10 Ze vinden Nederland een racistische samenleving, bekladden beelden en praten niet met 'witte pers'. Onlangs deed actiegroep De Grauwe Eeuw aangifte vanwege een cowboy-kinderfeest. Maar wie gaan er schuil achter de anonieme beweging? 1 JAN ''TïTkS/- ei),. S - 5S"W k)Z Begin augustus komt bij Rijkswaterstaat een brief binnen, bestemd voor de hoogste baas, directeur-generaal Mi- chèle Blom. Onderwerp: de Coen- tunnel. „Nederland kent een ver leden van massamoord, slavernij en kolonisatie", staat in de lange brief. „Wij, Actiegroep De Grauwe Eeuw, verzoeken de Nederlandse Staat om onmiddellijk te stoppen met het verheerlijken van massa moordenaar Jan Pieterszoon Coen d.m.v. de tunnel die u naar hem vernoemd heeft." En als Blom dat niet regelt, schrijft de actiegroep, zullen acties volgen. „Ook gericht aan uw persoon." Hoewel de toon dreigend is, be sluiten Blom en Rijkswaterstaat geen aangifte te doen. „We heb ben de actiegroep alleen laten we ten dat ze aan het verkeerde adres waren", zegt een woordvoerder. „Wij gaan helemaal niet over de Coentunnel. Die is van de ge meente Amsterdam." Sinds een jaar laat actiegroep De Grauwe Eeuw geregeld van zich horen. Deze week nog deed de anonieme beweging aangifte te gen muziekpaleis TivoliVreden- burg in Utrecht, dat kinderen vroeg verkleed als cowboy of indi aan naar een jeugdfestival te ko men. Een 'racistische stereotype ring', vinden de actievoerders. Eerder bekladde de groep beelden van Bontekoe en Coen in Hoorn, met teksten als 'Weg met koloni ale verheerlijking'. De gemeente Utrecht kreeg het dringende ver zoek een aantal straatnaamborden aan te passen, en zelfs de organisa tor van een tijdelijk tipi-tenten- kamp in Breda ontving een felle brief. Als het kunstproject niet snel verdween, zou 'actie' volgen. Witte media Maar wie zitten achter De Grauwe Eeuw, en wat zijn hun drijfveren? Een interview met deze krant be hoort niet tot de mogelijkheden: de groep heeft een 'geen witte me dia-policy'. „Wij schrijven op onze eigen platforms, omdat we witte media geen macht willen geven", liet één van de leden onlangs we ten in een interview aan Hollan- distan, een website voor jonge moslims. „Dat doen wij vanuit antiracistisch motief." De uitspraak is van Michael van Zeijl, het enige lid van De Grauwe Eeuw dat deze krant kon traceren. De Utrechtse activist ziet overal in Nederland racisme. „Neem het concert van de Toppers", zegt Van Zeijl in juni tijdens een paneldis cussie in Rotterdam, die op video is vastgelegd. „Dan loopt Gerard Joling met een indianentooi het podium op, en is het hele stadion verkleed als indiaan. Walgelijk. Zo'n concert waar Gerard Joling met een indianentooi loopt: het is walgelijk Maar de mensen lachen erom." Volgens Van Zeijl hebben veel gekleurde Nederlanders niet eens door hoezeer ze gediscrimineerd worden: ze zijn 'witgewassen' door de Nederlandse samenleving. „Ze zijn producten van de koloni satie", zegt hij in Rotterdam. Zelfs de antiracismebeweging wordt ge koloniseerd, en gerund door witte mensen. „Die weten niet eens wat racisme is. Dat witte perspectief kennen we nu wel. Het is nu onze tijd." In het panelgesprek spreekt hij een aantal jongeren aan die zich ook voor de strijd willen inzetten. „We moeten chaos creëren. Zoek iets wat heel gevoelig ligt in de sa menleving. De meeste mensen willen het niet horen, maar er zijn er altijd één of twee die luisteren." Dat gehoor vond De Grauwe Eeuw inmiddels op diverse plek ken. Bijvoorbeeld bij de gemeente Utrecht, die vorig jaar een brief kreeg over straten die vernoemd zijn naar 'koloniale massamoorde naars'. Inmiddels werken de actie groep en de gemeente samen aan een 'project', waar beide partijen niets over kwijt willen. Een woordvoerder van de gemeente wil alleen zeggen dat er 'contact is' met De Grauwe Eeuw. En er zijn meer instellingen die contact hebben met de groep. Het Verbond voor Opheffing van het Cannabisverbod bijvoorbeeld - in derdaad, het VOC. Dat kreeg het verzoek zijn logo, het oude VOC- wapen met een wietblad, te wijzi gen. „Gaan we doen", zegt secreta ris Mauro Picavet. „Toen ze het uit legden, begrepen we het wel." Nare VOC-sf eer En ook de Bataviawerf in Lelystad ging met de actievoerders in ge sprek. Directeur Hans Maris kreeg in mei een mail over de aankondi ging van de jaarlijkse VOC-dag op zijn werf. „Hun boodschap was: die dag mag niet doorgaan, anders komen we verhaal halen", zegt Maris. „Ik zei: kom eens langs, dan leg ik uit wat we doen. Maar dat weigerden ze. Ze wilden niet in de buurt van die nare VOC-sfeer ko men." Maris besloot dan maar op een andere locatie af te spreken. Daar ontmoette hij twee actievoerders, onder wie Van Zeijl. „Ik kreeg te horen dat ik aan 'whiteprivilege' deed, omdat het management blank was. Ik zei: zullen we even over de werf lopen, om te kijken wie hier werken? Maar dat hoefde dan weer niet." vrijdag 27 oktober 2017 De G rauwe Eeuw gruwt net zo van de Toppers als van J.P. Coen -i -- 1 - .5. -r' Een standbeeld van VOC-bestuurder Jan Pieterszoon Coen in Hoorn werd deze week door de actie groep beklad, foto eric molenaar Peter Groenendijk Rotterdam -Michael van Zeijl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10