Dit kan ook r 4 Katoen of karton Steeds meer mogelijkheden zijn er voor een milieuvriendelijk afscheid. Maar wat is de vriendelijkste manier? En op welke zaken moet je letten? Opzienbarend Een kist is al sinds 1991 niet meer verplicht. In een lijkwade het graf in mag eveneens €1415. K x e scheiden afval, zeu len kran ten naar de papierbak en kopen biologisch eten. Maar onze doden stoppen we in vol ornaat in een kist van spaanplaat. Pantykousjes vergaan echter niet en die spaanplaten kist, die bij vrijwel iedereen standaard in het verzeke ringspakket zit, blijkt nauwelijks af breekbaar - dus milieuonvriendelijk. Uitvaartondernemers spelen ge lukkig in op het toenemende milieu bewustzijn en worden steeds 'groe ner'. Er zijn al biologisch afbreekbare waterurnen en afbreekbare helium- ballonnen waarmee op grote hoogte as wordt verstrooid. Sommige onder nemers hebben een duurzaam Greenleave-keurmerk. Stichting Greenleave is het initia tief van zes uitvaartondernemers die meer inhoud wilden geven aan het begrip 'duurzame uitvaart'. Het keurmerk is eenvoudig te verkrijgen: de uitvaartondernemer vult twee A4-tjes in waarop staat dat hij bij het inkopen kiest voor de duurzaamste oplossing (dus óók verantwoorde koffie na de dienst). De klant krijgt keus. Zo moeten Greenleave gecertificeerde onder nemingen duurzaam geproduceerde landschapskisten aanbieden, waar maar vier schroeven in zitten. Maar eenmaal in bezit van het keurmerk staat het de ondernemer vrij om ook andere kisten te verkopen. En zo moeten ze de mogelijkheid aanbie den het lichaam op natte graszoden te koelen, in plaats van op een elek trisch koelbed. „Nog nooit gedaan", bekent Angela Fabriek-De Jong, uitvaartonderne mer in Amsterdam en bezitter van het keurmerk. „Er is geen vraag naar." Ook vertelt ze dat rouwvervoer per paard en wagen misschien mi lieuvriendelijk lijkt, maar de paarden meestal wel per vrachtwagen worden vervoerd. Bloemen uit Kenia Bij veel dingen die duurzaam lijken, zijn kanttekeningen te maken. Hip is bijvoorbeeld ongebleekt katoen als kistbekleding. Maar let op dat het geen product is van kinderarbeid en het katoen afkomstig is van biologi sche plantages. Gevlochten kisten van bamboe of riet worden niet zel den vanuit Azië verscheept. Het we melt van de claims over duurzaam heid. Hoe groen is een uitvaart als de bloemen op de kist uit Kenia komen? Van alle kisten die de Nederlandse bodem ingaan, is maar liefst 70 pro cent van spaanplaat. Dit omdat grote verzekeraars volumecontracten af sluiten met kistenfabrikanten, waar door ze de spaanplaatkist voor min der dan 100 euro (soms zelfs maar 60, 70 euro) kunnen inkopen. Dela heeft sinds vorig jaar ook het Greenleave- keurmerk en biedt naast de stan- daardkist van spaanplaat ook duur zame kisten aan. Voor mensen met een naturaverzekering zijn daar wel extra kosten aan verbonden. Nu is een kist al sinds 1991 niet meer verplicht. In een lijkwade het graf in mag eveneens. Ook kan wor den gekozen voor een kartonnen doos, maar die is bij cremeren dan weer helemaal niet groen; het kost extra energie om het lijk te verbran den. Datzelfde geldt voor de rieten manden en de gevlochten wilgentak- ken, die net als karton veel sneller opbranden dan een ouderwetse hou ten kist, zodat de oven langer moet aanblijven om de stoffelijke resten in de as te leggen. Wat weinig mensen weten is dat daarna extra energie wordt gebruikt omdat de botten, die niet vergaan bij een temperatuur van 800 graden, moeten worden fijngemalen in een cremulator. En bij begraven wordt dan vaak weer gebruikgemaakt van woensdag 25 oktober 2017 GO Hoeken kastkist De zeven planken vormen samen het deksel. Tomba, /.achte made Van biolo gisch flanel. Wikkel- goed, €275 (ex. takken- baar). l icht en luchlif/ Van gevlochten wilgentenen. De laatste reis mand, €999 Lichtgewicht Doodskist van karton. Rebel Uitvaart, €330 JLXO Sfeervol, maar 'n paard wordt vaak per w vrachtwagen aangevoerd. •.v.-.v e g naar de Tekst Annet de Jong Foto John Schouten w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60