Een persoonlijk afscheid is overal mogelijk hema uitvaart 7 Savanna Wagenaar uit Nieuwdorp koos bewust een ongewone uitvaartlocatie voor het afscheid van haar moeder: het Arsenaaltheater in Vlissingen. p 5 mei overleedmijn moeder op 56-jarige leeftijd. Op 9 mei namen we afscheid van haar. Ik was twee jaar eerder met haar naar een concert van Marco Borsato geweest in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Daarom wilde ik graag daar de uit vaart houden. Daar heb ik haar zien stralen en lachen. Dit paste bij haar." Savanna Wagenaar uit Nieuwdorp koos bewust een alternatieve uit vaartlocatie voor het afscheid van haar moeder, Rian Wagenaar. Ze deed dat in overleg met Liesbeth Blom, die samen met haar dochter Dorien de Ridder een uitvaarton derneming runt in Oost-Souburg. Voor hen is het niet nieuw dat men sen graag op een andere plek dan een aula van een rouwcentrum of cre matorium afscheid willen nemen van een overledene. Het is wel iets van de laatste jaren. „Vroeger werkte je naar een proto col, tegenwoordig is het belangrijk om te luisteren naar de wensen van de nabestaanden. Ik merk dat men sen het fijn vinden als je er alles aan doet om de beste locatie te kiezen. Het is belangrijk dat mensen zich op hun plek voelen en zo op een fijne manier afscheid kunnen nemen. Het is namelijk voor de laatste keer", ver telt Liesbeth Blom. Ook Maaike Verstraten, eigenaar van uitvaartonderneming Adagio in Middelburg, ziet dat de wensen van nabestaanden in het afgelopen de cennium zijn veranderd. „Je merkt het ook aan de rouwkaarten, die worden steeds persoonlijker. Vroe ger was het allemaal standaard, nu komen mensen meer met eigen ideeën." En dat geldt dus ook voor uitvaart- locaties. In Zeeland zijn vooral het strand en het water populair, merkt Maaike Verstraten. Volgens haar kun je overal waar je maar wilt een uit vaart houden. „Mits de eigenaar van de grond of het gebouw toestem ming geeft." Een drankje op de overledene, een volgspot op de kist, een scherm waarop filmpjes en foto's worden Tegenwoordig luister je naar de wensen van de nabestaanden getoond, muziek erbij en achteraf sa men aan tafel in het café-restaurant. Bij de uitvaart van Savanna's moeder was zelfs de hond aanwezig. Alles is mogelijk bij Bert en zijn dochter Rachel Stinenbosch in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Zij hebben inmiddels aan meerdere uit vaarten hun medewerking verleend. „Iemand moet een net afscheid heb ben", vindt Rachel Stinenbosch. Ze bereidt zo'n uitvaart in samenwer king met de uitvaartonderneming tot in de puntjes voor. Ook het eigen personeel wordt geïnstrueerd. Waar ze moeten staan en wat ze kunnen zeggen. „Je kunt wel luisteren, maar opmerkingen houd je voor jezelf." Persoonlijk Natuurlijk zijn er nog genoeg Zeeu wen die voor een traditionele locatie kiezen. „Ik heb daar ook absoluut niets op tegen", zegt Liesbeth Blom. „De mensen van bijvoorbeeld het crematorium in Middelburg zijn echt heel integer en persoonlijk. Maar waar nabestaanden vaak tegen aan lopen zijn de tijden waaraan ze op zulke locaties worden gehouden. Ze vinden het benauwend als na een halfuur de volgende uitvaart alweer aan de beurt is." „Dat je iemand verliest, blijft na tuurlijk superverdrietig." Maar voor Savanna Wagenaar heeft de keuze van de locatie waar ze afscheid kon nemen van haar moeder echt ver schil gemaakt. „Ik heb niet voor een crematorium gekozen, omdat het daar al zo doods is. Mijn moeder was juist altijd vrolijk en levendig. Waarom zou je iemand niet op een manier herdenken hoe die persoon was? Dat maakte voor mij het ver schil om het op deze manier te doen. Ik vond het ook respectvoller. En ik denk dat het kan helpen bij het ver werken van het verlies. Het is intie mer, persoonlijker. Als je het mooi kunt afronden, geeft het een soort rust." Wehebben een keer een uitvaart voor een jongetje van zes in een sporthal gehouden [ijyjff Grote opkomst? Het Van der Valkhotel in Middelburg is een optie, foto lex de meester woensdag 25 oktober 2017 PC Without struggle there is no progress staat op haar arm. Savanna Wagenaar herdenkt haar overleden moeder Rian met een Engelstalige variant op de Zeeuwse wapenspreuk. jv UITVAART Zelfs de hond was bij ma's uitvaart Tekst Valeska Nastaly Foto Mechteld Jansen O Op het strand, op een rondvaartboot, in de tuin: Zeeuwen kiezen steeds vaker voor een andere uitvaartlocatie dan de aula van het crematorium of een rouwcentrum. ii||ll 'lll'll Uitvaartondernemers Liesbeth Blom en Maaike Verstraten noemen een aantal populaire uitvaartloca- ties in Zeeland. Vol gens Verstraten zijn vooral het strand en het water populair, in de natuur dus. „In Den Osse heb je een rond vaartboot waarop het kan. Dan vaar je letter lijk samen weg. Heel intiem." Blom kijkt net als Verstraten naar wat bij mensen past. „Wil je op chique, dan is Huys Ter Schelde in Koude- kerke geschikt. Au thentiek? De Concert zaal in Middelburg. Heel groot? Het Van der Valkhotel aldaar. Of wil je juist intiem? Dan kiezen de men sen vaak voor de He rensociëteit in de Gortstraat in Middel burg. Kindvriendelijk? We hebben een keer een uitvaart voor een jongetje van zes in een sporthal gehou- Huys Ter Schelde in Koudekerke. FOTO LEX DE MEESTER den. Dan maak je het voor de kinderen die komen gelijk minder eng. Soms willen de men- sen een afscheids- dienst in hun eigen huiskamer, of in de tuin. Zo heb ik een dienst gehad onder een notenboom waar de overledene veel tijd doorbracht", zegt Blom. Ze benadrukt dat niet-gelovigen ook een uitvaart in een kerk, zoals de Sint- Jacobskerk in Vlissin gen, kunnen houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63