'Trek harde lessen uit dood Anne1 3 Meerderheid Europees parlement wil korte metten maken met verzetten klok Het Europees parlement wil af van net halfjaarlijkse gerommel met de klok Zomer- of wintertijd, dat maakt niet uit, als heel het jaar maar één vaste tijd geldt. Komend weekend gaat de klok weer een uur terug. Mijn biologische klok raakt al jaren van zijn padje Een actieve groep binnen het par lement denkt inmiddels ruim vol doende steun te hebben voor een resolutie met een stemming in de cember die Europa uitnodigt met een wetsvoorstel te komen. Pavel Svoboda, Tsjechisch christende mocraat en leider van de groep van 70 leden uit alle acht de fracties, presenteert vandaag een studie waaruit opnieuw blijkt dat gerom mel met de klok niks dan nadelen heeft. De beoogde energievoor delen zijn nooit gehaald, het be drijfsleven maakt onnodig kosten en koeien geven minder melk. Kinderen vallen boven hun schoolboeken in slaap en ook van veel volwassenen wordt het bio ritme zodanig verstoord dat ze vermoeid raken en zelfs verkeers ongelukken veroorzaken of be drijfsongevallen krijgen. Reden genoeg om die 'oorlogsuitvinding' (van minder frisse figuren als Sta lin, Hitler en Franco) de deur uit te doen. Het parlement drong daar ook vorig jaar al op aan, maar de Europese Commissie toonde zich weinig geïnteresseerd. De verant woordelijke commissaris was er niet, de inbreng van haar plaats vervanger beperkte zich tot: „Ik breng uw opmerkingen over." Zo makkelijk laat het parlement zich dit jaar niet aan de kant schui ven. Bovendien groeit het verzet ook buiten de Brusselse bubbel. Een Poolse parlementscommissie stemde kortgeleden voor afschaf fing van de zomertijd, in Finland wil 70 procent een referendum. „In het begin werd er wat lacherig over gedaan, maar nu begint het serieus te worden", zegt Annie Schreijer-Pierik (CDA), lid van de parlementswerkgroep. „Als Frans Timmermans echt betere regelge ving wil, moet hij dit vandaag nog helpen afschaffen." Dat vindt ook slaaponderzoeker Marijke Gordijn van de Rijksuni versiteit Groningen. De laatste ja ren is er genoeg wetenschappelijk bewijs verzameld dat de zomertijd leidt tot slaaptekort. „Ik zie niet in waarom we onszelf elk jaar weer voor de gek moeten houden." Dit weekend valt volgens de slaapexpert de hinder nog mee. „Gemiddeld is de biologische klok van mensen 24 uur en 12 minuten. Omdat we een klok hebben die wat langzamer loopt, is het mak kelijker als je er een uur bij krijgt. Dit weekend doe je het uur tussen 2 en 3 uur twee keer, de meeste mensen hebben daar geen enkel probleem mee." Het voorjaar is erger. „Dan dwingen we onszelf op te staan als onze biologische klok er nog niet klaar voor is." Dat maakt volgens de onderzoeker dat mensen 'lasti ger genoeg slaap krijgen'. „Ik vind dat de overheid niet moet bijdra gen aan slaaptekort." Bedreiging Slaapexpert Hans Hamburger van het Amsterdam Slaap Centrum re lativeert: In de 24-uurs maat schappij van nu zijn er wel grotere bedreigingen die je biologische klok kunnen verstoren dan de zo mer- en wintertijd. De meeste mensen gaan zaterdagavond toch al laat naar bed. „Dat ene uurtje de klok verzetten maakt dan niet zo vreselijk veel uit. Een jetlag van een uurtje als je naar Londen of Griekenland op vakantie gaat, daarover hoor ik nooit iemand wekenlang klagen." Dat staat haaks op wat Anouk Verhaaff van actiegroep Stop de Zomertijd zegt. „Mijn biologische klok raakt al jaren van zijn padje. Ik ben een ochtendmens, half 6 opstaan is voor mij geen probleem. Maar met de zomertijd is dat half 5, en dan wordt Anouk niet vro lijk." Dit jaar verzamelde de Rot terdamse docente Nederlands sa men met Masja Oosterbaan, ook uit Rotterdam, al 40.000 handte keningen van medestanders. Van daag is ze ook in Straatsburg. „Ik wil ervanaf en ik ga door tot het zover is", klinkt het beslist. BEVEILIGING woensdag 25 oktober 2017 GO PETITIE Minister Stef Blok (Veilig heid en Justitie) neemt de pe titie in ontvangst van initiatief neemster Lydia de Jong-de Paus, waarin onderzoek wordt geëist naar het 'falende rechtssysteem' in ons land. Dat zou volgens de meer dan 400.000 ondertekenaars een doorslaggevende rol hebben gespeeld bij de dood van Anne Faber (25). De bewindsman zei door het drama 'tot in het diepst van zijn ziel geraakt te zijn'. „Ik wil echt weten wat hier gebeurd is. Ik vind het ook cruciaal dat we uit het onderzoek lessen trekken en kijken welke maat regelen nodig zijn." Het lichaam van Anne Faber werd gevonden in Zeewolde. De veroordeelde verkrachter P., die werd behandeld in psy chiatrische kliniek Altrecht Aventurijn in Den Dolder, is hoofdverdacchte. Tijdens de voorbereidingen op zijn terug keer in de samenleving zou hij hebben toegeslagen, fotoanp Gehannes met zomer- en wintertijd mag geen minuut langer meer duren Frans Boogaard Marcia Nieuwenhuis Straatsburg De kleine wijzer moet zondag een uur terug, fotodreamstime —Anouk Verhaaff (ochtendmens) x A— -v INBRAAKBEVEILIGING CAMERABEWAKING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE MELDKAMER PAC ALARMOPVOLGING *24-uurs meldkamer-service erkend BORG Beveiligingsbedrijf erkend Branddetectiebedrijf LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Tel.: 0113-213720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3