M André Rieu vecht 'absurde' boete voor kinderarbeid aan 4 #METOO ONTBOEZEMINGEN OVER MISBRUIK De hashtag #metoo leidt van de ene tot de andere ontboezeming over seksuele intimidatie en geweld. Betekent 1 dit het einde van het oude machotijdperk? De ene expert denkt van wel, de ander betwijfelt het. Alsjeineen enge situatie komt: schreeuw, sla en vecht Ook in de keuken van BN'er An gela Groothuizen is de hashtag #metoo op dit moment hét gesprek van de dag. „We hebben het er sinds de affaire Weinstein al heel vaak over gehad." De presentatrice/zan geres die begin jaren 90 in haar pioniersprogramma Seks met Angela al over ongewenste inti miteiten sprak, is zelf vaak ge noeg 'prooi' van grijpgrage man nen geweest. „In de tijd dat ik bij de Dolly Dots zat, is er van alles gebeurd. Ik herinner me vooral dat ene mo ment dat er vier mannen de kleed kamer binnenstapten waar ik net in mijn onderbroek stond. Geluk kig kwam mijn broer binnen, an ders was het echt foute boel ge weest." Geweld is haar altijd be spaard gebleven. „Ik beet letterlijk van me af, en heb mijn dochters dat ook geleerd. Als je in een enge situatie komt: schreeuw, sla, vecht!" Waarmee Groothuizen op geen enkele manier wil zeggen dat zij dapper is en anderen niet. „Die boodschap wil ik ab-so-luut niet uitdragen, daarom heb ik me tot nu toe stilgehouden. Want er zijn zoveel situaties waarin vrouwen en mannen niks, maar dan ook niks aan dit soort ellende kunnen wood heeft vergrepen. „Geweldig dat een paar actrices de moed hebben gehad die man eindelijk aan te pakken en het zo voor anderen makkelij ker hebben gemaakt zich uit te spreken." Mét, vindt ze, veel dank aan de social media. „Vroeger was zo'n beweging moeilijk op gang gekomen. Nu ontstaat er snel een sneeuwbaleffect." Ook Willeke Bezemer, de be kende seksuologe en psychologe Libelle/Ouders van Nu), erkent dat de hashtag een enorme impact heeft gehad, maar ziet de discussie ook wel weer snel uitdoven. „Na een reeks onthullingen - en zeker heftige onthullingen - ontstaat al tijd een soort verzadiging. Dan heeft iedereen het meestal wel weer met zo'n onderwerp gehad." Daarbij zijn de verhalen van mensen als presentator/schrijver Jelle Brandt Corstius - hij ont hulde deze week dat hij gedro geerd seks moest hebben - volgens haar zo ingrijpend dat sommigen zich niet meer 'thuis' voelen in het debat. „Die denken: ik heb ook wel eens wat meegemaakt, maar, ach, zo erg was het niet, dus laat ik er maar niet over beginnen." In een radicale breuk met het verleden gelooft Bezemer zeker niet. „Ik snap dat we dat gevoel door de hausse aan berichten krij gen, maar laten we niet vergeten dat precies één week voor deze discussie losbarstte een schrijfster als Griet Op De Beeck op hoon en scepsis stuitte toen ze over haar incestverleden vertelde en, nee, zo doen. De slachtof fers hoeven zich nóóit schuldig of vies te voelen: dat moeten de da ders." Groothuizen heeft goede hoop dat er iets in gang is gezet na de stortvloed aan reacties op de val van Harvey Weinstein, de Ameri kaanse regisseur die zich mogelijk decennia aan vrouwen in Holly- De Inspectie SWZ was er in 2015 na zeven mooie concerten op het Vrijthof in Maastricht als de kippen bij: „Meneer Rieu, wij hebben ge constateerd dat..." De totaal ver raste orkestleider bleek twaalf Roe meense kinderen van 13 met een panfluit tot en met 16 jaar tot mid dernacht te hebben laten doorwer ken. Boete: enkele duizenden euro's per kind per avond. Het totaalbe drag telt op tot ruim 233.000 euro. „Absurd", zei Rieu. „Ik ga in be roep." Dat diende gisteren in Roer mond. Zonder André zelf; die is in Amerika. Maar met advocaten van beide partijen. Het steekt Rieu vooral dat de inspectie alle zeven concerten toekeek, in plaats van na één concert al in te grijpen. „We hadden het inderdaad moe ten weten", zegt Pierre Rieu, zoon en manager van André. „En als we die kinderen nou tot midden in de nacht textiel hadden laten naaien, had de boete nog veel hoger mogen zijn. Maar die kinderen hebben de tijd van hun leven gehad. Die den ken er nu nóg aan terug. En waarom niet na één concert naar ons toege komen?" Het uitnodigen van de kinderen uit het gezelschap van de Roe meense panfluitvirtuoos Gheorghe Zamfir, was een spontane actie kort voor de optredens in Maastricht. „Niemand bij ons heeft een se conde stilgestaan bij kinderarbeid", zegt Pierre Rieu. Zwaaien De advocaten voerden aan dat niet Rieu, maar de Roemeen Zamfir werkgever is van de kinderen. Bo vendien bleek de inspectie de boete 'uit coulance' al gehalveerd te heb ben. „Omdat de kinderen na 23.00 uur niet meer gespeeld hebben en alleen nog maar op het podium kwamen om te zwaaien naar het publiek", zegt Pierre Rieu. „Tja, dan ben je aan de ene kant heel streng en aan de andere kant geef je min of meer toe dat het nergens over gaat." De bestuursrechter doet op 4 december uitspraak. woensdag 25 oktober 2017 GO ILLUSTRATIE MARKREIJNTJENSEN THIJS UNGER Eefje Oomen Rotterdam 'Begin van nieuwe seksuele revoluti - Angela Groothuizen, BN'er Orkestleider André Rieu beticht van kinderarbeid? Echt gebeurd. In 2015 liet hij twaalf panflui- tende kinderen op het podium doorwerken tot na 23.00 uur. Gisteren vocht Rieu zijn boete van ruim 233.000 euro aan. Victor Schildkamp Roermond Orkestleider André Rieu liet twaalf kinderen na 23.00 uur op het podium. Hij begrijpt niet dat de inspectie pas achteraf, na zeven avonden, ingreep, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4