m r 4 Noten met smaak Sinten Piet gaan met hun tijd mee. Kruidnoten met kokos, cranberry of kauwgom: waarom niet? Ons panel kraakt acht vreemde varianten. Kleingeld Energie Wat verbruik je aan stroom? APP Digitale spaarpinguïn Supermarkt Meeste korting bij Albert Heijn t laat beteugelen. Chocolade- of truf felnoten? Saai strooigoed. Een beetje hippe sint gooit limoncello-, tom- pouce- of kersenkwarkkruidnoten in de rondte. Protestmarsen Dat tradities niet in cement zijn ge goten, bewijst de kruidnoot al eeu wen. „Aanvankelijk gebruikte men deze specerijen", vertelt kruidnoten- kok Marije Sietsma, terwijl ze een mix van kaneel, kruidnagel, karde mom, koriander, peper, piment, nootmuskaat, anijs en gember onder de neus duwt die de moderne noot doet verbleken tot een bijzonder flauwe bedoening. „Hier in de regio Arnhem verkopen harde kruidnoten goed, terwijl ze in het zuiden veel Ik zag laatst kruidnoten met de smaak van zure matten. Dan ben je mij kwijt brosser zijn", vult Tom aan. En de consument lijkt al die experimentele noten te slikken als zoete koek. Waar moord en brand wordt geroepen zo dra Zwarte Piet met een lichtere tint van de stoomboot stapt, is een ba naan-, appeltaart- of seroendeng- kruidnoot nergens aanleiding tot boze boycotacties en protestmarsen. Kaaskoekjes In de Arnhemse Bakbar test het panel blind acht van dit soort onorthodoxe kruidnoten. De meeste zijn afkom stig uit de Van Delft pepernotenfa- briek: de zelfverklaarde hofleveran cier van Sinterklaas (onder eigen vlag en vermomd als huismerken goed voor bijna driekwart van de markt) die de laatste jaren pioniert met sma- DE UITSLAG tm hocoladerepen met yuzu (een citrusvrucht uit Japan), priklimo- nade met paar- denbloemen en kliswortel, pindakaas met sinaasappel en rozijn. Smaakcombinaties waarvoor je niet lang geleden nog zou worden uitge lachen, hebben zelfs de meest alle daagse producten in het supermarkt schap veroverd. „Het is een trend om te experimenteren met vreemde smaken", beaamt bakker Tom van Otterloo. Logisch dus dat ook de goedheilig man zijn innovatiedrang niet langer woensdag 25 oktober 2017 De Consumentenbond komt met energiedienst Huisbaasje om grip te krijgen op de energiere kening. Voor Huisbaasje plaats je stekkers op de meter, die laten zien hoeveel stroom en gas wanneer wordt ver bruikt en geeft persoon lijke bespaartips. kilo vlees eten we ge middeld per jaar, een halve kilo minder dan vijfjaar geleden. Leer kleintjes om gaan met geld via augmented reality en PipPin, een krui sing tussen een spaarvarken en een tamagotchi. Via de app (Rabo bank) kunnen kin deren met taakjes en games pegels verdienen om een pinguïn te voeren en te verzorgen. Albert Heijn heeft de meeste aanbiedingen per week en biedt de hoogste korting. Dat blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond. Gemiddeld heeft de AH elke week zo'n 1150 arti kelen in de aanbieding. Hoogvliet en Jumbo delen de tweede plaats met 600 aanbiedingen die minimaal één week in de aanbieding zijn. PZ Matthijs Meeuwsen e zoet is k 44 —Jet de Bruyne a 1. Van Delft kokos €4,21/300g Niet te zoet, bomvol kokos en met een lekkere kraak e smaak. Enige ver- beterpunt: de choco lade mag iets minder dof. 2. Van Delft stroopwafel €3,75/300g Van binnen bros en slof, van buiten een cool kievitsei. De mokka- smaak is zoet, maar niet onprettig. Maar waar is de stroop wafel? 3. Van Delft bitterkoekje €4,80/300g Het geurtje verraadt amaretto en amandel, de smaak nauwelijks. Had ook knapperi ger gemo gen. adt 4. Bolletje cranberry spelt €3,44/300g Klas siek dooretertje. De chocolade- smaak lijdt echter onder het verwar rende zuurtje van de cranberry. 5. Hema pumpkin spice €3,00/300g Met het nootje is weinig mis. Met de jas wel: chemi sche sinaasappel gevolgd door een gember- bom. 6. Jamin aardbei €3,21/300g Bonus- punten voor de_ pitjes, maar de aardbei- smaak ontbreekt. Verder vrij geurloos en te groot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48