Terneuzen..? Is dat niet dat stadje van Reyhan? Zeeuwse bedrijven bellen DONG Energy plat over Borssele 1 en 2 Bij DONG Energy in Den Haag staat de telefoon roodgloeiend. Zeeuwse bedrijven bellen de Deense ontwikkelaar van windpark Borssele I en 2 plat. Ze hopen van de bouw en het onderhoudswerk te profiteren. Eer voor mysterie Mathilde Willink 7 juli isinTerneuzen voortaan Mathildedag Turkuaz, een woordspeling van turquoise, de kleur van de Zee van Marmara en Turks. De deelneemsters komen uit heel Eu ropa en moeten van Turkse origine zijn. De verkiezing wil be staande beelden van Turkse vrouwen omvergooien en mo derne zelfbewuste vrouwen tonen. „Echt waar, hoe vaak ze niet aan mij vragen of ik ook uitgehuwelijkt ga worden", ze grijnst breed. „Dit is niet zo'n missverkiezing waar je helemaal ondergeplamuurd wordt. Het gaat echt niet alleen om uiter lijk. Je moet ook echt wat te vertellen hebben en weten wat je wil. Dat zag ik wel tijdens de voorronden. Iedereen die niks te melden had viel af. Reyhan, die heeft wel wat te melden en weet precies wat ze wil: „Model worden. Ik geloof heilig dat als je je echt ergens op richt, dat het dan ook lukt. Ik wil model worden en een inspiratiebron zijn. Een mix van su permodel Adriana Lima en Oprah, dat zou ik graag willen. Wie weet, mis schien denken mensen later wel, Terneuzen... is dat niet dat stadje waar Reyhan vandaan komt?" Vandaag geeft de grootste speler in groene energie op zee tijdens een bijeenkomst op Vliegveld Midden- Zeeland uitleg aan 170 Zeeuwse be drijven. Dat gaat van logistieke be drijven voor de offshore, installa teurs, uitzendbureaus tot cateraars. De massale aanmelding zegt ge noeg. Iedereen wil (toe)leverancier worden en horen welke mogelijk heden er zijn. Dat merken ze ook bij de Nederlandse vestiging van DONG Energy in Den Haag, dat zelf ook bekijkt of het kan samen werken met bedrijven uit de regio. „We krijgen enorm veel telefoon tjes en mailtjes van bedrijven, ook uit Zeeland. Iedereen wil weten wat er gaat gebeuren en wanneer", zegt Jasper Vis, directeur Neder land van DONG. Het windpark Borssele, dat 22 ki lometer uit de Walcherse kust wor den aangelegd, zal Zeeland een eco nomische oppepper bezorgen. Met 752 megawatt vermogen, genoeg om een miljoen huishoudens van duurzame stroom te voorzien, krijgt Zeeland één van de grootste windparken ter wereld voor de deur. Tot 2020 zijn er 1.000 mensen aan de slag voor de bouw van het windpark. De komende 25 jaar is er voor onderhoud werk voor 100 tot 200 mensen. Dat betreft directe en indirecte banen. DONG bouwt daarvoor een onderhoudsbasis aan de Buitenhaven in Vlissingen. Orsted Hoewel DONG Energy, dat olie en gas afzweert en zich daarom vanaf 6 november herdoopt in Orsted, de bouw nog moet aanbesteden, zijn de voortekenen er al. De internatio nale logistieke dienstverlener Pe terson begint op vliegveld Midden- Zeeland een passagiersterminal voor helikoptervluchten naar het windpark Borssele. Een consortium van Boskalis-dochter VBMS en NKT is al neergestreken in de haven van Vlissingen. Dat bedrijf legt in opdracht van Tennet de kabels naar het windpark. „Er liggen mooie kansen voor Zeeuwse bedrijven", zegt Claus Gezien de korte reistijd naar het windpark, gooit de Zeeuwse haven hoge ogen Bojle Muller, directeur van wind park Borssele voor DONG Energy. In welke mate hangt af van de aan besteding, onderstreept hij. „We moeten de bouw nog aanbesteden. De aannemer zal eigen keuzes ma ken. Bijvoorbeeld uit welke haven voer ik onderdelen aan. Wat is de slimste en goedkoopste oplossing? Dat soort vragen. Gezien de korte reistijd vanuit Vlissingen naar het windpark, gooit de Zeeuwse haven hoge ogen. Tijd is geld." Tijdens de bouw moeten 1.000 mensen worden gehuisvest en ge voed. Voor die tijd moet technisch personeel worden geworven. Dat zal tijdens de bouw, en later voor onderhoud aan de windmolens, moeten worden vervoerd. Niet al leen logistieke en technische be drijven, maar ook uitzendbureaus, accommodatieverhuurders, cate raars en beveiligingsbedrijven kij ken reikhalzend uit naar de komst van DONG. Zeeuwse bouwbedrij ven hopen stiekem de bouw van het servicecenter binnen te sle pen. De bijeenkomst die om 14.00 uur begint, vindt plaats onder de vlag van Energy Port Zeeland, waarmee de provincie zich promoot als basis voor de offshore-windindustrie. Bij Energy Port zijn zeventig bedrijven aangesloten. ZEELAND 2 woensdag 25 oktober 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND 5 Guido van der Heijden FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Terneuzen Als enige Nederlandse wist Reyhan Keten uit Terneuzen door te dringen tot de finale van Miss Turkuaz Europe. Op 4 november moet in Gelsenkirchen blijken wie van de twintig kandidaten de titel pakt. Regio aast op werk windparken Frank Balkenende en Jeffrey Kutterink Den Haag - Claus Bojle Muller, DONG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80