BUITEN Naerebouts dakpannen 11 Ik zv Van een druk verkeersknooppunt is Perkpolder in een stiltegebied veranderd, sinds het verdwijnen van het veer naar Kruiningen in 2003. Wie er nog in alle rust wil wandelen, moet er nu heen, want het nieuwe Perkpolder komt eraan. Als de voortekenen niet bedriegen. Het is eb op de Wester- schelde. Het water heeft zich ver teruggetrokken. Op een beter moment kun je hier niet komen, vindt Belinda Grins- ven uit Terhole. Ze loopt met haar twee honden op het strand vlak bij de Heerlijk om hier met de honden te lopen oude Veerhaven van Perkpolder. „Je hebt alle ruimte en het is heerlijk rus tig" Haar honden snuffelen wat aan de vreemde voorbijganger. Ze zijn zo kalm als wat. Belinda heeft ze nog maar net. Ze komen allebei uit Spanje. Ze waren gedumpt en ge plaatst in een dodingsstation. Via een adoptie-organisatie heeft Belinda er zich over ontfermd. „Spaanse water honden zijn het", vertelt ze. „Ze kun nen heel goed zwemmen." Sportvis- en zomerveerboot On derneming ligt eenzaam en alleen in de oude Veerhaven. Het roer steekt in de modder. Zo hoog is de haven opge- slibd. Vlakbij staan drie huizen. Als het Plan Perkpolder werkelijkheid wordt, komen er honderden (recrea tiewoningen bij, plus een hotel-res taurant, golfterrein én jachthaven. Van dat alles is nog niets te zien. Of toch wel iets, 75 hectare landbouw grond is 'teruggegeven' aan de Wes- terschelde ter compensatie van de verdieping van stukken vaargeul naar Antwerpen. Een nieuwe zeedijk is aangelegd en de oude is doorgesto ken. Het zal anti-ontpolderaars geen deugd doen, maar het nieuwe natuur gebied ligt er deze dag fraai bij in de herfstzon. Twee mannen in waadpak- ken komen er net uit; Arne de Pooter uit Vogelwaarde en Scott Bödges uit het Vlaamse Brasschaat, studenten ci viele techniek van de HZ in Vlissin- gen. Ze onderzoeken hoe het schor- rengebied zich ontwikkelt. Het is op passen geblazen, weten ze. „Je zakt zo tot je middel weg in het slik." Bijzonder aanzicht Wandelend over de hoge nieuwe zee dijk richting Walsoorden heb je daar geen last van. In Walsoorden trekt een bijzonder pand direct achter de dijk de aandacht. 'De Bloemfabriek' staat erop, bed and breakfast én stu dio van beeldend kunstenares Marjo lein Innemée. Het is het begin- of eindpunt van de Walsoordensestraat, het is maar van welke kant je komt. Jachten van Tradewind Yachts staan op het droge langs de Walsoor densestraat. Het geeft de straat een bijzonder aanzicht. De terugweg gaat via de Mariadijk, waar je je diep in de polder waant, terwijl de Westerschelde toch vlakbij is. Het water komt op. De MSC Lau sanne vaart met een vracht contai ners voorbij richting Antwerpen, bin nen handbereik. Het is een mooie dag. UIT DE ZEEUWSE KLEI Zeelands beroemdste loods is Frans Naerebout (1748- 1818). Hij redde in 1779 86 opvarenden van deWoestduyn' in een vliegende storm vóór de Wal- cherse kust. Zijn laatste, armoe dige levensfase sleet hij als licht- opsteker en havenmeester bij het Goese Sas. De Oosterschelde slokte na Naerebouts dood zijn woninkje en het lichtbaken op. Van deze verdronken structuren zijn in de eerste jaren van deze eeuw enkele waarschijnlijke res ten aangetroffen. Toen Naerebout in 1807 hier lichtwachter werd, maakt hij zelf aan de zeedijk een optrekje van zeilen en planken. Het kustlicht was een houten paal met schoren, bekroond door een kraaiennest met lantaarn. Pas ja ren later kreeg Naerebout een houten huisje met een pannendak. Hij was intussen ook sas- en ha venmeester van het Goese Sas. De lichtbaak en woning stonden aan de oostzijde op de hoek van de Oost-Bevelandpolder, aan het be gin van de haven. Wanneer is dat alles in zee ver dwenen? Verschillende auteurs noemen verschillende jaartallen. Het meest waarschijnlijke jaar is 1856, toen een grote dijkval plaats vond, net bezuiden de Oost-Beve- landpolder. Hier werd nadien een forse inlaag gelegd. Hoe het kust licht en het huisje er uitzagen we ten we van een aquarel van G. Braam. Maar deze aquarel zou uit 1873 dateren, zeventien jaar na de bewuste dijkval. De prent toont overigens twee houten huisjes bij de baak. Enkele Belgische sport- duikers onderzochten in de eerste jaren van deze eeuw de noorde lijke vooroever van de Oost-Beve landpolder. Behalve losse vond sten zoals ankerstenen tekenden ze ook verspreide bewoningsspo- ren op. Aan de noordoostkant van de polder, bij een al in 1789 buiten- gedijkt deel, vonden ze bakstenen. En ten zuidoosten daarvan ont dekten ze een concentratie 'dak- pannengruis'. Dakpannen die Frans Naerebout in zijn laatste harde jaren hebben beschut? De waarschijnlijkheid is groot. Perkpolder Walsoorden AFSTAND 7,7 km Plan Perkpolder woensdag 25 oktober 2017 Tot je middel in net slik Harmen van der Werf Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Het nieuwe Perk polder. -Belinda Grinsven, Terhole Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Jan J.B. Kuipers Naerebouts woning met licht baak aan de Oost-Bevelandpol- der (G. Braam, 1873; GAG/HTA). Oude Veerhaven Arne de Pooter (links) én Scott Bödges an het werk m het nieuwe natuurgebied ij Perkpolder foto's camille schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 86