C9 Slechte buren Loopbrug Tholen moet volgende maand werken Verzameling Collectie genootschap nu nationaal erfgoed 2 DONG ENERGY WINDPARKEN In 2020 wordt voor de Zeeuwse kust een van 's werelds grootste windparken op zee gebouwd. DONG Energy vergeet daarbij het lokale bedrijfsleven niet. COMMENTAAR De drie Walcherse gemeenten maken een potje van de sa menwerking. Kibbelen Middelburg en Vlissingen niet met Veere over de werkwijze van het gemeenschappelijke zorg- loket Porthos, dan strijden ze tegen elkaar over de woningbouw. In zet is Essenvelt, een nieuwe woonwijk aan de zuidrand van Middel burg. Dat plan is pijnlijk voor Vlissingen, omdat die stad ook graag wil bouwen. Al was het maar om met de verkoop van grond de zware schuldenlast te verminderen. Het Middelburgse gemeente bestuur wijst het Vlissingse verzoek af om even pas op de plaats te maken en te overleggen. In plaats daarvan zet Middelburg de voor bereiding van de nieuwbouw gewoon door. Zo gaan goede buren niet met elkaar om. Dit soort kwesties voedt de discussie over de schaal van de Zeeuwse gemeenten en over de kwaliteit van hun politici en be stuurders. Als ze al in allerlei gemeenschappelijke regelingen zit ten, als ze als één blok meer invloed kunnen uitoefenen en meer geld kunnen binnenhalen, waar wachten de gemeenten dan op? Kennelijk kunnen ze niet over hun schaduw heen springen. Middelburg en Vlissingen kunnen hun energie beter gebruiken om eikaars sterke kanten te promoten. Want als het goed gaat in Middelburg, profiteert Vlissingen mee. En andersom. Met een in stelling van geven en nemen kom je verder. Dus Vlissingen zou Es senvelt moeten steunen en Middelburg zou op een goed moment iets terug moeten doen. Denk aan kiezen voor de ontwikkeling van het onderwijs in Vlissingen. Dergelijke zaken zou je in één grote gemeente Walcheren kunnen regelen. Maar samen of niet, sturen op de woningmarkt is altijd onverstandig. Je moet mensen die in Middelburg willen wonen niet naar Vlissingen proberen te dirige ren. Dan bouw je al snel voor leegstand. Gekibbel tussen gemeenten voedt discussie over kwaliteit van politici en bestuurders De elektrisch bedienbare loopbrug over het keermiddel in de haven van Tholen moet halverwege vol gend maand weer werken. Dat zegt Arjan Goossen van wa terschap Scheldestromen. Nog voor de officiële opening van het keer middel begin juni werd de loop brug buiten gebruik gesteld. In eer ste instantie werkte de brug me chanisch goed, maar was er bijna dagelijks sprake van storingen. Vol gens een woordvoerder van de ge meente Tholen was dat het gevolg van onjuist gebruik of kwajongens streken. Inmiddels is een technische op lossing gevonden, zodat de loop brug straks 'hufterproof is. De werkzaamheden zijn inmiddels uitgezet bij de aannemer. Die gaat begin volgende maand aanpassin gen uitvoeren aan de techniek. Hoe lang de werkzaamheden duren is nog niet bekend. Medio november moet de brug het dan echt doen. De keerdam in de haven van Tho len is aangebracht om te zorgen dat bewoners van de havenkam droge voeten houden. Als het Volkerak- De loopburg is straks ook 'hufterproof' Zoommeer bij extreem veel neer slag en hoge waterstanden wordt ingezet als waterbergingsgebied, zou in de haven van Tholen het wa terpeil met meer dan een meter stijgen. Het keermiddel voorkomt dat. De loopbrug is aangelegd zodat Tholenaren een ommetje kunnen maken. ALMANAK Elke vriendengroep heeft er wel één: de eeuwige vrijgezel. Zo ook die club uit Vlissingen. Ter wijl iedereen al diverse wonin gen en partners heeft versleten, woonde de bijna-veertiger twin tig jaar lang in dezelfde studen tenflat zonder vrouw. Maar nu heeft hij dan een groot huis ge kocht met alle ruimte voor zijn verzamelingen lagers, isolatoren, koelkastmagneten, voedingskas- ten en, hé wat raar, felle natrium- verlichting in de tuin. 'Het zal tot geen wietkwekerij zijn', vrees den de buren. De politie kon hen geruststellen: de nieuwe buur man spaart ook lantaarnpalen. Groene Woud kost 13 miljoen Myrna Goossen opent hotel CDA presenteert nieuwe kieslijst GOES Werkzaamheden aan Postbrug Het planetarium van Johan Adriaan van de Perre (1738-1790), de Egypti sche mummie van Adriaan Moens (1782), het touwslagerswiel waar aan Michiel de Ruyter draaide. Deze en nog ruim driehonderd an dere objecten uit de verzameling van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen zijn aangewezen als beschermd cul tuurgoed. Demissionair minister Jet Busse- maker van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap heeft een groot deel van de collectie van het genoot schap op grond van de Erfgoedwet 2016 tot nationaal erfgoed ver klaard. Het is voor het eerst dat histori sche objecten in Zeeland als be schermd cultuurgoed worden aan gewezen. De bescherming houdt in dat het touwslagerswiel en alle an dere verzamelde stukken worden opgenomen in het Nationale Regis ter Beschermde Cultuurgoederen en dat elke verplaatsing moet wor den gemeld aan de Erfgoedinspec tie. Het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen ver zamelt objecten sinds de oprich ting in 1769. Het grootste deel ervan is in bruikleen gegeven aan het Zeeuws Museum in Middelburg. [ervoor g t i ven van Het is alweer ruim een jaar geleden dat op het hoofdkantoor van DONG Energy in Den Haag de kurk van de champagnefles knalde. Het is ook niet niks als je een van de grootste windparken ter wereld mag bou wen. Sindsdien werkt het Deense bedrijf achter de schermen stapsge wijs aan de voorbereidingen van Borssele r en 2. DONG Energy heeft niet stilge zeten benadrukt Claus Bojle Mul ler, directeur van windpark Bors sele voor DONG Energy. „Eén van eerste stappen was de keuze van leverancier van de windturbi- Siemens Gamesa. Belangrijk het type en de grootte van de turbines bepaalt hoe het park lat zien. Verder hebben we gekozen om vanuit de ha- Vlissingen de bouw, ex en onderhoud te gaan doen. En - niet onbelangrijk - woensdag 25 oktober 2017 Timo van de Kasteele Tholen Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE Het nieuwe sportcentrum Groene Woud in Kapelle gaat geen 14,8, maar 13 miljoen euro kosten. Het Kapelse college heeft gekozen voor een aange paste 14,8 miljoensvari ant uit het onderzoeks rapport van Synarchis. Volgens wethouder Jon Herselman is die versie wat versoberd. Zonder afbreuk te doen aan de voorzieningen in en de kwaliteit van het nieuw te bouwen sportcentrum. Oud tv-presentatrice Myrna Goossen opent zaterdag 4 november het nieuwe hotel-restaurant Het Veerse Meer. Het Fletcherhotel, met 51 ka mers in drie bouwlagen, is onderdeel van het pro ject de Veerse Wende op de locatie van het voor malige Surfhotel op de Oranjeplaat. Tussen 12.00 en 16.00 uur mag iedereen een kijkje nemen in het hotel. Ook zijn er diverse kinderacti viteiten. KRUININGEN Het CDA in Reimerswaal heeft opnieuw de kieslijst voor de gemeenteraads verkiezingen vastgesteld. Dit was nodig omdat de nummer 3, Carla Hooger- land, binnenkort verhuist en daarom niet meer ver kiesbaar is. Nummers 1 en 2 (Hans de Kunder en Olaf Buteijn) blijven het zelfde. De andere kandi daten staan een plek ho ger. Als het CDA stabiel blijft, maakt John Jansen kans op een zetel. De beroepsvaart en wa tersporters moeten woensdag 8 november rekening houden met werkzaamheden op het Kanaal door Zuid-Beve land. De Postbrug wordt niet bediend tussen 8.00 en 17.00 uur omdat de slijtlaag op het weg dek van het beweeg bare gedeelte wordt vervangen. Kaarten Vlissingen liggen goed Jan van Damme Middelburg Frank Balkenende en Jeffrey Kutterink Den Haag Claus Bojle Moller, di recteur van windpark. FOTO'S DONG ENERGY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73