In Reimerswaal moetje weer om een (vreugde)vuurtje vragen II II DE WEEK Slechtziende Stefan Sanderse is beste praktijkbegeleider Geschenk door Freek de Jonge 7 Op 22-jarige leeftijd plotseling je gezichtsvermogen verliezen. Het overkwam Vlissinger Stefan Sanderse tien jaar geleden. Even leek zijn toekomst als ICT-deskundige voorbij, maar hij knokte zich terug. SS VAN HET ^H\KEENZft^p| Zijn ultieme beloning? De titel 'de beste prak tijkbegeleider in de sectoren ICT Crea tieve Industrie en On derwijs in Zeeland'. Wie Stefan Sanderse door de gangen van De Sprienke in Goes ziet lopen merkt niet dat hij nage noeg niets ziet. Zelfverzekerd en vlot loopt de bovenschoolse iet- adviseur en stagebegeleider voor mbo-leerlingen van Scalda de trappen op. „Ik kan dat doen om dat ik het gebouw heel goed ken", zegt Jasperse. „Toen ik nog kon zien werkte ik hier al." Hij heeft de ziekte van Leber, een genetische aandoening aan de oogzenuw. Hij was 22 jaar toen de ziekte zich openbaarde en hij plotseling blind Het is een erkenning en dan denk je wel even dat heb ik toch maar bereikt werd. Heel langzaam is een klein beetje zicht teruggekomen, maar dat is minimaal. „Ik zie in het mid den helemaal wazig, alleen aan de randen is het scherp. Ik kijk u recht aan omdat dat beleefd is, maar ik zie een grijze mistvlek." Jasperse belandde in het zieken huis en toen na enige tijd duidelijk werd wat hij mankeerde, moest hij revalideren. „En niets ten nadele van de revalidatiecentra, maar ook tegen mij is gezegd: je bent zo slechtziend, zou je niet stoppen met werken?" Niet opgeven Nee dus. Stefan Sanderse wilde niet opgeven. Op het moment dat hij ziek werd, studeerde hij nog en werkte daarnaast twee dagen in de week als iet-man bij De Sprienke. „Door heel hard te vechten en te knokken lukte het om in de orga nisatie te blijven werken. Eerst twee dagen en daarna drie en nu werk ik hele dagen." Hij is de iet-adviseur voor stich ting De Korre, de koepel voor spe ciaal onderwijs in Zeeland en sta gebegeleider voor leerlingen van Scalda. Dat hij weer fulltime aan het werk is, is ook te danken aan zijn werkgever. Die gaf hem de kans (hij had op het moment dat hij ziek werd nog een tijdelijk con tract) en de ruimte om terug te ko men. „En daar ben ik heel blij mee." Energie Maar ondanks alle aanpassingen (zoals een speciale computer en een iphone omdat die spraakge- stuurd kan werken) kost het wer- Je moet heel creatief worden ken door zijn handicap veel meer energie dan voor iemand die ge zond van lijf en leden is. „Ik had bijvoorbeeld vanochtend een ver gadering. De anderen hebben alle maal een agenda en notulen voor zich. Ik moet dat uit het hoofd doen. Het vraagt al met al heel veel energie en om in dit vakgebied te blijven werken. Je moet zelf heel creatief worden om aan het werk te kunnen blijven en ik moet din gen in het dagelijks leven laten om het vol te houden." Trots Maar hij heeft het er voor over en heeft veel plezier in zijn baan. Dat vervolgens juist hij dan ook nog eens wordt uitgeroepen tot beste praktijkbegeleider in de sectoren iet, creatieve industrie en onder wijs in Zeeland maakt hem enorm trots. „Het is een erkenning en dan denk je wel even: 'Dat heb ik toch maar bereikt."' Hij zou het meer mensen gun nen. „Ik merk dat het heel belang rijk is dat er aandacht voor is dat mensen met een beperking aan het werk kunnen en dat werkge vers zich dat ook bewust zijn." Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl 25 OKTT/M 5 NOV CADEAU BIJ AANKOOP VAN TEN MINSTE€15,-AAN BOEKEN De rustige jaarwisseling is de ge meente Reimerswaal goed beval len. Daarom gaat het college van burgemeester en wethouders door op de vorig jaar ingeslagen weg. Dat betekent: veel toezicht (ook van politie), een alcoholverbod en maximaal één vreugdevuur per kern. „Wij gaan zelf geen plekken fa- ciliteren voor vreugdevuren", legt burgemeester José van Egmond het beleid van de gemeente uit. „Maar iedereen met ideeën is wel kom. Kom bij ons aan tafel, dan kijken we met elkaar hoe we het in het vat kunnen gieten." Nadat in voorgaande jaren regel matig excessen hadden plaatsvon den tijdens de jaarwisseling, greep waarnemend burgemeester Piet Zoon vorig jaar in. Zo kon het niet langer, vond hij. Strengere regels en verbeterd toezicht zorgden voor veel gemopper onder de plaatse lijke bevolking, maar ze leidden wel tot een rustige jaarwisseling zonder incidenten. De onlangs aangetreden opvol ger van Zoon zet die lijn nu door. „Oud en nieuw moet een veilig feest zijn voor iedereen", aldus Van Egmond. „Daarom zijn er be leidsregels opgesteld. Daarin zit ook het alcoholverbod verwerkt." Illegale vuren zijn volgens die regels verboden om onveilige situ aties, overlast en schade te voorko men. Wie plannen heeft voor een vreugdevuur kan dat nog tot 30 november bij de gemeente aanvra gen. Meer informatie: reimers- waal.nl/oudennieuw. woensdag 25 oktober 2017 BE Vechten om te blijven werken Melita Lanting Goes - Stefan Sanderse Stefan Sanderse werkt, on danks zijn ziekte, hele dagen. Hij heeft daar hard voor geknokt. FOTO MARCELLE DAVIDSE - Stefan Sanderse De komende jaarwisseling wordt in Reimerswaal op de zelfde manier aangepakt als vorig jaar. Een vreugdevuur mag. Maar dat moet dan wel bij de gemeente worden aange vraagd. Willem Adriaansens Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76