7T il Zeeuwen achterop bij beperken restafval Kr 3 Borssele 1 en 2 Ludolf Reijntjes, Pieter Paree, Ernst-Dick Meyjes, er is een overeenkomst gesloten met netbeheerder Tennet over de aansluiting van het windpark op het landelijk stroomnet." Ondertussen werd - en wordt nog steeds - onderzoek gedaan naar de zeebodem op de plek waar het park moet komen. „De wisselende samenstelling van de bodem be paalt het ontwerp van de fundaties van de windmolens. Elke windmo len heeft dus een unieke funde ring." Volgend jaar zijn de eerste activi teiten in Vlissingen zichtbaar, ver telt Bojle Muller. „Dan gaan we het servicecenter bouwen. Dat bestaat uit een hoofdkantoor en een maga- Daar liggen veel kansen voor regionale bedrijven zijn. Het moet klaar zijn voordat we het windpark gaan bouwen. Er zul len tussen de too en 200 mensen gaan werken om het park te onder houden. Dat zijn in de eerste jaren niet alleen mensen van DONG Energy, maar ook van Siemens Ga- mesa." Het windpark zelf wordt in 2020 gebouwd. „Er komen 94 turbines van elk 8 megawatt. Het leggen van funderingen, plaatsen van funda ties, installeren van turbines en leg gen van kabels kost ons ongeveer een jaar." Rond het park wordt het een drukte van belang. „Tijdens de bouw zullen zo'n honderd schepen actief zijn, van grote installatieschepen tot kleine schepen met personeel. Het perso neel zal vanuit Vlissingen naar het park worden gebracht, maar we weten nog niet zeker of dat voor al het materiaal geldt. Dat is afhanke lijk van de keuze van leveranciers. Het kan zijn dat het om logistieke redenen efficiënter is om onderde len vanuit andere havens aan te voeren. Elke contractor heeft zijn eigen logistieke keten. De ha ven die het dichtstbij ligt, heeft een voordeel." Contracten Lokale bedrijven hebben het voor deel dicht op het vuur te zitten, be nadrukt Bojle Moller. DONG Energy verdeelt het werk in tien tot vijftien grote contracten, zoals de bouw van het servicecenter, de fundaties, turbines en installatie. Zij brengen het werk deels weer onder bij andere bedrijven. „Daar liggen veel kansen voor regionale bedrijven." De bouw van het windpark zal ook een boost zijn voor winkeliers en de huizenmarkt. „We zijn ons ervan bewust dat veel mensen in Zeeland vakantie vieren en dat we voldoende accommodaties moeten regelen. Ik verwacht daar geen pro blemen. Sommige zullen reizen, anderen gaan we tijdens de bouw tijdelijk onderbrengen in hotels, appartementen of huizen. Details daarvan moeten nog worden uitge werkt." directeur BOW Terminal directeur Paree Elektro-Telecom accountmanager Deinco Uitzendgroep/ The Wind Technicians De laatste jaren is Zeeland verder achterop geraakt in het beperken van restafval ten opzichte van de rest van het land. In 2008 zaten de Zeeuwen per persoon 5 kilo boven het landelijke gemiddelde. Dat ver schil tussen de doorsnee Zeeuw en de gemiddelde Nederlander is in middels opgelopen tot 33 kilo, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Landelijk nam het afval dat onge scheiden in de kliko of vuilniszak belandt met 51 kilo af van 241 kilo in 2008 tot 190 kilo per persoon vorig jaar. In Zeeland was weliswaar ook sprake van een afname, maar veel minder sterk dan landelijk, name lijk met 23 kilo, van 246 naar 223 kilo per persoon. Alleen in de provincies Zuid-Holland (242 kilo) en Noord- Holland (227 kilo) was er in 2016 per persoon meer huishoudelijk restaf val dan in Zeeland. Opvallende uitzondering in Zee land is de gemeente Kapelle. Daar daalde vorig jaar de kilo's restafVal per persoon spectaculair met meer dan een kwart: van 173 naar 126 kilo. Sinds 2016 betalen de inwoners van de gemeente Kapelle per opge haalde container volgens het Dif- tar-systeem. Wie minder restafVal aanbiedt betaalt minder afvalstof fenheffing aan de gemeente. Veere is de enige andere ge meente in Zeeland die vorig jaar ruim onder de 200 kilo restafval bleef met 171 kilo per persoon. Bor- sele (202 kilo) en Goes (207 kilo) za ten net boven die grens. Gescheiden en restafval opgeteld produceerde de gemiddelde Zeeuw het meeste van het hele land: 688 kilo per persoon. Dat is ver boven het landelijk gemiddelde van 496 kilo. De Friezen staan met 602 kilo op een tweede plaats. Wat het totaal aan afValproductie per persoon be treft liepen de Zeeuwse huishou dens de achterstand op de rest van het land de laatste jaren wat in. Per Zeeuw werd vorig jaar zeven kilo minder huishoudelijk afval gepro- duceerd. Landelijk bleef dit cijfer gelijk. Als het om het totaal aan huis houdelijk afval gaat was Kapelle in positieve zin koploper. De Kapelse huishoudens produceerden in 2016 bijna 30 kilo minder afval per per soon dan het jaar daarvoor. De ge meente Kapelle kwam in 2016 uit op 499 kilo. Overigens heeft het CBS niet van alle Zeeuwse gemeenten cijfers over 2016 gekregen. De twee groot ste gemeenten, Terneuzen en Mid delburg, ontbreken in het over zicht, evenals Tholen. Dat was in 2015 ook al het geval. Om toch tot een Zeeuws cijfer te komen heeft het CBS voor deze gemeenten een schatting moeten maken op basis van cijfers van voor 2015. woensdag 25 oktober 2017 - Claus Bojle Moller, directeur van windpark Borssele - Windpark Borssele 1 en 2 komt voor de monding van de Wester- schelde en ligt 22 kilometer uit de kust. - 94 turbines van elk 8 mega watt geven een vermogen van 752 megawatt. Genoeg om jaar lijks een miljoen huishoudens van stroom te voorzien. - DONG Energy bouwt een ser vicecenter in Vlissingen omdat Zeeland Seaports volgens het bedrijf 'een uitstekende infra structuur, zowel op land als op zee heeft'. - Tijdens de bouw zullen zo'n 1.000 mensen aan het werk zijn. - Als het park eind 2020 in be drijf wordt genomen, zullen 25 jaar lang tussen de 100 en 200 mensen vanuit Vlissingen het onderhoud doen. - Een consortium van Shell, Van Oord, Eneco en Mitsubishi/DGE bouwt Borssele 3 en 4. Dat is ongeveer even groot als 1 en 2 en komt naast 1 en 2. Het totale windpark levert 1.500 megawatt, genoeg om aan twee miljoen huishoudens stroom te leveren. „Er liggen absoluut kansen voor de BOW Terminal. Windpark Borssele ligt vlakbij bij onze terminal. En nergens is er zoveel ruimte en ervaring met de logistiek voor de bouw van windparken op zee als in de haven van Vlissingen. We hebben een ruime voorsprong op andere havens. De vraag is alleen wie de hoofdaannemer wordt en welke keuzes die maakt. Kijk als SIF Rotterdam straks de windmolenfun daties mag leveren, kan het zijn dat alles op de Tweede Maasvlakte wordt opgela den. Dat zou zonde zijn voor Vlissingen." „Paree is vooral geïnteresseerd in de bouw van de onderhoudsbasis van DONG in Vlissingen. Glasvezel, telefonie, straalverbindingen en wifi op locatie, daar zijn wij sterk in. Misschien kunnen we ook iets betekenen in elektronische beveili ging. Daarnaast biedt ook het onderhoud van de windmolens mogelijk kansen voor ons bedrijf. Dan moeten we weten of DONG camera's op de turbines wil heb ben zodat je continu kunt zien hoe het park draait. Dat is de reden waarom we de bijeenkomst van Energy Port bezoe ken." „De komende twee jaar willen wij samen met Scalda mensen gaan opleiden voor onderhoud van windparken op zee. Dat soort monteurs is er nu niet. Dat wordt de komende kwart eeuw immers een belang rijke markt. Nu DONG naar Vlissingen komt, opent dat mogelijkheden voor men sen die hun baan in de olie- en gasindu- strie kwijtraken. Ondere andere werkne mers van Damen en Heerema. We willen nu van DONG horen wat ze precies willen en nodig hebben. Ik heb al eens gebeld met directeur Jasper Vis, maar die hield zich toen op de vlakte. Vandaag ga ik het opnieuw vragen." I In Zeeland belandt nog altijd veel afval in de grijze kliko en de vuilniszak. Het terugdringen van restafval is hier minder snel ge gaan dan elders in Nederland. Theo Giele Vlissingen Per persoon werd in Zeeland vorig jaar 223 kilogram onge scheiden restafval wegge gooid. Dat is 33 kilo meer dan de gemiddelde Nederlander in de grijze kliko of afvalzak stopte, zo heeft het CBS bere kend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82