Provincie enthousiast over plan schaal- en schelpdierencentrum r 10 ZE In Middelburg zijn de laatste struikelstenen gelegd bij huizen waar joden woonden toen ze werden weggevoerd naar Duitse vernietigingskampen. Geen vrijlating moordenaar schoonmoeder Sas van Gent VERMOORDE JODEN STRUIKELSTENEN A A W m Voor Lion Polak bijvoor beeld is ook een steen ge legd. Hij was 19 toen Ne derlandse SS'ers hem mishandelden en ver moordden. Leo Dijkstra noemt hij zich, soms Leo Verkade. Zijn echte naam is Lion Polak. Een joodse jon gen uit Middelburg, die zijn schuil namen vooral gebruikt om zijn ver zetswerk te verhullen. Hij luistert naar radioberichten van de BBC, schrijft daarvan nieuwsbulletins en verspreidt die. Tot het wrede Com mando Pieters hem te pakken neemt en gruwelijk mishandelt. Op 22 april 1945 gooien de Nederlandse SS'ers hem na nog meer mishandelingen in een kelder. Lion breekt zijn nek. Lion is een telg uit de Middel burgse familie Polak, bekend van de groothandel in lompen en oude me talen die door zijn overgrootvader Mozes was opgericht. Hij woonde met zijn ouders en broer David aan de Rouaansekaai 27. Voor dat huis is gisteren een struikelsteen gelegd, ter nagedachtenis aan Lion. Hij is de enige van het gezin - dat onderdook met de schuilnaam Dijkstra - die de Tweede Wereldoorlog niet heeft overleefd. De struikelsteen voor Lion was één van elf stenen die gisteren zijn gelegd. Ook in de Bleek zijn er drie gelegd, voor huisnummer 11, waar Eliazar Gokkes, Geertruida Gokkes-Keijzer en hun dochter Betsy Suzanna woonden. „Eliazar was mijn voorganger, tot hij in 1942 werd weggevoerd", vertelt Luuc Smit, voorzanger in de synagoge van Middelburg. „Tientallen jaren was er geen voorzanger meer, tot de syna goge werd heropgebouwd en ik in 1994 zijn opvolger werd." Smit weet heel weinig van Eliazar Gokkes. „Normaal word je al doende opge leid door de voorzanger. Maar ik weet niet hoe hij was en in wiens voetsporen ik dus ben getreden." De Stichting Werkgroep Struikel stenen Zeeland heeft het deelproject in Middelburg nu afgerond. „Alle stenen in Middelburg zijn gelegd en ook op Schouwen-Duiveland zijn we klaar. Het project is nu ongeveer op de helft", zegt Marianne Gossije. Alleen al in Middelburg - het cen trum van de joodse gemeenschap in Tante Clara is er nooit overheen gekomen wat er met Lion is gebeurd Zeeland - liggen nu 48 stenen. Struikelstenen zijn vierkant, met een bronskleurig plaatje erop waarin de naam en geboorte- en sterfdatum staan van joden die in de oorlog zijn weggevoerd en nooit zijn teruggekeerd. De stenen - een idee van de Duitse kunstenaar Gunter Demnig - worden gelegd voor het laatste gewone woonadres. In heel Zeeland gaat het om 122 mensen op 55 adressen in Middelburg, Sint Lau rens, Vlissingen, Zierikzee, Goes, Hulst, Terneuzen en Veere. Gossije: „In het voorjaar van 2018 leggen we tien struikelstenen in Terneuzen en één in Hulst. Daarna moeten we fondsen werven voor de volgende adressen." Er komen nog drie stenen in Goes, twee in Veere en vooral veel in Vlissingen: zeker 26 en mogelijk nog eens drie, maar daarnaar wordt nu onderzoek ge daan. Ook loopt nog onderzoek naar een adres in Sluis. Lion Polak overleefde de oorlog niet. Zijn ouders en broer David wel. Dankzij Lion, die toen hij werd op gepakt afscheid nam met de woor den: 'Mijnheer en mevrouw Dijk stra, bedankt voor alles wat jullie voor mij hebben gedaan.' Dat was hun redding. Zijn nichtje Sara Tak-Polak herin nerde zich in 2014 in een artikel in de PZC hoe de dood van Lion zijn moeder heeft getekend. „Tante Clara is er nooit overheen gekomen wat er met Lion is gebeurd. Ze had een medaillon met een lok van zijn haar en dat heeft ze altijd bij zich ge dragen." De laatste struikelstenen in Middelburg L. J Directe aanleiding is de voorgeno men verhuizing van de kreeften veiling in Colijnsplaat. De huidige veiling gaat op termijn dicht. De garnalenveiling blijft wel in Colijnsplaat. Exploitant United Fish Auctions (UFA) ziet verhuizing van de kreef tenveiling naar Yerseke als een kansrijke optie. Door deze te com bineren met de mosselveiling, een expositie, een proeverij en congres faciliteiten kan daar een nieuw schaal- en schelpdierencentrum ontstaan. Het provinciebestuur is enthou siast over het idee. Het besloot daarom gisteren 30.000 euro bij te dragen aan een haalbaarheidson derzoek. Volgens Gedeputeerde Staten heeft het plan 'positieve ef fecten voor zowel het visserijbe drijfsleven als toeristisch bedrijfs leven in Yerseke'. Voor UFA-direc- teur Johan van Nieuwenhuijzen is vertrek naar Yerseke nog geen uit gemaakte zaak. „We hebben een aantal locaties in beeld. Yerseke is daarvan op dit moment het meest concreet. Nu gaan we kijken: is dat haalbaar? Ik verwacht dat we in ja nuari of februari volgend jaar hel der hebben welke koers we gaan varen." Het idee van een belevingscen trum past in de ambities van de sector. De vissers hebben eind vo rige week ingestemd met de op richting van een kreeftencoöpera tie. „Die heeft als doel de marktpo sitie van de Oosterscheldekreeft te verbeteren. Een van de onderdelen daarvan is te kijken hoe je de bele ving op een hoger plan kan bren gen." M. B. vermoordde in 2005 zijn schoonmoeder, en probeerde ook nog zijn ex-vrouw en haar neef om het leven te brengen. In 2007 ver oordeelde het gerechtshof hem tot een celstraf van zestien jaar. Vorig jaar al had hij tweederde van zijn straf uitgezeten. In tegenstelling tot Nederlandse gedetineerden, die na die periode voorwaardelijk vrij komen, bleef de Belg vastzitten. Anderhalve week geleden eiste hij tijdens een kort geding in Den Haag dat hij met onmiddellijke in gang zou worden vrijgelaten. De voorzieningenrechter zou hem als nog VI moeten toekennen. Als Belg had hij daar net zo goed recht op. Maar B. is na zijn veroordeling door justitie tot ongewenste vreemdeling verklaard. Het is hele maal niet de bedoeling dat hij te rugkeert in de Nederlandse samen leving. Daarom kan hij ook geen aanspraak maken op VI, meent de voorzieningenrechter. LION POLAK woensdag 25 oktober 2017 Lion keerde nooit meer terug Maurits Sep Middelburg -Sara Tak-Polak Laan van Nieuwenhove 5, voor Anna Wilhelmina van Itallie-van Raalte en haar zoontje Frerik Bart van Itallie Bleek 11, voor Eliazar Gokkes, Geertruida Gokkes-Keijzer en hun dochter Betsy Suzanna Gokkes Wagenaarstraat 10, voor Marcus Nathan Korte Delft 23, voor Elisabeth Barkelau Rouaansekaai 27, voor Lion Polak Stationsstraat 22, voor Max Israel Fischer Herenstraat 10, voor Levie Zwartverwer en Maria Zwartverwer-Ziff Begin volgend jaar moet duide lijk zijn of een schaal- en schelp dierencentrum in Yerseke haal baar is. De beoogde locatie is de kop van de Julianahaven. Rolf Bosboom Yerseke De Belgische veroordeelde M. B. (56), die in 2005 zijn schoon moeder in Sas van Gent dood schoot, blijft vastzitten in Mid delburg. De voorzieningenrech- ter in Den Haag heeft bepaald dat hij geen recht heeft op voor waardelijke invrijheidstelling (VI), ook al heeft hij tweederde van zijn celstraf erop zitten. Maarten Bakker Sas van Gent Jacques de Hond, Marianne Gossije en Katie Heyning voor Rouaansekaai 27. HIER WOONDE - GEB. 192-5 VERMOORD 17.4.1944 LOOSD RECHT De struikelsteen voor Lion Polak, fotos ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 85