1 14 Kamp Amersfoort verwerft unieke collectie persoonlijke documenten Een dagboekje, een verlovingskaart, het doodvonnis: niet eerder verwierf Kamp Amersfoort zo'n omvangrijke collectie documenten over één gevangene, Martinus ('Tini') Dereumaux. Het is deze week 75 jaar geleden dat hij in Bunnik werd gefusilleerd. Het dossier over Tini Dereumaux dat Kamp Amersfoort onlangs in bezit kreeg, omvat meer dan too stukken. „Schoolrapporten, foto's uit het sta dion van zijn geliefde ADO, je kunt het zo gek niet verzinnen of we heb ben het", zegt woordvoerder en on derzoeker Remco Reiding. Onder de documenten is zelfs een dagvaarding uit 1934. De dan 17-jarige Tini zou 'des namiddags omstreeks 8 uur op den openbaren weg' een bal hebben 'voortgeschopt'. Voor de oorlog werkt Tini (7 mei 1917, Eindhoven) als meubelmaker in het bedrijf van zijn vader in Den Haag. Daar leert hij Truusje Bos uit Rijswijk kennen, met wie hij zich in augustus 1939 verlooft. Als de Duit sers in mei 1940 Nederland binnen vallen, sluit Tini zich al snel aan bij Nederland voor Oranje. Deze Haagse verzetsgroep bestaat uit 21 mensen, die onder meer documenten verval sen, wapentransporten regelen en hulp bieden aan onderduikers. Ook een oom van Tini, eigenaar van een lichtdrukkerij in Eindhoven, wordt betrokken bij de verzetsacties. In opdracht van de Duitsers maakt hij afdrukken van strategische mili taire punten, zoals plattegronden van vliegbasissen. Hij doet alsof er iets fout is gegaan met de lichtdrukken en gooit die waar de Duitsers bijstaan in de prullenbak. In werkelijkheid haalt hij een truc met hen uit; op spe ciale wijze tovert de oom de 'mis lukte' afbeeldingen weer tevoor schijn. Deze voor de geallieerde zeer belangrijke informatie speelt Neder land voor Oranje door naar Engeland. Fuik Tegen het einde van 1941 loopt de groep in de fuik van Antonius van der Waals, een spion in dienst van de Sicherheitsdienst (SD), die lucht heeft gekregen van de verzetsacties. Onder de schuilnaam Jan de Graaf meldt hij zich als 'gedropte agent' in het café van Jan le Griep, leider van de groep. Hij vertelt door Londen te zijn belast met sabotagewerkzaam- heden in Nederland. Omdat Van der Waals over de juiste informatie lijkt te beschikken, weet hij het vertrouwen van het ver zet te winnen. Hij stelt voor om in de nacht van 12 mei 1942 de remise van de Haagse Tram Maatschappij op te blazen. Daar staan 80 Duitse voertui gen gestald. Op het moment dat drie leden van de groep samen met Van der Waals de springstoffen plaatsen, valt de SD binnen. Een golf arresta ties volgt. Zeer verbluft Ook Tini wordt opgepakt en opgeslo ten in het Oranjehotel, een strafge vangenis in Scheveningen. 'Slaag en schop', krabbelt hij daags na zijn ar restatie in een clandestien dagboekje. 'Ben zeer verbluft van de bewijzen die ze van me hebben. Van de eerste schrik bekomen, herstel ik mezelf en laat me niet bang maken.' De notities zijn kort, maar indringend. Op 15 mei: 'Zeer onrustig gedroomd van Truus en van thuis. Verlang erg naar Truus. Ongerust over vader.' Op 19 juli 1942 belandt Tini in Kamp Amersfoort. Hij lijdt zware ontberingen en valt 25 kilo af. Twee maanden later veroordeelt het Feld- gericht Luftgau Holland in Amster dam hem onder meer wegens wa penbezit ter dood. 'Ik draag jou de onaangename taak op om vader en Truus voor te bereiden op mijn straf, schrijft hij in een brief aan broer Jan. 'Volgens de verdediger is er maar één procent kans op gratie. Ik ben niet bang, heb niet gehuild en hou me goed. Ik reken nog op een wonder en blijf optimist.' Afscheidsbrief Na het proces wordt Tini weer over gebracht naar Kamp Amersfoort, waar in de oorlog 35.000 Nederlan ders gevangen zaten, en op 24 okto ber naar de gevangenis in de Utrecht se Gansstraat. Twee dagen later stapt een Duitse officier daar 's ochtends zijn cel binnen, met de mededeling dat hij die middag zal worden geëxe- lk draag aan jou de onaangename taak op vader en Truus voor te bereiden op mijn straf cuteerd. Hij mag nog een afscheids brief schrijven: „Ik zal moedig ster ven, mijn laatste gedachten zijn voor jullie. Het is Gods wil wat hier ge schiedt. Ik hoop dat jullie mijn fou ten zullen vergeven en vergeef hun die het leed aandoen." Een truck rijdt vier leden van de verzetsgroep naar fort Rijnauwen in Bunnik. Drie anderen zijn eerder al elders omgebracht. Direct na aan komst wordt Tini met de andere drie tegen de muur gezet. Om 14.00 uur maakt het vuurpeloton een einde aan hun leven. Door toedoen van Antonius van der Waals kwamen meer dan 80 verzets mensen in Duitse handen. De SD'er werd na een proces ter dood veroordeeld en op 26 januari 1950 geëxecuteerd op de Waalsdorpervlakte. vrijdag 27 oktober 2017 GO Ik ben niet bang en zal moedig sterven' Wichard Maassen Amersfoort Martinus 'Tini' Dereumaux. M Het voormalige kamp is nu een mu seum. FOTO'S KAMP AMERSFOORT -Tini Dereumaux schrijft zijn broer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14