Baby weghouden bij slaande ex is 'kind ontvoeren' R.Jk wfi Baas grensbewaking vast voor geweld Politiemol 4 jaar de cel in 5 Wereld in de ban van #metoo Vrouwen waren er vooral voor het gerief van mannen Ingrid de Gelder (33) wist dat er veel ging gebeuren toen ze op 18 de cember vorig jaar 112 belde om mel ding te maken van mishandeling door haar Australische man. Ze be landde in een nachtmerrie. Ze is veroordeeld voor ontvoering van haar nu 15 maanden oude dochter Femke. Het gerechtshof heeft vorige week gelast dat zij Femke uiterlijk 4 november moet terugbrengen naar Brisbane of haar, voorzien van de juiste reisdocumenten, moet afge ven aan de vader. Ook moet ze de proceskosten (12.000 euro) betalen. Familie, vrienden en bekenden zijn een petitie gestart in de hoop dat ie mand ervoor kan zorgen dat Femke in Nederland kan blijven. Familiebezoek „Het was al vaker voorgekomen dat hij geweld gebruikte", vertelt In grid in haar ouderlijk huis in Ame rongen. Toen het tijdens een fami liebezoek in Nederland weer ge beurde, realiseerde ze zich naar ei gen zeggen dat het niet zou stop pen. Het jonge gezin was in Neder land om de baby te laten zien en er de feestdagen door te brengen. De Gelder: „Uit het niets werd hij ge welddadig. Hij sloeg me een blauw oog en ik raakte gewond aan mijn hand. Daarbij lag Femke naast me op de bank toen hij me mishan delde, er kwam een soort oergevoel over me: 'de volgende keer is het mijn kind'." Ze nam een besluit. „Ik heb Femke uit bed gehaald en ben in de auto gaan zitten wachten op de po litie. Ze hebben hem drie dagen in hechtenis genomen. Toen hij vrij- kwam is hij vrij snel op het vlieg tuig gestapt. Wij zitten nu al tien maanden in een achtbaan." Allereerst kwam er de strafzaak van de mishandeling. Hij kreeg een gevangenisstraf van twee weken. Vervolgens spande de vader een rechtszaak aan op grond van het Haags Kinderontvoeringsverdrag. Dit verdrag is bedoeld om de terug keer te verzekeren van ontvoerde kinderen naar hun gewone verblijf plaats, en het omgangsrecht van die plaats te eerbiedigen. De rechter constateert dat Ingrid haar dochter onrechtmatig in Nederland achter gehouden heeft. De rechter kan op een aantal gronden van uitzetting van het kind afzien, bijvoorbeeld als er een ernstig risico is dat het kind dan wordt blootgesteld aan gevaar zoals bij huiselijk geweld. De vader betwist echter dat daar sprake van is geweest. Volgens hem is deze aantijging deel van een vooropgezet plan om met Femke in Nederland te kunnen blijven. De rechter stelt dat er geen bewijs is voor huiselijk geweld op structu rele basis en dat Femke dus veilig terug kan. „Het wordt mij aangere kend dat ik niet eerder aangifte heb gedaan", zegt Ingrid. „Maar dat is zo'n enorme stap. Dat doe je maar één keer." Zijn echtgenote had de cadet be schuldigd van aanranding op de ofïicierenopleiding, maar die af faire is in de doofpot gestopt, stelt advocaat Michael Ruperti. De Marechaussee bevestigt dat er een medewerker is aangehou den, maar wil niet ingaan op wat er precies speelt zolang het on derzoek loopt. Alleen dat de man verdacht wordt van mishande ling. Volgens Ruperti, die de luite nant-kolonel bijstaat, liep de situ atie uit de hand voor een café waar hij vrijdagavond was met zijn echtgenote. Hij zou daar de militair op straat hardhandig hebben weggeduwd, nadat ze in gesprek waren over de aanran dingszaak. Dat werd gezien door politieagenten die toevallig in de buurt stonden. De brigadecom mandant werd opgepakt en de ca det deed aangifte van mishande ling. De hoge officier, die sinds mei verantwoordelijk is voor de grensbewaking op Schiphol, is weer vrij, maar zit nu thuis zo lang het onderzoek loopt. De commandant kende de ca det via zijn vrouw, die samen met hem een opleiding volgt aan de Koninklijke Militaire Academie. Volgens Ruperti maakte de vrouw in april al melding dat de man haar zou hebben aangerand na een feestje op de ofïicierenop leiding. Daarna is er volgens de commandant vooral geprobeerd om dat niet naar buiten te laten komen. „Er is wel een intern on derzoek geweest, maar de uit komst was dat de vrouw er het beste aan deed om de zaak te la ten rusten. Het was haar verhaal tegen het zijne en daar zou alleen maar veel gedoe van komen." Het verhaal over de aanranding is pikant omdat de militaire aca demie hiermee vaker negatief in het nieuws kwam. Zeven jaar ge leden trokken vakbonden aan de bel over studenten en personeel die zich schuldig maakten aan ge weld, aanranding, seksuele inti midatie en racisme. Advocaat Ruperti vindt het vreemd dat de hoge officier, die in Afghanistan diende, nu niet meer naar zijn werk mag. Terwijl de ca det, die wordt beschuldigd van aanranding, mag blijven werken. DEN HAAG Politiemol Amine A., die informatie over hennepkweke rijen doorspeelde aan criminelen, is veroordeeld tot 4 jaar celstraf. De Haagse rechtbank achtte hem schuldig aan schending van het ambtsgeheim en lidmaatschap van een criminele organisatie. Hoofdagent A. (28) uit Moor drecht speelde jarenlang geheime politie-informatie door. Hij ver telde hen waar ze wietplantages konden leegroven en waarschuwde als politie in aantocht was: „Ga vluchten!" De rechtbank vond de bemoeienis zo groot, dat hij ook voor drie pogingen inbraak werd veroordeeld. snel verandert onze maatschappij nu ook weer niet." Bezemer wil ook af van het idee dat er jaren niks gebeurd is om misstanden tegen te gaan. „Het opvallende is juist dat er de afgelo pen decennia héél veel in gang is gezet om seksueel geweld en inti midatie te bestrijden. Niet alleen in het strafrecht, waarin ook iets als stalking is opgenomen. Maar ook in de arbo-wetgeving die voor iedere werknemer geldt." Ze erkent wel dat die wetten en regels in de praktijk niet altijd wat uithalen. „Vrouwen blijken het in de praktijk nog altijd lastig te vin den om iets als seksueel getinte moppen bij hun meerderen aan te kaarten, ook als ze er veel last van hebben." Misschien dat zo'n stap door het huidige debat iets makke lijker wordt. Anders dan Bezemer ziet Maaike Meijer, emeritus-hoogleraar gen- derstudies (Maastricht Univer sity), de stroom aan berichten wel als breekpunt. „Hartverwarmend om te zien hoe vrouwen én mannen die slachtoffer geworden zijn nu steun bij el kaar zoeken en zeggen: we pikken het niet meer. Ik voel dat we aan de vooravond van een nieuwe seksuele revolutie staan." De eerste seksuele revolutie - die van de jaren 60 en 70 - is vol gens Meijer in feite mislukt. „Er zijn in die tijd natuurlijk belang rijke stappen gezet - ook voor vrouwen. Anticonceptie, het idee dat je voor seks niet per se ge trouwd hoefde te zijn, dat je van seks mocht genieten. Het pro bleem was alleen dat mannen en vrouwen in die jaren nog helemaal geen gelijke positie hadden: vrou wen waren er vooral voor het ge rief van mannen." Want daar draait het volgens haar uiteindelijk om: dat er pas een einde aan seksueel geweld en inti midatie komt als vrouwen en mannen gelijkwaardig zijn. „Op veel terreinen is de emancipatie al ver: kijk naar hoe de huishou delijke taken verdeeld zijn. Al leen op het terrein van seks lijkt het alsof mannen - sommigen althans - zich vastklampen aan hun oude machogedrag." Meijer ziet dat machogedrag tot haar afgrijzen ook nog overal in de populaire cultuur: in series, films, muziekclips. „In bijna elke erotische scène is de man nog altijd de dominante fi guur en gaat de seks van boink, boink, boink en klaar." Ook op de schoolpleinen ontwaart ze weinig verandering. „Soms denk ik zelfs dat de jeugd steeds conservatiever wordt. Zo'n fe nomeen als slutshaming: dat is toch ronduit archaïsch? Dat een meisje al een slet is als ze een jongen zoent terwijl jongens al les mogen?" Haar voorstel: grijp het mo mentum van #metoo om kin deren en jongeren op een 'totaal andere manier' over seks en in timiteit te onderwijzen. „De lessen seksuele voorlichting zijn over het algemeen schrik barend ouderwets. Meiden en jongens hoeven geen lesje bio logie meer. Ze moeten vooral met elkaar in gesprek over wat ze fijn vinden en wat niet. Als ze zó met elkaar kunnen praten, dan is de seksuele revolutie af." woensdag 25 oktober 2017 GO Wat als een sprookjeshuwelijk in Australië begon, eindigt voor Ingrid de Gelder uit Amerongen als een verbeten kinderontvoe ringszaak voor het gerechtshof in Den Haag. Ze moet haar kind terugbrengen naar de man die haar mishandelde. Menno Provoost Amerongen Ingrid de Gelder met dochter Femke, die naar haar vader te rugmoet. FOTO HERMAN STÖVER De hoogste baas van de grens bewaking op Schiphol is opge pakt, omdat hij eind vorige week een militair in opleiding zou hebben mishandeld. Raymond Boere Breda 5 oktober actrices Rose McGowan and Ashley Judd klagen regis seur Weinstein voor seksu eel wangedrag aan. 9 oktober in Nederland ont vlamt het debat over (lage) straffen voor verkrachters na ar restatie Michael R in zaak Anne Faber. 15 oktober actrice Alyssa Milano roept slachtof- - Maaike Meijer, wetenschapper fers op #metoo te gebrui ken: de hashtag wordt in 48 uur 1 miljoen keer gebruikt; per dag komen er miljoenen bij. 18 oktober ex-omroepster Anneke Bakker vertelt over haar ontslag na het weige ren van seks met haar baas. 19 oktober bestsellerauteur Saskia Noort vertelt in de Volkskrant waarom ze haar verkrachting jaren ver zweeg. 20 oktober acteur/docent Jappe Claes vertrekt bij Het Nationale Theater na be schuldigingen over fout ge drag. 22 oktober regisseur James Toback (VS) beschuldigd van seksueel wangedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5