Bezorgde burger kan ei niet kwijt bij keukentafelgesprek 7 De club, Italië, iedereen is ziedend om antisemitische actie van supporters Italië staat op zijn kop nadat de harde kern van voetbalclub SS Lazio uit Rome zondag afbeeldingen van Anne Frank gebruikte voor een antisemitische actie in het stadion. De Italiaanse voetbalbond en de club zelf nemen maatregelen. Als blijk van goede wil speelt SS La zio vanavond de uitwedstrijd tegen Bologna in voetbalshirts met de af beelding van Anne Frank, hét sym bool van de vervolging door de na zi's in de Tweede Wereldoorlog. „Walgelijk. Een schande... Het is..." De 83-jarige Ester schudt haar hoofd en trekt haar mond tot een streep. Ze zoekt naar nog sterkere bewoordingen om de acties van de achterban van SS Lazio te beschrij ven, maar vindt ze niet. Ze groeide als Joods meisje op in II Ghetto, de Joodse wijk in Rome. Op haar 8ste werd ze van school gestuurd, omdat ze Joods was. „Gelukkig hoefde ik niet naar een kamp, maar veel vriendinnetjes uit de buurt zag ik na de oorlog niet meer." Ze knip pert snel met haar ogen en begraaft haar neus in een lichtblauwe zak doek. Ze is gisterochtend naar de syna goge gekomen, vlakbij de rivier Ti ber, om te horen wat de voorzitter van de voetbalclub te zeggen heeft over het wangedrag. Een groep fans verspreidde zondag in het stadion stickers en posters met de afbeel ding van Anne Frank gehuld in het voetbalshirt van de grote rivaal in Rome: AS Roma. Voorzitter Ruth Dureghello van de Joodse gemeen schap plaatste de foto op Twitter met de tekst: 'Dit zijn geen suppor ters, dit is geen voetbal. Dit is geen sport. Weg met de antisemieten uit het stadion.' Voor de synagoge verdringen journalisten zich rond twee kran sen met linten in de clubkleuren die namens SS Lazio zijn gelegd. David Vivanti (81) kijkt met de handen diep in zijn jaszakken van een afstandje naar de ruziënde ca meraploegen. „Nu tuimelt iedereen over elkaar heen om te roepen hoe verschrikkelijk het is. Maar dit ge beurt aan de lopende band in het Italiaanse voetbal." Fascistisch Zowel SS Lazio als AS Roma heeft een harde kern die zich trots als fas cistisch presenteert. De rivaal een Jood noemen gebeurt door beide kanten. De harde kern van SS Lazio heeft in het gebruik van Anne Frank nu de overtreffende trap ge vonden om aan te tonen de meest fascistische harde kern in Rome te zijn. Een donkerblauwe auto met ge blindeerde ramen parkeert stipt twaalf uur voor de synagoge. Voor zitter Claudio Lotito heeft de Bra ziliaanse spelers Felipe Anderson en Wallace Fortuna dos Santos meegenomen om persoonlijk een derde krans te leggen en excuses aan te bieden aan de Joodse ge meenschap. Esther klimt een tree hoger om iets te kunnen verstaan van wat hij zegt. „Het overgrote deel van onze supporters is niet ra cistisch en tegen elke vorm van an tisemitisme. We proberen dit soort gedrag op talloze manieren te voor komen. Maar we zullen meer doen: onze voetbalclub zal jaarlijks be zoeken aan Auschwitz organiseren voor 200 jonge supporters. Zo zul len ze misschien bepaalde gebeur tenissen uit de geschiedenis beter begrijpen." Passage De Italiaanse voetbalbond houdt komend weekend voor elke compe titiewedstrijd een minuut stilte. En spelers zullen een passage uit het dagboek van Anne Frank voorlezen: 'Ik zie hoe de wereld langzaam steeds meer in een woestijn herschapen wordt, ik hoor steeds harder de aanrol lende donder, die ook ons zal doden, ik voel het leed van miljoenen mensen mee. En toch, als ik naar de hemel kijk, denk ik, dat dit alles zich weer ten goede zal wenden, dat ook deze wreed heid zal ophouden, dat er weer rust en vrede in de wereld zal komen.' Na bestudering van camerabeelden heeft de politie drie supporters ge ïdentificeerd. Minister van Binnen landse Zaken Marco Minniti zegt prioriteit te geven aan de opsporing van alle betrokkenen en deze fans in elk geval een eeuwig stadionver bod op te leggen. Ester kijkt intussen hoe de dele gatie van SS Lazio zich na de toe spraak door de massa een weg baant richting auto. Het doet haar goed dat de supportersactie zo sterk wordt afgekeurd. Vooral het bezoek aan Auschwitz voor jonge fans vindt ze een mooi initiatief. „Maar toch... dit is zo kwalijk, zo veel erger dan een hakenkruis. Haar afbeel ding is heilig voor mij. Van Anne Frank blijf je af." Dit kan ertoe leiden dat mensen niet de hulp krijgen die ze nodig hebben. Dat concludeert het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een rapport over de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (Wmo) dat vandaag wordt gepu bliceerd. Het gaat volgens het SCP om 'een hardnekkig probleem dat ook al in eerdere onderzoeken is geconstateerd'. Het planbureau sprak met zowel cliënten als de ambtenaren zelf. Die cliënten zijn 'soms heel ontevreden over de deskundigheid van gespreks- voerders wat betreft hun beper king'. De Wmo-ambtenaren die de gesprekken voeren constate ren zelf ook dat zij 'nogal eens on voldoende kennis hebben van de problematiek van bepaalde groe pen'. De Wmo trad in 2015 in wer king en moet ervoor zorgen dat mensen langer zelfstandig thuis kunnen blijven wonen. De ver antwoordelijkheid daarvoor is overgegaan van het rijk naar de gemeenten. Het kan bijvoorbeeld gaan om huishoudelijke hulp, maar ook over het instandhouden van een sociaal leven en het tegengaan van eenzaamheid. Het onderzoek van het SCP werd uitgevoerd in 2016, maar wordt vandaag voor het eerst gepresenteerd. „Tijdens het onderzoek consta teerden we verschillen tussen ge meenten", zegt Peteke Feijten van het SCP. „Zeker voor kleine gemeenten kan het lastig zijn om alle expertise in huis te hebben." Het Planbureau adviseert klei nere gemeenten regionaal te gaan samenwerken. Daarnaast zouden gemeenten in de opleiding van Wmo-ambte- naren meer aandacht moeten be steden aan de doelgroepen waar te weinig kennis over is: demen terenden, mensen met psychi sche problemen, daklozen en ver slaafden. Uit het onderzoek blijkt ook dat een op de vijfWmo-cliënten zich eenzaam voelt. Dat is soms ook nog zo nadat ze hulp hebben ge had. Feijten: „Dit speelt bij best veel cliënten, maar ze geven het niet altijd aan in gesprekken met de gemeente. Het is iets waar je niet gemakkelijk over praat." woensdag 25 oktober 2017 GO SS Lazio door het stof na misbruik foto Anne Frank Eveline Rethmeier Rome Ambtenaren die keukentafelge sprekken voeren over de maat schappelijke ondersteuning die mensen nodig hebben, hebben vaak te weinig kennis van psy chische problemen en demen tie. Cyril Rosman Den Haag Voorzitter Claudio Lotito maakt vol spijt over het wangedrag van de harde kern van SS Lazio een bezwerend gebaar als hij bij de syna goge een krans heeft gelegd, fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7