Sybllle Wetzel Ribbelkleed Allerzielen voor iedereen na uitvaart 3 3 VRAGEN AAN... Medeoprichter van Terramor (Alkmaar), dementievriende- lijke uitvaartorganisatie. COLOFON Een uitvaart kan zo duur als je wilt. Voor deze personen werd niet op een dubbeltje meer of minder gekeken bij het laatste afscheid. De duurste uit vaart ooit moet wel die van Alexander de Grote zijn. De Macedonische koning stond aan het hoofd van een rijk dat zich uitstrekte over Azië, Afrika en Europa. Hij stierfin 323 v.C. en de gouden kist met zijn lichaam werd met behulp van zestig paarden door zijn hele rijk getranspor- i i teerd. Omgerekend a\ naar nu kostte dat evenement een dikke 507 mil joen euro. Het rijk van Ronald Reagan was iets minder groot. De voormalige presi dent van de Verenigde Staten overleed in 2004. De kosten van zijn begrafe nis beliepen bijna 340 miljoen euro als gevolg van de dag van nationale rouw die was afgekondigd. Daardoor hadden alle ambtenaren vrij en bleef de beurs op Wall Street ge sloten. De uitvaart in 2011 van Kim Jong-ll, de Geliefde Leider van Noord-Korea, kostte omgerekend 34 miljoen euro. Dat zijn niet alle uitgaven: voor het onderhoud van zijn gebalsemde lichaam betaalt het Aziatische land nog eens 2 miljoen euro per jaar. De uitvaart van Prins Bernhard in 2004 moet ook flink wat hebben gekost, met een erehaag van militairen over meer dan 13 kilometer en drie F-16's en een Spitfire die in formatie het luchtruim doorkruisten. Dan hield Michael Jackson het in 2009 bescheiden. Hij stond tijdens zijn leven - behalve om zijn muziek - bekend om zijn exor bitante levensstijl, maar zijn uitvaart kostte 'slechts' 850.000 euro, mét 'King of Pop-kroon' en keizerlijke gouden kist. woensdag 25 oktober 2017 GO IHoe ben je in het uitvaart wezen beland? „Zo'n elf jaar geleden verkeer de ik in een levensfase waarin ik me afvroeg: wat wil ik? Mijn man Koert (Huber) begon aan een opleiding tot uitvaartbegeleider, ik verdiepte me in een spirituele opleiding. Samen hebben we Terramor opgericht." 2 Jullie noemen Terramor 'dementievriendelijk'. Hoe uit zich dat? „Gaandeweg onze praktijk kregen we vaker te maken met demente renden. In eerste instantie als over ledene, maar meer en meer kwam het voor dat juist de achterblijver aan dementie lijdt. Terramor doet altijd aan maatwerk, maar in deze gevallen is extra aandacht nodig. „De familie en mensen uit de zorg reageerden eerst afhoudend: 'Is dat wel verstandig, om oma mee te nemen naar de uitvaartceremonie?' Door onze ervaring op dit vlak konden wij een soort draaiboek ontwikkelen voor zulke situaties." 3 En wat dóen jullie dan? „We brengen de dementie in kaart: om welke soort gaat het, in welk stadium verkeert de nabestaande? We houden rekening met bijvoorbeeld de lengte en de keuze van de muziek. Ook de even tuele fotopresentatie tijdens de uitvaart wordt afgestemd op de dementerende. Een van onze colle ga's, zelf werkzaam in de zorg, blijft bij de persoon in kwestie. Zo kan de familie zelf ook rouwen zonder zich zorgen te hoeven maken. We hebben voor ons 'draaiboek' een bekroning gekregen van de stich ting Alzheimer Nederland en bin nenkort gaan wij met de Duitse evenknie om de tafel. Want ook daar worden mensen dement." terramor.nl Regiocoördinatie Helga van Kooten, Anouk Mommer, Lizette van Neer, Rob Wissink Eindredactie Annet de Groot Vormgeving Mariska Schotman Coördinatie Koos de Wilt. Deze bijlage is een uitgave van ADR Nieuwsmedia. Directeur journalistiek Erik van Gruijthuijsen Zakelijk directeur Bart Verkade. ©de Persgroep Nederland. FOTO OMSLAG JOOST HOVING Prod uctie Annet de Groot EXTREME UITVAARTEN Hot maa wat kosten Een wand- of vloerkleed met de vingerafdruk van de overledene als tastbare herinnering. Buitenstaanders denken: hé, een kleed met cirkels en ribbels. Nabestaanden weten beter: dit is de vingerafdruk van... Vanaf €1400, in twaalf kleuren. O fingerprint-carpets.nl Donderdag 2 november is het Allerzielen, de van oor sprong katholieke feestdag waarop alle (gelovige) zie len worden herdacht. In katholieke contreien doet men dit door met lichtjes en offerandes de nacht door te brengen op het kerkhof. Maar ook niet-gelovigen staan op deze dag stil bij degenen die hen zijn ontval len. In Amsterdam gebeurt dat door een lichtje te laten drijven in de grote vijver van het Vondelpark. In Zwolle wordt in de Grote Kerk Het Nationaal Allerzielen Concert gehouden, met muziek van Bach en diverse voordrach ten. Ook in Den Haag wordt, onder meer door begraaf plaats Oud Eijk en Linde, een bijzondere avond van licht, donker, gedichten en muziek georganiseerd. En het staat een ieder vrij om zelf een mooie avond te origaniseren. O allerzieleninhetvondel- park.nl, zwolsetheaters.nl, denhaagdirect.nl van de Nederlanders doet zo veel mogelijk (zo niet alles) online. Precies de doelgroep van het nieuwe internetplatform dat 9 november van start gaat. Op die site kunnen ze hun eigen uitvaart tot in de puntjes voorbereiden. O mijnuitvaart.online De keizerlijke gouden kist - compleet met kroon - van Michael 'King of Pop' Jackson. 'FOTO EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59