C9 Slechte buren CDA wil gratis wif i in Terneuzen en Sluis Collectie genootschap nu nationaal erfgoed Verzameling 2 DONG ENERGY WINDPARKEN In 2020 wordt voor de Zeeuwse kust een van 's werelds grootste windparken op zee gebouwd. DONG Energy vergeet daarbij het lokale bedrijfsleven niet. COMMENTAAR De drie Walcherse gemeenten maken een potje van de sa menwerking. Kibbelen Middelburg en Vlissingen niet met Veere over de werkwijze van het gemeenschappelijke zorg- loket Porthos, dan strijden ze tegen elkaar over de woningbouw. In zet is Essenvelt, een nieuwe woonwijk aan de zuidrand van Middel burg. Dat plan is pijnlijk voor Vlissingen, omdat die stad ook graag wil bouwen. Al was het maar om met de verkoop van grond de zware schuldenlast te verminderen. Het Middelburgse gemeente bestuur wijst het Vlissingse verzoek af om even pas op de plaats te maken en te overleggen. In plaats daarvan zet Middelburg de voor bereiding van de nieuwbouw gewoon door. Zo gaan goede buren niet met elkaar om. Dit soort kwesties voedt de discussie over de schaal van de Zeeuwse gemeenten en over de kwaliteit van hun politici en be stuurders. Als ze al in allerlei gemeenschappelijke regelingen zit ten, als ze als één blok meer invloed kunnen uitoefenen en meer geld kunnen binnenhalen, waar wachten de gemeenten dan op? Kennelijk kunnen ze niet over hun schaduw heen springen. Middelburg en Vlissingen kunnen hun energie beter gebruiken om eikaars sterke kanten te promoten. Want als het goed gaat in Middelburg, profiteert Vlissingen mee. En andersom. Met een in stelling van geven en nemen kom je verder. Dus Vlissingen zou Es senvelt moeten steunen en Middelburg zou op een goed moment iets terug moeten doen. Denk aan kiezen voor de ontwikkeling van het onderwijs in Vlissingen. Dergelijke zaken zou je in één grote gemeente Walcheren kunnen regelen. Maar samen of niet, sturen op de woningmarkt is altijd onverstandig. Je moet mensen die in Middelburg willen wonen niet naar Vlissingen proberen te dirige ren. Dan bouw je al snel voor leegstand. Gekibbel tussen gemeenten voedt discussie over kwaliteit van politici en bestuurders Het Europees Parlement stelt onder de noemer 'WiFi4EU' 120 miljoen euro beschikbaar voor draadloos in ternet in publieke ruimtes zoals stads- en dorpscentra. Het doel is dat mensen die thuis geen internet hebben, er toch gebruik van kun nen maken. Toegang tot internet is, aldus het Sluise CDA-raadslid Pa tricia van de Vijver, 'een basisbe hoefte'. Het Terneuzense CDA- raadslid Jos van Ginneken stelt, naast de oproep snel actie te onder nemen, ook schriftelijke vragen aan B en W. Hij wil weten op welke openbare plaatsen in Terneuzen er al gratis wifi is en of het college wil inventariseren waar er behoefte aan Alle Europese gemeenten kun nen een beroep doen op het fonds, Toegang tot internet is een basisbehoefte maar op is op. Wie het eerst een aanvraag indient, maakt de meeste kans. Ook wordt gekeken naar geo grafische spreiding. CDA-fracties door heel Nederland roepen ge meenten op om snel een aanvraag in te dienen. ALMANAK Elke vriendengroep heeft er wel één: de eeuwige vrijgezel. Zo ook die club uit Vlissingen. Ter wijl iedereen al diverse wonin gen en partners heeft versleten, woonde de bijna-veertiger twin tig jaar lang in dezelfde studen tenflat zonder vrouw. Maar nu heeft hij dan een groot huis ge kocht met alle ruimte voor zijn verzamelingen lagers, isolatoren, koelkastmagneten, voedingskas- ten en, hé wat raar, felle natrium- verlichting in de tuin. 'Het zal tot geen wietkwekerij zijn', vrees den de buren. De politie kon hen geruststellen: de nieuwe buur man spaart ook lantaarnpalen. Vakantiekamp bij de scouting Zeeuwen zingen in Stefanuskerk VOGELWAARDE Cursussen bierbrouwen ZAAMSLAG Najaarsconcert twee verenigingen Het planetarium van Johan Adriaan van de Perre (1738-1790), de Egypti sche mummie van Adriaan Moens (1782), het touwslagerswiel waar aan Michiel de Ruyter draaide. Deze en nog ruim driehonderd an dere objecten uit de verzameling van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen zijn aangewezen als beschermd cul tuurgoed. Demissionair minister Jet Busse- maker van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap heeft een groot deel van de collectie van het genoot schap op grond van de Erfgoedwet 2016 tot nationaal erfgoed ver klaard. Het is voor het eerst dat histori sche objecten in Zeeland als be schermd cultuurgoed worden aan gewezen. De bescherming houdt in dat het touwslagerswiel en alle an dere verzamelde stukken worden opgenomen in het Nationale Regis ter Beschermde Cultuurgoederen en dat elke verplaatsing moet wor den gemeld aan de Erfgoedinspec tie. Het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen ver zamelt objecten sinds de oprich ting in 1769. Het grootste deel ervan is in bruikleen gegeven aan het Zeeuws Museum in Middelburg. [ervoor g t i ven van Het is alweer ruim een jaar geleden dat op het hoofdkantoor van DONG Energy in Den Haag de kurk van de champagnefles knalde. Het is ook niet niks als je een van de grootste windparken ter wereld mag bou wen. Sindsdien werkt het Deense bedrijf achter de schermen stapsge wijs aan de voorbereidingen van Borssele 1 en 2. DONG Energy heeft niet stilge zeten benadrukt Claus Bojle Mul ler, directeur van windpark Bors sele voor DONG Energy. „Eén van eerste stappen was de keuze van leverancier van de windturbi- Siemens Gamesa. Belangrijk het type en de grootte van de turbines bepaalt hoe het park lat zien. Verder hebben we gekozen om vanuit de ha- Vlissingen de bouw, ex en onderhoud te gaan doen. En - niet onbelangrijk - woensdag 25 oktober 2017 De gemeenten Sluis en Terneu zen moeten zich snel aanmelden voor gratis wifi in publieke ruim tes, gesubsidieerd door het Eu ropees Parlement. Daar dringen de Sluise en Terneuzense CDA- fracties op aan bij burgemeester en wethouders van beide ge meenten. Sophie Stockman Sluis is. - Patricia van de Vijver, CDA-raadslid Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Scouting EOS/St.Huber- tus houdt zaterdag en zondag een jeugdvakan- tiekamp op het eigen ter rein in Terneuzen. Alle kinderen van 6 tot en met 12 jaar uit de gemeente Terneuzen zijn welkom. Thema is 'de Romeinen'. De traditionele scou- tingsactiviteiten en -spel letjes worden gedaan. Er wordt geslapen in grote tenten. Kosten bedragen 12,50 euro. Opgeven via eos-sthubertus.nl. GENT Mannenkoor Zeeuws- Vlaanderen en het Zeeuws Projectkoor zin gen vrijdag in de Sint Stefanuskerk in Gent. Ze geven een concert in het kader van 500 jaar refor matie. Dirigenten Willy van Zweden en Marien Stouten (foto) hebben hedendaagse muziek uit gekozen, maar ook liede ren van reformatoren Lu ther en Zwingli en psal men uit de tijd van Cal- vijn. Aanvang is 20.00 uur, toegang is gratis. Bier-, wijn- en likeurgilde Ambrasserie Hulst houdt op de zaterdag 4 novem ber en 16 december cur sussen bierbrouwen. Die zijn tussen 09.30 en 16.30 uur bij fruitbedrijf Vereecken aan de Pro- vincialeweg in Vogel waarde. Meedoen kost 28 euro, inclusief materi aal, lunch, het zelfge- brouwen bier en drie maanden lidmaatschap. Opgeven via 0114-316001 of hey@zeelandnet.nl. Muziekvereniging De Volharding uit Zaamslag en Muziekvereniging Sluiskil geven zaterdag samen een najaarscon cert in de Protestantse Kerk in Zaamslag. Bart Borgt dirigeert beide verenigingen. Daarnaast treedt accordeonoctet One Man op. Het gratis concert begint om 19.30 Kaarten Vlissingen liggen goed Jan van Damme Middelburg Frank Balkenende en Jeffrey Kutterink Den Haag Claus Bojle Moller, di recteur van windpark. FOTO'S DONG ENERGY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 81