Freek Veel meer boetes na appen in auto Middelburg bouwt drie studentenflats Doneeractie aangereden vader en zoon is succes 2 JAN VAN DAMME Column Het is de week van Freek. Dat zinnetje zingt al enkele da gen in mijn hoofd. Freek is Freek de Jonge. Onze bejaarde maar met zijn 73 jaar o zo levenslustige nationale cabaretier. Schrijver ook, van vertellende boe ken. Zanger, zeker ook, hoor hem maar eens 'De vondeling van Ameland' vertolken. En - mis schien - Zeeuw. Voor het voorbehoud draagt hij zelf zorg. Vandaag ligt zijn boekje 'Ben ik een Zeeuw?' in de Zeeuwse boekhandels. Een cadeautje, als u de komende twaalf dagen genoeg andere boeken koopt. Het Geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek kent inmiddels een rijke traditie. Met grote namen als Franca Treur en Chris de Stoop. En Katinka Polderman, ook al een cabaretière, die waarschijnlijk mede door dat geschenkboekje na tionaal groot is geworden. Katinka had in elk geval de langste titel ooit: 'De onfortuinlijke dood van Krijn Kip en andere verhalen die best wel eens echt gebeurd zouden kunnen zijn (maar misschien ook niet)'. Dit jaar is de beurt aan Freek. Als ouwe rot die weinig liever doet dan op het podium staan, heeft hij aan zijn boekje meteen een tour nee langs Zeeuwse theaters en dorpshuizen vastgeknoopt. Ik ben geen schrijver, weet hij zeker, maar wel een verteller. En wat voor één. Ik kende Freek uit mijn jongere jaren, 1978, toen het Nederlands elftal spelers had die wisten dat je moet scoren om te winnen. Het was het jaar van Rensenbrink en de bal op de paal. Freek en zijn toenmalige kompaan Bram Ver meulen hadden niks met doelpa len en protesteerden met hun pro gramma 'Bloed aan de paal' tegen deelname aan het wereldkampi oenschap in een land, waar de Vuile Oorlog nog volop aan de gang was. We gingen toch en wonnen natuurlijk net niet. Nu raast de nog immer strijdlus tige geschenkschrijver door de provincie. Goed dat hij zich laat horen, ze ker ook voor de jongere Zeeuwen. Een collega, die iemand van dertig al oud vindt, moest Freek googelen om te weten over wie we het had den. 'O ja, die', was de niet erg overtuigende reactie. Hup Freek. Jij weet wat scoren is. Nu raast de nog immer strijdlustige Freek door de provincie DESTELLING Vandaag: Liever een letter van kaas dan van chocola Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters HOGER BEROEP PROCES WIL&ERS BEGONNEN Oreel voegt zich bij top Publieksprijs KOUDEKERKE Europarlementslid Huitema op bezoek Heracles-Hoek live op de radio Sluiskil Vertraging bij Yara Vorig jaar schreef de politie daar voor 1229 boetes uit. Dat is ruim twee keer zo veel als in 2015. Toen ging het nog om 575 bekeuringen. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Justitieel Incassobureau (CJIB), die datadienst LocalFocus heeft geanalyseerd. Landelijk gingen in 20t6 bijna 60.000 mensen op de bon omdat zij tijdens het rijden met hun mobiele telefoon in de weer waren. Dat komt neer op gemiddeld 165 geval len per dag Dat is een forse stijging in verge lijking met het jaar ervoor, maar juist weer een kleine daling ten op zichte van 2014. De opvallende dip in 2015 is waarschijnlijk het gevolg van de cao-acties die de politiebon den in dat jaar voerden. In Zeeland wijkt het beeld enigs zins af: het aantal boetes was vorig jaar ook aanmerkelijk hoger dan in 2014:1229 tegenover 654. Wie achter het stuur zijn mobiele telefoon gebruikt, riskeert een boete van 230 euro. De Zeeuwse be keuringen leverden vorig jaar bij el kaar een bedrag van 280.000 euro op. Landelijk gaat het om 13,5 mil joen euro. Veruit de meeste boetes worden in de provincie Zuid-Holland geno teerd: vorig jaar ruim 27.000, goed voor bijna 4 miljoen euro. De laatste jaren neemt landelijk het aantal verkeersdoden weer wat toe, na een jarenlange daling. Vol- Vorig jaar schreef de politie in Zeeland 1229 boetes a 230 euro uit gens Veilig Verkeer Nederland speelt het gebruik van de smart- phone in de auto daarbij een rol. Daar is echter nog weinig gedegen onderzoek naar gedaan. Recent oordeelde de rechtbank in Leeuwarden dat een bestuurder niet alleen strafbaar is als hij een mobiele telefoon in zijn hand heeft, maar ook als hij deze bedient in een houder. Volgens de rechter is de au tomobilist dan niet minder afgeleid van het verkeer. Langs het kanaal naast het station in Middelburg komen drie gebouwen met 123 studentenwoningen. Daar kunnen maximaal 246 studenten gaan wonen. Woningcorporatie Woongoed Middelburg speelt hier mee in op de komst van meer stu denten door de verhuizing van HZ- opleidingen van Vlissingen naar Middelburg. Woongoed heeft hierover met de gemeente Middelburg overeen stemming bereikt. „Nu het hoger onderwijs in Middelburg en Vlis singen versterkt wordt en daardoor meer studenten in Middelburg gaan studeren, bieden we hen ook graag ook onderdak", stelt wethouder Jo- han Aalberts. Hij vindt de Kanaal- weg de 'ideale locatie'. „Op loopaf stand van de binnenstad, de HZ én het openbaar vervoer." De HZ be trekt volgend jaar een groot pand aan het Groene Woud aan de rand van het centrum. Dat wordt nu ge schikt gemaakt. Woongoed wil de studentenhuisvesting rond de zo mer van 2020 bouwen. Er komen ook een parkeerkelder voor ruim vijftig auto's en circa 250 parkeer plaatsen voor fietsen. VLISSINGEN De doneeractie die maandag is opgezet voor het gezin De Lange uit Middelburg, is een groot succes. Gisteren ging de teller voorbij 50.000 euro. En het geld blijft binnenkomen. „Het is onge looflijk wat er gebeurt", zegt initia tiefneemster Stefanie Couwenberg. Vader Jeppe (41) en zoon Mees (6) werden op 13 oktober in Middelburg geschept door een dronken automo bilist en liggen nog steeds in het zie kenhuis. Jeppe heeft blijvend her senletsel en wordt nog in slaap ge houden. Met Mees gaat het nu iets beter. 'Een lichtpuntje', zei Cou wenberg gistermiddag. Omdat het gezin een onzekere toekomst wacht, hebben Couwen berg en andere vrienden de inzame lingsactie opgezet. „Zie het als extra steun in de rug. Via de sportclub en school merkten we dat veel mensen betrokken zijn. We kozen daarom voor een lokale opzet. Het was niet onze bedoeling om met een tranen trekkend verhaal allerlei media te bellen, dus dat hebben we niet ge daan." Toch staat Couwenberg nu volop de publiciteit. „Het geld blijft binnenkomen. We hadden gere kend op een paar duizend euro, maar niet op wat er nu binnenkomt. Het is ongelooflijk wat er gebeurt. Dit trieste verhaal raakt heel veel mensen, dat blijkt wel." OF WIL JE MINDER WIL&ERS bAT KAN IK REGELEN... V woensdag 25 oktober 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik wil nooit een automaat 864 reacties VLISSINGEN Illustrator Danker Jan Oreel doet goede zaken in de strijd om de PZC Publieksprijs 2017. Zijn 'Verder op zoek naar Zeeland' kreeg tot nu toe 151 stemmen en staat daarmee op de derde plaats. Frans Meijaard gaat met 'Aaahn dek' - aan kop met 314 stem men. Gerda van Wagen- ingen staat met 'Dostie' op 168 stemmen, goed voor de tweede plaats. De stemming op pzc.nl sluit 3 november. Europarlementariër Jan Huitema (VVD) bezoekt woensdag 1 november het Liberaal café Walcheren in Sint Anthonijshoek in Kou- dekerke. Huitema is melk veehouder en richtte zich in Brussel de afgelopen jaren op de landbouw en plattelandsontwikkeling. Tijdens de bijeenkomst kunnen aanwezigen met hem in gesprek gaan. Ook gedeputeerde Carla Schönknecht en lokale VVD-politici zijn aanwe zig. Aanvang 20.00 uur. OOST-SOUBURG De voetbalwedstrijd He- racles-Hoek, in de tweede ronde van het KNVB-bekertoernooi, wordt live uitgezonden op Omroep Zeeland. De wedstrijd begint om 18.30 uur. Stefan Nijpjes en Jan-Jaap Corré doen verslag. De radio-uitzen ding, gepresenteerd door Martijn Katsman, duurt van 18.00 tot 21.00 uur. Op tv is er in Zeeland Nu vanaf 17.00 uur aandacht voor de wedstrijd. Door de staking van zo'n 150 Roemeense werknemers van een onderaannemer is nog onzeker wanneer de nieuwe Ureum 8-fabriek bij kunstmestproducent Yara in Sluiskil-Oost af gebouwd kan zijn. In middels is een andere onderaannemer aan de slag. Ureum 8 moet op 1 januari draaien. Het aantal mensen dat op de Zeeuwse wegen wordt betrapt op bellen of appen achter het stuur, is explosief gestegen. Rolf Bosboom Vlissingen Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2