II Verzamelaar maakt de stencilmachine weer populair 12 Ooit vervangen door de kopieer machine, is het stencilapparaat weer helemaal terug. Met dank aan Erwin Blok uit Rijssen. In Parijs, Berlijn, Istanboel, en Milaan gaf hij al demonstraties. Overal is een stencil apparaat de stem van het volk. Onmisbaar schenking. Gestetner gaf de inventa ris van het museum uit de Totten- ham-fabriek (Londen) aan Blok. Meer dan 50 unieke machines, kasten vol documentatie en displaymateri aal, waarmee Blok ooit in een perma nente tentoonstellingsruimte de ma chines een passend decor hoopt te geven. „Een vrachtwagen vol uniek materiaal uit een reusachtige fabriek van meer dan 50.000 vierkante me ter, die helaas gesloten werd." Film Zijn hobby en stencilverslaving brengen de alternatieve eenpitter tot zijn spijt nog steeds geen cent op. Hoewel Blok steeds meer lezingen en workshops geeft, moet hij voor zijn levensonderhoud elders geld verdie nen. Dat doet hij als graficus, met een nulurencontract in een Twentse drukkerij. De meeste uren brengt Blok door in de Almelose bedrijfshal, die hij voor onbepaalde tijd van een weldoener mag gebruiken. Film- en televisieproducenten we ten de weg naar Almelo uitstekend te vinden. „Kijk eens, waar mijn machi nes overal te zien zijn", roept Erwin Blok vol trots. In de film Zwartboek draait actrice Carice van Houten aan zijn stencilmachine. In de bekroonde tv-serie Menten pron ken op de nagebouwde redactie van De Telegraaf allemaal typemachines van verhuurbedrijf Blok. Ook voor de musical Doe Maar zijn collectiestuk ken uit Twente aangevoerd. Een van de pronkstukken in Al melo is het twee miljoenste exem plaar van een destijds revolutionair type Gestetner. „Helemaal in blank metaal uitgevoerd en nooit ge bruikt", beweert de onbezoldigde museumdirecteur. Blok maakt nog altijd jacht op een Papal Duplicator. „Van elk nieuw model schonk Ge stetner er altijd één, in wit gespoten, aan de paus. Die machine werd, met een slimme marketingcampagne, of ficieel aangeboden in het Vaticaan." De laatste jaren schakelen kunst academies, universiteiten, musea, uitgevers en boekdrukkers steeds va ker over op de neo-cyclostyletech- niek. Erwin Blok reist stad en land af met zijn stencilmachines. Van schrij ver Remco Campert werd diens eer ste boek hernieuwd uitgegeven, ge drukt op een stencilapparaat en in een gelimiteerde en gesigneerde op lage. Populair is de stencil-art. „Met een groep cursisten op een workshop aan de slag gaan en dan samen een kunstboek maken." Demonstraties Parijs, Berlijn, Milaan, Istanboel, Not tingham en Stuttgart: in veel Euro pese steden heeft Blok inmiddels de monstraties gegeven. „Je ontdekt welke belangrijke betekenis de sten cilmachine had en heeft. Bij ons wer den er tijdens de Tweede Wereldoor log illegale verzetskranten mee ge drukt. Overal ter wereld is een sten cilapparaat de stem van het volk, on misbaar voor oppositiepartijen en de vrije stem. Laatst zei een student in Turkije het treffend:This machine has more power than a gun'." School Het is allemaal de schuld van school. „Mijn ouders zaten in het onderwijs en daar deed de stencilmachine in mijn jeugdjaren haar entree", vertelt de in Zwolle geboren en in Ermelo en Rijssen opgegroeide verzamelaar. Va der Jaap Blok werd directeur van de christelijke huishoudschool in Rijs sen. Zoon Erwin was op dat moment al gek van de drukmachine. Bij dag blad Trouw won hij een scholieren wedstrijd en kreeg hij de kans in Am sterdam een eigen jeugdpagina te maken. „Op mijn 15de mocht ik van mijn vader naar een demonstratie van Ge stetner in Deventer. Ze showden er hun nieuwste model. De verkoper joeg me weg. Ze wilden geen snot neus in de winkel. Ik wist me toch binnen te praten en bleek meer van de machine te weten dan de verte genwoordiger." Voor 40 gulden kocht Blok zijn eerste stencilmachine. Nog geen echte Gestetner, maar met zijn Duitse 'Ideaal', die achterop de fiets mee naar huis ging, was de mavoleer ling dik tevreden. Na een paar jaar had Blok al 25 ma chines op zolder staan. Via vertegen woordigers kwam hij erachter dat de vanuit Engeland opererende firma wereldwijd honderden verschil lende modellen had uitgebracht. De verzamelwoede nam steeds ernsti ger vormen aan. Inmiddels heeft de Almeloë 400 machines. De collectie omvat vrijwel alle gangbare types die vanaf 1881 tot heden zijn geprodu ceerd. David Gestetner, naamgenoot en kleinzoon van de gelijknamige op richter en uitvinder, kwam in 2003 naar Twente om de uitzonderlijke verzameling van Erwin Blok te be wonderen. De Brit van Hongaarse af komst bezocht een door de Rijsse- naar opgezette reünie voor oud werknemers van het stencilconcern bij Herberg De Pot, in Markelo. Tien tallen vertegenwoordigers en ser vicemonteurs van Gestetner waren aanwezig. Dat de oorspronkelijke eigenaren vertrouwen hebben in de Neder landse verzamelaar blijkt wel uit hun etershoge stellingen, tot aan het plafond, met honderden ma chines. Kisten vol ge reedschap, stapels pa pier, verkoopbrochures, documenta tie, tubes met inkt, stencilpennen, lettersjablonen, flesjes correctielak en inbrandapparatuur. Ergens ano niem buitenaf op een bedrijventer rein in Almelo is 's werelds grootste collectie stencilmachines bijeenge bracht. Hoewel hij officieel in buurge meente Rijssen woont, is stencilpro fessor Erwin Blok (53) vrijwel dag en nacht te vinden in deze wonderlijke fabriekshal. Hij ontwerpt er boeken, drukt kranten en kaartjes, repareert machines en snuffelt in pas aange voerde kisten, met her en der uit het land afkomstige attributen van de firma Gestetner. Tientallen dozen zijn nog nooit uitgepakt. „Een relatie?" De in een wollen trui gestoken graficus zucht. „Daar heb ik geen tijd voor. Het is net als met ziek tes: daar doe ik ook niet aan." Vrijge zel Blok is vanaf zijn 15de volledig in de ban van de duplicator, waarmee zo veel schoolkranten, wijkorganen en liturgieblaadjes werden gedrukt. Blok praat zelfs als een stencilma chine. In een niet aflatend tempo dreunt hij alle wetens waardigheden van het appa raat op. Je kunt hem niet uit zetten. vrijdag 27 oktober 2017 Heel de wereld komt naar Erwin voor een Gestetner Dolf Ruesink Almelo - Erwin Blok Erwin Blok heeft 's werelds grootste collectie stencil machines. In de film Zwartboek draait actrice Carice van Houten aan een van zijn apparaten. FOTO LARS SMOOK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12