'Een jurist hoeft niet duur te zijn' 5 Mijn geld en ik ken als drop, cheesecake, tiramisu, cola, irish coffee, framboos en nog tientallen knettergekke smaken. De panelleden houden hun hart vast. „Ik zag laatst zure matten-kruidnoten", gruwt bakster Jet de Bruyne. „Sorry, maar bij die smaakcombinatie ben je mij kwijt." We beginnen voorzichtig met de cranberry-speltnoot van Bolletje; een klassiek kruidnootje met brokjes chocola en minuscule stukjes fruit. De vruchtjes worden door het panel opgemerkt, maar niet ontmaskerd als cranberry doordat de smaak totaal achterwege blijft. Innovatie voor de bühne, maar geen toevoeging op de tong. Van Delft durft met zijn sweet chili kruidnoot verder buiten de lijntjes te Een ONS PANEL kleuren. Het pepertje zorgt voor een prettige tinteling, maar het hartige karakter roept vooral de associatie met oude kaaskoekjes op. De zoete bijsmaak maakt het er niet beter op. Miskleun De volgende zes zijn alle gevangen in een smeltlaagje. Het panel heeft snel een techniek om zowel noot als jas te beoordelen: sabbelen. „Ik ga er weer even eentje uitlebberen, hoor", zegt Marije lachend. Jamin doet wat je van een snoep winkel mag verwachten: de kauw- gomkruidnoot is een zoete miskleun en in de zoetzure aardbeinoot doen alleen de pitjes aan fruit denken. De pumpkin spice kruidnoten van de Hema bevallen nauwelijks beter. Het nootje is mooi en lichtkruidig, maar verdwijnt onder een uppercut van chemisch smakende sinaasappel, ge volgd door te gul gembergebruik. Van Delft komt na zijn gepeperde deceptie een stuk beter uit de hoek, om uiteindelijk zelfs beslag te leggen op het voltallige podium. De win nende kokoskruidnoot scoort op alle fronten. De bitterkoekjesvariant laat duidelijk tonen van amandel- en amaretto los, al is ie in de mond nogal vlak. En de stroopwafelkruidnoot wurmt zich daar met zijn guitige kie- vitseierenlook precies tussenin. Als hij voortaan als mokkanoot wordt verkocht tenminste. Met stroopwafel heeft de smaak volgens het panel ver draaid weinig te maken. „Mijn vader had een eigen zaak en toen ik 12 jaar was bracht ik rekenin gen rond. Op zaterdag mocht ik ze bezorgen. Per envelop die ik afleverde kreeg ik 10 cent. Goedkoper dan een postzegel, moet mijn vader gedacht hebben." „Dat geld niet komt aanwaaien. Ik kreeg zak- en kleedgeld, maar wilde meer kleding kopen dan mijn budget toeliet. Geld bijverdienen was de enige optie. Ik zie dat terug bij mijn dochters van 16 en 17 jaar, die ook jong aan bijbaantjes begonnen." Ik vraag me af waar al dat belastinggeld naartoe gaat „Wilde ik iets extra's, dan moest ik het zelf verdienen. Bij ons thuis gaat het nu hetzelfde. De kinderen krijgen kleedgeld en daarnaast betaal ik twee paar schoenen en een winterjas. Hebben ze andere kledingwensen, dan betalen ze dat zelf." „De belastingdienst. Ondanks de hoge belastingen zie ik de verzor gingsstaat uitgekleed worden. Toen mijn oma dertig jaar geleden in een verzorgingstehuis zat, was alles prima geregeld. Nu hoor ik andere verhalen. In mijn ogen worden basis voorzieningen momenteel alleen toegankelijk voor rijke mensen. Dat vind ik in contrast staan met de be lastingdruk. Ik ben bereid belasting te betalen, maar vraag me sterk af: waar gaat dat geld allemaal naartoe?" „Nee, ik had ervaring en vertrouwen genoeg om te weten dat mijn eigen kantoor rendabel zou zijn." „Dat geld in tachtig procent van de juridische geschillen de oorzaak is. Niet alleen bij ons advocatenkantoor, maar vrijwel op alle rechtsgebieden. Een andere les is dat het van groot belang is vooraf duidelijke afspraken te maken met cliënten over de advo- caatkosten, om discussies achteraf te voorkomen." „Het valt inderdaad op dat velen bang zijn voor de advocaatkosten en dat ze niet op de hoogte zijn van het sys teem van gefinancierde rechtshulp." „Advocaten en notarissen hebben nou eenmaal de naam duur te zijn. 'Pas op: als je er binnenstapt ben je meteen een paar honderd euro lich ter.' Wij willen juist voor iedereen toegankelijk zijn en merken dat daar een grote behoefte aan is." „Een uurtarief van 275 euro voor par ticulieren en 295 euro voor zakelijke klanten. Daar komt alleen de btw bo venop. Daarnaast kiezen we voor een vast tarief voor echtscheidingen. Mijn ervaring is dat mensen het pret tig vinden vooraf te weten wat ze hieraan kwijt zijn." „Ik hecht weinig waarde aan spullen, die zijn vervangbaar. Mijn beste aan kopen waren onze huisdieren: een pony en paard voor de kinderen. Ver der besteed ik mijn geld graag aan reizen, uitjes en etentjes met vrien den." woensdag 25 oktober 2017 jPZ s A Het panel proeft zowel noot als jas: uitlebbe- ren dus. FOTODESIREE SCHIPPERS 7. Van Delft sweet chili €3,60/300g Hartig is leuk, maar het pepertje com bineert slecht met de suiker korrels. Heel massief ook qua deeg. Zei iemand kaaskoekje? 8. Jamin bubblegum €3,21/300g combinatie om onpas selijk van te worden. Wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is kauwgom- kruidnoten. Marije Sietsma (39) Schreef Maak van de noot een deugdeen kook boek met kruid- nootrecepten. Jet de Bruyne (45) Drijvende kracht achter De Bakbar in Arnhem. Tom van Otterloo (58) Begenadigd bakker met drie winkels. ekkers Mariska Claase (48) van advoca tenkantoor Claase uit Terneuzen krijgt dagelijks met financiën te maken. „Al zeggen cliënten dat het alleen om het principe gaat, in tachtig procent van de juridische geschillen is geld de oorzaak." Hans Puik Wat was uw eerste kennismaking met geld verdienen? Wat leerde u daarvan? —Mariska Claase Geeft u het voorbeeld van uw ou ders door aan uw eigen kinderen? Wat is uw grootste financiële ergernis? Voelde het als een financieel risico om in 2009 een eigen advocaten kantoor te starten? Uw belangrijkste financiële les is... Mensen vinden een advocaat al snel te duur. Klopt dat beeld? Hoe komt dat? Hoe duur zijn uw werkzaamheden? Waar geeft u graag geld aan uit? Mensen zijn bang voor de kosten van een advocaat, merkt Mariska Claase. FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49