'Het einde van de Poolse klusjesman? Echt niet' effeweg.nl REIS KERSTMARKTEN van de t/DerfiGLugen en Uor-tmnd -vs BSEPü E 17 WEEK 2- DAAGS E BUSREIS €20 p- KORTING vertrekgarantiei www.effeweg.nl of bel 088 10 30 800 „Dat was een heel spannend punt, want Midden- en Oost-Europa wilden het transport er absoluut buiten houden. Europa werkt nu aan een mobiliteitspakket. Dat gaat ook nieuwe regels opleveren voor de transportsector en intus sen blijft de oude bescherming be staan. Dat geldt ook voor de bin nenlandse ritten, waar in Neder land ïoo.ooo banen mee zijn ge moeid." „Nee, want met vier tegenstem men en drie onthoudingen heb ben we een breed akkoord, dat ook de steun kreeg van landen als Tsjechië, Slowakije en Roemenië. Een oost-west-tegenstelling is dus niet aan de orde. Van Polen en Elongarije wisten we eigenlijk vanaf het begin dat het niet zou lukken ze mee te krijgen. Dit ak koord heeft de steun van landen die driekwart van de Europese be volking vertegenwoordigen. Dat is meer dan ik had durven hopen." De steun voor dit akkoord is groter dan ik had durven hopen Supervoordelige busreizen! „Omdat misbruik werd gemaakt van de oude regels uit 1996. Die schreven een gelijk minimumloon voor, maar het verschil met de cao-lonen liep toch gauw op tot een paar honderd euro per maand en dat werd een businessmodel. Toen ik daar in 2013 over begon kreeg ik te horen: je bent xeno foob. De oude Europese Commis sie die er toen nog zat gaf absoluut geen sjoege. Dat is pas veranderd met de nieuwe." Maurice Limmen, voorzitter van vakbond CNV, hoeft niet lang na te denken over bovenstaande vraag. „Nou nee", zegt hij. „Het detacheringsakkoord is in mijn ogen nog veel te slap om de loonkostenconcurrentie aan te pakken." „De vlag hangt hier niet uit, nee. Het is een stap in de richting van een gelijk loon, maar in de prak tijk blijft de Oost-Europese werknemer een stuk goedkoper. Het kan wel zo'n 40 procent schelen. Bovendien is de trans portsector uitgezonderd in dit akkoord. Een schande, want dat is juist de sector waar het hui dige Europese beleid tot middel eeuwse toestanden leidt. Kijk naar al die vrachtwagenchauf feurs die wekenlang naast de snelweg bivakkeren." „Er hoeft geen pensioenpremie te worden afgedragen. Dat scheelt al snel 20 procent. En de sociale lasten worden ook in het thuisland betaald. Die lasten zijn in landen als Bulgarije een stuk lager, dat scheelt flink in de kos ten." „Dat denk ik wel. Het verschil in loonkosten blijft groot. Boven dien is het de vraag of de nieuwe regeling gehandhaafd wordt in Nederland. Tot nu toe wordt er nauwelijks gecontroleerd en ge handhaafd. Er zijn ook te weinig inspecteurs voor controles. Zwartwerken zal niet aangepakt worden." „Het is de vraag of er beter be taald gaat worden. Het verlies van banen aan buitenlandse werknemers zal doorgaan, vrees ik. Als we de regels aanscherpen moet er ook gehandhaafd wor den. Hier kunnen we niet tevre den mee zijn." „Dat wordt mij veel te gemakke lijk gezegd door werkgevers. Ik heb de ervaring dat werkgevers vooral naar de kosten kijken. Als ze een goedkopere arbeidskracht kunnen vinden, dan gebruiken ze die meteen. En dan zeggen ze dat ze dat doen omdat er geen Nederlanders voor het werk te vinden zijn." AANBIEDING! GELDIG T/M 01-11-2017 woensdag 25 oktober 2017 ..'«tv ANVR Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting geldig op nieuwe boekingen gemaakt van 25-10-2017 t/m 01-11-2017. Niet geldig i.c.m. andere acties. ((J)} De transportsector valt buiten het akkoord. Vrachtwagen chauffeurs leven soms maanden in hun truck, foto hollandse hoogte voormalige Oostbloklanden valt in Nederland slecht: de trans portsector, een uiterst belang rijke sector voor Nederland, valt voorlopig buiten het akkoord. Wat betekent dat voor de Neder landse trucker? Een deel van Midden- en Oost- Europa gaat niet of knarsetan dend akkoord. Polen, Hongarije, Litouwen en Letland gaven geen steun, maar konden een ak koord niet tegenhouden. Ierland, Groot-Brittannië en Kroatië ont hielden zich van stemming. Krij gen we, na twee jaar geëmmer over verplichte spreiding van asielzoekers, een nieuwe oost west-tegenstelling? II Lodewijk Asscher, PvdA zijn Nederlandse werknemers zó lang aan oneerlijke concur rentie blootgesteld? Jullie hebben niet heel de 'buit' kunnen binnenhalen, luidt de kri tiek uit vakbondskringen. Een belangrijke concessie aan de Gelijk werk moet gelijk be loond worden in de EU, staat in de nieuwe detacheringsregels. Oftewel: de Poolse loodgieter in ons land wordt even duur als zijn Nederlandse concurrent. Betekent dat het einde van de goedkope Oost-Europese klusjesman? Peet Vogels Rotterdam Niet blij dus met het akkoord? In Oberhausen staat het grootste overdekte winket- en vrijetijdscentrum van Europa. Er zijn bioscopen, cafés, restaurants, theaters, winkels en er is zelfs een pretpark, leder jaar wordt hier de grootste kerstmarkt van het Ruhrgebied gehouden. De populaire kerstmarkt in Oberhausen wordt al in november geopend. Er staan maar liefst 138 verschillende kraampjes! Natuurlijk ont breken ook de kerstlekkernijen niet. Dortmund ligt in het hart van het Duitse Ruhrgebied. Hier vindt u de kerstmarkt met de grootste kerstboom ter wereld! DATA EN PRIJZEN 24 november€45,- 1 december€49,- 2 december€49,- 8 december£69",- €49,- 9 december€49,- 15 december€49,- 16 december€49,- Hoe kan het dat ze goedkoper blijven, er moet toch gelijk loon betaald worden? Dus de goedkope klusjesman blijft wel degelijk actief? Als ik u zo beluister, verandert er eigenlijk niets. Maar ze doen toch juist werk dat Nederlanders niet willen doen? Maurice Limmen. FOTO MARNIX SCHMIDT INBEGREPEN 1 hotelovernachting 1 maal ontbijtbuffet 1 fles mineraalwater op hotelkamer Gratis gebruik van sauna Begeleiding door uw Nederlands sprekende chauffeur reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar ACHAT PREMIUM B0CHUM 4* ACHAT Premium Bochum is een modern 4* hotel gelegen bij het winkelcentrum Ruhr-Park. Het hotel beschikt over een restaurant en bar. De kamers zijn goed verzorgd en beschikken over een TV en telefoon en badkamer met douche en toilet. Kortingscode EWREIS43 i. T >3, Tij mÉWkb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17