Tragische herinneringen aan de 'dostie' van Kerkwerve 7 JUBILEUM ZIEKENOMROEP Zet een plaatje van Frans Bauer op en mensen beginnen spontaan te swingen. Oók in zorgcentra. De programmamakers van Nomen Nescio trekken er speciaal Schouwen- Duiveland voor over. Nederlandstalig doet het goed bij ouderen Ooit liepen ze met een lange lijst mu zieknummers van ziekenhuisbed naar ziekenhuisbed. Tegenwoordig draaien de medewerkers van Zieke nomroep Nomen Nescio live plaatjes in zorgcentra en verzorgen ze wekelijks een aantal uren radio via Radio Schouwen-Duiveland. Een wereld van verschil, maar het is nog altijd het vele werk waard. „We voegen iets toe aan het leven van ouderen", zegt Rita Schot uit Zierikzee. Zet in Borrendamme het nummer De Woon boot op en iedereen begint daar spontaan te roeien. En in de Cornelia gaat geen muziekuurtje voorbij of er wordt wel door iemand gedanst. Als je ziet wat muziek kan bijdragen, dat is enorm „Muziek doet wat met mensen, het maakt mensen vrolijk", zegt technicus Ger van Marion. Schot: „Het verbaast me elke keer weer dat je mensen, waar je geen gesprek meer mee kunt voeren, opeens mee ziet zingen." Van Marion: „Of dat ze met hun voeten mee zitten te tikken. In sommige ziekenhuizen draaien ze nu ook muziek bij opera ties. Als je ziet wat muziek kan bijdragen, dat is enorm." In november bestaat Nomen Nescio als zelfstan dige stichting op Schouwen-Duiveland dertig jaar. In de praktijk zijn de radiomakers zelfs nog langer actief. Ziekenomroep Nomen Nescio begon met uit zendingen in t972 in het ziekenhuis in Goes. In 1982 ging er ook een team in het Zweeds Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee aan de slag. Vanuit een studio in de kelder werden er op verzoek van patiënten plaatjes gedraaid. Het ziekenhuis is niet meer, maar de omroep medewerkers kunnen hun liefde voor muziek en techniek nog altijd kwijt. Maandelijks strijkt een team met een doos cd's en apparatuur neer in Bor rendamme in Zierikzee, de Duinen in Burgh- Haamstede en In 't Opper in Bruinisse. In de Cor nelia, waar de studio van Nomen Nescio zit, wordt wekelijks gedraaid. Daarnaast worden luisteraars bediend via Radio Schouwen-Duiveland met Mu zikale Vitaminen en Muziek als Medicijn. En met het populaire geestelijk verzoekplatenprogramma De Levensbron. „Prime time. Daar gaan heel wat mensen echt voor zitten." TOP 3 Het speelt zich afin 1919, op de boer derij van de familie Viergever aan de Tellersweg in Kerkwerve. De oogst had een jaar eerder zo veel opgele verd, dat vader Viergever zich een nieuwe dorsmachine kon permitte ren. Het dorsen moest in februari ge beuren en dochter Marie (17) werd een reis naar haar pasgetrouwde zus Geertje beloofd, als zij het werk op zich zou nemen. Maar het ging mis. De koppel- Wegdoen is zonde, dus ik dacht: ik bel Ria Geluk stang greep de rokken van Marie, waarna zij met haar hoofd op de dorsvloer klapte. Ze was op slag dood. Het ongeluk sloeg een gat in het gezin. De vijf overgebleven zus sen gingen, geheel volgens de chris- telijk-gereformeerde traditie, twee jaar lang gekleed in rouwdracht. In clusief zwarte rouwketting. Toen Geertje overleed, was het kleindochter Gerda die haar ketting erfde. Gerda, de schrijfster die later de romanserie Dostie zou wijden aan Zeeuwse hofstedes zoals van haar grootouders. „Maar de ketting ligt nu al jaren in mijn kast. Ik heb geen dochters en geen kleindoch ters; ik doe er niets mee. Ik wist niet wat ik ermee moest doen. Wegdoen is zonde, dus ik dacht: ik bel Ria Ge luk." Die had er wel oren naar, voor landbouwmuseum Goemanszorg. Wat ze er in Dreischor mee willen doen, is nog niet helemaal zeker, maar de ketting zal sowieso een plekje krijgen. Tot grote vreugde van Gerda van Wageningen. „Het is geen bijzondere ketting, in de zin van dat het gemaakt is van kostbaar materi aal. Het lijkt wel bakeliet. Er hangen twee broches aan: één zwarte en één met het fotootje van Marie, het on fortuinlijke zusje van mijn oma." Veel weet Gerda niet van haar oudtante. „Ik weet alleen dat mijn grootvader graag met zijn dochters pronkte. Hij stak ze in de mooiste ja pons en ging met ze op stap in zijn rijtuig. Mijn grootmoeder heeft nooit over het ongeluk kunnen pra ten. Ik ben blij dat mijn tante Marie nu toch nog een beetje voortleeft, in Dreischor. woensdag 25 oktober 2017 Nomen Nescio maakt het verschil Esme Soesman Zierikzee -Ger van Marion Technicus Ger van Ma rion en pre sentatrice Rita Schot in de studio in de Cornelia. Het is de thuisbasis van de der tien mensen tellende club. FOTO DIRK-JAN GJEL- TEMA Met stip bovenaan op de lijst van verzoeknummers staat Nederlandstalige feestmuziek. Van het Kleine café aan de haven van Vader Abraham tot Leef van André Hazes junior. Daar kun je heel wat ouderen voor wakker maken, of het nu in Bru of Burgh-Haam- stede is. 1. Absoluut favoriet zijn alle hits van Frans Bauer. 2. De Woonboot van Stef Ekkel 3. Als de klok van Arnemuiden van de Havenzangers Het 30-jarig bestaan van Nomen Nescio wordt zater dag 11 november in de recreatiezaal van de Cornelia in Zierikzee gevierd. Met optredens van Mare Canto en Shantykoor Neptunus. ledereen is welkom. Aan vang: 13.30 uur. Kostbaar is het niet, het rouw- sieraad dat schrijfster Gerda van Wageningen gisteren heeft geschonken aan museum Goe- manszorg in Dreischor. Maar het verhaal erachter is even tragisch als waardevol. Wendy Wagenmakers Dreischor - Gerda van Wageningen tou lijn. Op een kwade dag De rouwketting die Gerda van Wageningen van haar grootmoe der erfde, op het gedicht dat Krijn Hanse schreef over het tra gische ongeluk. FOTOGERDA VAN WAGENINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69