicht. Nieuwe eigenaren van tweede woningen moeten daar door hun bezit ook verhuren. Vol gens ontwikkelaars stagneert daar door de verkoop en dus ook de bouw van appartementen. De kritiek kwam van meerdere kanten in de provincie, maar in Cadzand-Bad - waar veel nieuw bouw van recreatie-appartementen is - was die het hardst. De grote ontwikkelaars in de kustplaats trokken aan de bel en vonden in de gemeente Sluis een medestander. Het gemeentebestuur kwam lijn recht tegenover de provincie te staan. Dat ging zo ver, dat Sluis toe stemming gaf aan ontwikkelaars om te bouwen zónder verhuurver- plichting, maar dat de provincie die bouwplannen sinds begin dit jaar tegenhoudt. In Cadzand-Bad zijn daardoor in de afgelopen maanden geen bouwontwikkelingen gestart. Provincie en gemeente sloten een voorlopig compromis door af te spreken in Cadzand-Bad een proef Op deze manier distantiëren we ons van de uitkomsten te doen met alternatieve regels. De eerste fase daarvan is een onder zoek naar de huidige en gewenste situatie op het gebied van wonen en leefbaarheid in de kustplaats. Ook de ontwikkelaars kregen een rol: ze leveren marktinformatie over onder meer verhuur- en ver koopcijfers van de al gerealiseerde bouwprojecten. Daarnaast zouden ze worden betrokken bij het proces. Dat laatste gebeurt niet, schrijven Compagnie Het Zoute, Faas Deve lopment, Roompot en Van der Poel aan Sluis en provincie. Ze constate ren dat er al lang geen gesprekken zijn gevoerd en zo 'volledig buiten spel worden gezet'. „Zoals het nu loopt distantiëren we ons van de uitkomst van deze pilot." Wethouder Peter Ploegaert (Sluis) reageert verbaasd op de brief. Hij wijst erop dat de eerste stap, het (laten) uitvoeren van de onderzoeken, nog niet klaar is. „Ge baat bij snelheid zijn we allemaal. Maar we kunnen pas echt verder als we de resultaten kennen. En dan krijgen de ontwikkelaars die ook meteen te zien. We houden niets achter." Sluis en de provincie gaven giste ren in een gezamenlijke notitie ook een tussenstand van het onder zoek. Beide partijen zijn het erover eens dat 'de situatie in Cadzand- Bad vraagt om een afzonderlijke aanpak'. Er wordt ingezet op het mogelijk maken van deeltijdwo nen. Dat wordt dan, naast 'perma nent wonen' en 'verblijfsrecreatie', een derde categorie waarin een wo ning kan vallen. Uitwerking wordt 'samen met de betrokken ontwik kelaars nader bezien'. Over de harde eis van de Sluise gemeente raad dat de verplichte verhuur van recreatiewoningen van tafel gaat, wordt niets gemeld. vrijdag 27 oktober 2017 Rolf Bosboom Vlissingen Projectontwikkelaars leggen een bommetje onder het onder zoek naar de wenselijkheid van verplichte verhuur van recrea tie-appartementen in Cadzand- Bad. Ze worden buitenspel gezet en dreigen zich terug te trekken uit het onderzoek, schrijven vier ontwikkelaars aan de gemeente Sluis en de provin cie. Martijn de Koning Cadzand-Bad - projectontwikkelaars Cadzand- Bad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31