II II 5 Eerbetoon aan Willink in Terneuzen Alles aan de in Terneuzen geboren Mathilde Willink, vandaag 40 jaar geleden gestorven, was bijzonder. Haar leven, dood en zelfs haar graf. Reden genoeg om 7 juli - haar geboortedag - tot Mathildedag te bestempelen. We kunnen niet meer terug. Wij gaan de Mathildedag organi seren, op 7 juli 2018, haar geboortedag", zegt de Ter- neuzense kunstenaar Roeland van der Kley. Op 11 oktober zag de Stichting Mathildedag Terneuzen officieel het licht. Initiatiefnemers Elaby Berger, Anne Mannaerts en Roeland van der Kley zien het zo voor zich: „Dit jaar, op de dag dat ze tachtig zou worden, gaat er van uit kunstcentrum Toonbeeld een optocht met kinderen en de bur gemeester naar de Scheldeboule- vard. Dat is het centrum van de Mathildedag. We willen er het Scheldetheater en verschillende galeries bij betrekken." Zeifis hij bezig met een drieluik over Ma thilde, dat een soort altaarstuk moet worden en op de Schelde- boulevard het center piece van de festiviteiten. De ambities gaan verder: volgend jaar komt er een heus Mathildeplein aan de Schel- deboulevard en het jaar daarna zelfs een beeld van Mathilde, vanaf de Scheldedijk over het water rich ting Amsterdam turend. Van der Kley: „Zo is ze ook uit Zeeland vertrokken, in 1959." Haar sterfdag - op 25 oktober 1977 - laat de stichting in stilte voorbijgaan. Nog altijd zijn er mensen die blijven zoeken naar het antwoord op de vraag: was het moord of zelfmoord? Wie vuurde de kogel af die een eind maakte aan haar leven? Zelfs over haar graf op Uitvaartpark Westgaarde in Amsterdam doen intussen alweer verhalen de ronde en onbeant woorde vragen. Biografe Lisette de Zoete publi ceerde in 2016 'Mathilde: muze, mythe, mysterie'. In 2003 stond zij voor het eerst aan het graf van het Zeeuwse fenomeen, gemarkeerd door een granieten plaat met haar naam: 'Mathilde'. De Zoete: „De eerste jaren na haar dood was er niets. Een kaal stuk zand. Een kun stenaar heeft er twee jaar na haar dood een houten kruis in gezet. Drie jaar later probeerde kunst schilder Adrian Stahlecker nog geld bijeen te brengen met een in- De Scheldeboulevard wordt het centrum van de Mathildedag zamelingsactie, maar die bleef ste ken bij een publicatie in Weekend. In 1988 kwam er dan eindelijk een steen. Galeriehouder George Mul der, die ook het graf voor haar ge kocht had, liet een roze granieten steen met een gouden inscriptie plaatsen. Toen ik naast het graf stond, in 2003, was het goud uit de letters verdwenen. Naast de steen stond een groen, plastic bordje met een oproep: of nabestaanden zich alsjeblieft wilden melden bij de receptie." De Zoete - geen familie, geen Er zijn nog maar weinig mensen die weten hoe het destijds precies is gegaan Zeeuwse maar al jaren gefasci neerd door het mysterie Mathilde - ging naar de receptie. „Ik kreeg meteen een dikke map met papie ren. George Mulder -19 jaar oud toen hij zich in 1977 verloofde met Mathilde - was onvindbaar. De grafrechten waren verlopen. De steen zou worden verwijderd." Wat daarna gebeurde, is niet hele maal duidelijk. De Zoete: „Ik ben gaan bellen met mensen die haar nog gekend hadden, zoals Imca Marina, om iedereen wakker te schudden. Op de een of andere manier heeft dat resultaat gehad, want het graf bleef. Terwijl ik aan mijn boek schreef, heb ik Jaap Broers gesproken, van Westgaarde. Hij vertelde dat Mathilde's rust plaats tot bijzonder graf bestem peld was. Het zou behouden blij ven. Er was zelfs kans dat de gou den letters gerestaureerd werden." Saskia Dingeman van Herden- kingspark Westgaarde spreekt dat anno 2017 tegen. „Wij onderhou den het graf zelf niet, alleen het groen eromheen. Er zijn nog maar weinig mensen die precies weten hoe het gegaan is. In ieder geval hoort haar graf nu bij ons rijtje bij zondere graven, samen met onder meer actrice Sylvia Millecam, jour nalist Conny Mus en de bokser Nordin Ben Salah. Het graf is op genomen in de plattegrond 'Be roemd en begraven in Amster dam', die wij vorig jaar hebben uitgegeven." De grafrechten zijn destijds door iemand betaald; Din geman wil verder niet zeggen door wie en voor hoe lang. De Zoete: „Alweer een mysterie." woensdag 25 oktober 2017 PC Mysterie Mathilde wordt alleen maar groter Mathilde in Beirut (1967). Ondine van der Vleuten Terneuzen Spiegelbeeld van Mathilde Willink. - Roeland van der Kley, kunstenaar uit Terneuzen Mathilde wordt door hoffoto- graaf Max Koot koninklijk ver eeuwigd op 10 juni 1976. Het is de cover van het boek 'Mathilde: Muze, mythe, mysterie' van Li sette de Zoete, foto max koot M Het graf van Mathilde Wil link op begraafplaats West- gaarde in Amsterdam. FOTO'S LISETTE DE ZOETE -Saskia Dingeman, Herdenkingspark Westgaarde Mathilde in haar tienertijd. T Roeland van der Kley is bezig met een opzetje voor het mid delste doek van het drieluik over Mathilde. Dat is het moment dat Mathilde Terneuzen gaat verla ten om in Amsterdam neer te strijken. t'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33