Nee, koop geen drie kaasschaven O O L'Oreal geeft een mooie krul 2 ROLAND DUONG Kinderen verrijken je leven, maar er hangt ook een prijskaartje aan. Van kraambed tot studentenkamer kost een enkele dochter of zoon je een kleine ton. Met studiekosten erbij schiet je daar zelfs overheen. Column Tienduizenden Nederlanders verwonden zich jaarlijks aan de kaasschaaf, zo luidt de stadsmythe. Zelf heb ik nooit bloederige on gelukken meegemaakt met dit roestvrijstalen top punt van Nederlands vernuft en zuinigheid. Wel veel irritatie. Als de schaaf niet goed door de kaas snijdt. Of de plakjes niet goed van het blad komen. Een goede schaaf is een must in ieder huishouden. Dus: wie beschaaft de kaas het best? Het Neder landse Boska gooit altijd hoge ogen in kaasschaaf tests. Ze hebben voor elke kaas wel een aparte schaaf. De schaaf voor jonge kaas heeft een kort snij- blad waar smeuïge jonge kaasplakjes niet aan blijven plakken. De oude-brokkelkaasschaaf heeft een verstelbaar blad. Voor belegen kaas zijn vele modelletjes bruikbaar, allemaal met een lang blad. Moeten we dan voor optimale kaasplakken drie schaven aanschaffen? Onacceptabel, de bestekla ligt al vol. Oude vorken, nieuwe messen, lepeltjes van oma, kurkentrekkers, taartscheppen en keu kenlijken als de pannendekselopenhouder. Er is nog net ruimte voor één kaasschaaf. Welke wordt het? Op het internet lees ik dat veel testpanels weg lopen met de Boska Milano. Hij wordt de Rolls Royce onder de kaasschaven genoemd. Een alles- kunner met lang blad. Met respect voor col lega-testers en keur meesters: de Milano is precies de reden waarom ik consumen tentests met een korrel zout neem. Het zijn vaak momentopnames. Handig om de rotzooi te scheiden van basiskwa liteit. Maar een testpanel komt er niet achter hoe een product zich houdt na jaren keukengebeuk. Aan een goede schaaf voor jonge kaas met kort snijblad heb je genoeg Mijn Milano schaafde de plakjes prima. Maar het kunststof handvat liet na enkele jaren los. Toch niet vaatwasserbestendig, wat ie volgens de fabrikant wel zou moeten zijn. Er zit tien jaar ga rantie op, maar ik heb de bon niet meer. Het hand vat is de achilleshiel van elke kaasschaaf. Ook het blad van de Leifheit-schaaf schoof uiteindelijk van de kunststoffen steel. Merkloze schaven gaven mij het heft in handen terwijl het schaafblad op het aanrecht tuimelde. Best gevaarlijk allemaal. Twee conclusies. Het snijblad en het handvat kunnen het best worden gevormd uit één stuk of voor de eeuwigheid aan elkaar gelast. Anders vliegt het blad er vroeger of later af. Volgende conclusie: aan een goede schaaf voor jonge kaas met kort snij blad heb je genoeg. Hij is kort, is daardoor handel baarder en veiliger. En het scheelt ruimte in de la en snijdt ook belegen kaas prima. Helaas. Vind maar eens een jonge kaas-schaaf uit één stuk. Ik heb een merkloze voor jonge kaas met geschroefd houten handvat. Maar die is weer aan vervanging toe omdat het hout scheurt. Daarom heb ik een alleskunner van Iittala met lang snijvlak aangeschaft. Eén stuk kloek staal dat per fect in de hand ligt en alle kaas uitstekend schaaft. Voor de prijs kun je vijf kaasschaven kopen. Of het de moeite waard is, leest u hier over vijfjaar PRIJSPEIL TEST 1,2,3 €11,85 e kost me een rib uit mijn lijf!' I Welke ouder zal zoiets niet ver- zuchten als zoon- of dochterlief weer eens iets nodig meent te hebben. Bekend weerwoord: 'Dan had je me maar niet moeten maken.' Daar hebben ze een punt: je bent zelf aan kinderen be gonnen, dus heb je als ouder ook de plicht ze in hun levensonderhoud te voorzien. Maar dat is nog wel iets an ders dan een blanco cheque voor ze uitschrijven. Wat kost een kind tot aan zijn acht tiende dan? „Daar valt moeilijk een prijs op te plakken", zegt Karin Rad- staak van budgetvoorlichter Nibud. „Dat is onder meer afhankelijk van je inkomen." Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) kost een kind ge middeld 17 procent van het besteed baar inkomen, weet Radstaak. „On geacht of de ouders veel of weinig Als ze gaan puberen, loopt de teller op. Ze eten meer en willen een smartphone verdienen." Wie modaal verdient, netto tussen de 2.000 en 2.500 euro per maand, is gemiddeld tussen de 340 en 425 euro per maand kwijt aan zijn kroost. In dat bedrag zijn vrijwel alle kosten opgenomen, zoals een deel van de woonlasten, voeding en kleding. Broertjes en zusjes zijn goedkoper. Twee kinderen kosten gemiddeld 26 procent van het inkomen, drie kinde ren 33 procent en vier kinderen 40 procent. Dat je bij volgende kinderen minder kwijt bent, is volgens Rad- staak logisch. „Kinderspullen wor den hergebruikt en krijgen zo een tweede, derde of zelfs vierde leven." Pubers Het Nibud becijfert dat een kind tot 12 jaar ruim 50.000 euro kost. Dat komt neer op 4.320 euro per jaar. Kin deren in de leeftijd van 12 tot 18 jaar kosten gemiddeld een kleine 30.000 euro. Dat is 4.766 euro per jaar. De middelbare schooltijd is dus duurder. „In de pubertijd loopt de teller sneller op", is de ervaring van Stella de Swart (51) uit Amsterdam, moeder van Kick (13) en Pleun (10). „Ze eten meer, groeien snel uit hun kleren, willen een smartphone en gaan naar een sportclub. En dan zijn er nog de schoolkosten voor excursies, leer middelen en de ouderbijdrage." Kinderen maken het leven niet goedkoper, zeker niet voor een al leenstaande moeder die moet rond komen van een bijstandsuitkering. Stella: „We leven van ongeveer 50 euro in de week. Eten, nieuwe schoe nen, verjaardagscadeautjes, openbaar vervoer, alles moet ik ervan betalen." Hoe vervelend de situatie af en toe ook is, het maakt de kinderen wel fi nancieel bewust. „Het besparen woensdag 25 oktober 2017 GO Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Reageren? roland.duong@persgroep.nl Met die hogere btw roken we een zware pijp. Zelfs water wordt duurder. Drinkwater (kuub) Vitens €1,11 Brabant Water €1,21 Evides €1,53 Waterpijp Aladin Mumbai Hookaholic.nl €59,95 Sishahut.nl €63,90 Waterpijp-on- line.nl €64,50 Shiazo steam stones groene appel (100gr) Sishahut.nl €9,90 Waterpijshop.nl Bol.com €29,95 (prijzen inclusief bezorging) ■u O Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van mascara's. Goede mascara is voor veel vrouwen onmis baar. Zonder gaan ze niet de deur uit. Ook de cosmetica-industrie weet dat: de schappen in de drogisterij puilen uit. Maar het vinden van een goede mascara die niet klontert, maar juist zorgt voor een volle, ge krulde wimper, is niet makkelijk. Volkskrant's V ging op zoek naar de beste mascara. Volgens het panel moet die in elk geval zorgen voor diep zwarte wimpers, een krul geven en de hele dag goed blijven zitten. Een hogere prijs blijkt niet altijd samen te gaan met betere kwaliteit. De beste drie van L'Oreal, Chanel en Etos komen uit een andere prijs klasse. Max Factor 2000 Calo rie Waterproof krijgt de slechtste beoordeling van het panel. 'Droog' en 'geeft weinig effect' zijn enkele kwalificaties. Wat kost een kind? Kaj van Arkel 44 —Stella de Swart T Stella de Swart en haar kinderen probe ren creatief met hun geld om te gaan. FOTO SHODY CAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46