Marjan Berk Enorme toename van aantal taxibedrijven 15 Wie bereidt zich in die donkere zak vrucht water negen maanden voorop het leven? Af en toe bezoek ik een vriendin die in de Jordaan met veel succes een winkel met tweedehands kleren drijft. Bij droog weer staat haar deur open, buiten staat een paspop met daarop een aantrek kelijk stuk uit haar collectie. Mijn vriendin is een danseres die bij het klimmen der jaren en het onwillig worden der benen nu al haar fantasie gebruikt om haar 'second-hand-rose-be- drijfje' zo aantrekkelijk mogelijk in te richten met spullen die nét even spannender zijn dan de doorsnee gedragen afleggertjes. U kunt hier de theaterspullen van een bekende zangeres vin den, of de kingsize, in prachtige stoffen uitgevoerde jasjes van een overleden grote schrijfster. En al tijd gaat het om het soort kleren dat ik, zodra ik bij haar binnen stap, wil passen en/of kopen. een authentieke Japanse kimono, uitstekend te gebruiken voor een première, of zelfs voor het boe kenbal. Ook nu hangen er unieke stukken, maar ik heb het vandaag koud, te koud om me uit te kle den en te passen. Dus houden we het bezoek aangekleed gezellig. Ik haal broodjes aan de overkant, Annelies zet thee. Haar op alle dagen lopende zwangere dochter toont haar buik, waarin een klein meisje zich krachtig beweegt. „Hier zit een voet!" wijst dochter op een bobbel in haar zij. „Of is het een hand?" Tegenwoordig weten veel ou ders welk geslacht zich onzicht baar in die donkere zak vrucht water negen maanden voorbe reidt op het leven. In mijn zwan gere tijd bleef het gissen. Er werd ook veel gezwamd over de dracht: „Jij draagt in een punt. Dat wordt een jongen!" Ik herinner me nog mijn schrik toen de dokter tijdens de barens weeën tegen de kraamzuster zei: „Hang maar twee hemdjes op de verwarming. Het zouden er best wel eens twee kunnen zijn!" Uiteindelijk kreeg ik vier uit de kluiten gewassen jongens en één snoezig klein meisje. Ik droeg dus vier keer in een punt, waar door mijn achterkant geen bob bels liet zien, zodat er nog wel eens een heer op een fiets naar me floot als hij me van achteren naderde. Maar zodra hij langszij reed en mijn puntbuik zag, fietste hij snel door. mijn vriendin, terwijl ze een klant in zo'n moderne wijde rok hijst. „Een hele week!" Ze heeft al een kleinzoon, die ongeduldig wacht tot zijn zus wordt geboren. „Hij zegt haar altijd welterusten als hij naar bed gaat", vertelt zijn moeder trots, terwijl ze een koes terende hand op haar bobbelbuik met daarin haar dochter legt. Vuile opportunist als ik ben, calculeer ik voorzichtig wanneer ik mijn eerste achterkleinkind kan verwachten. Tegenwoordig hebben ze geen haast... De wieg waarin al mijn kinderen en kleinkinderen hun eerste maan den hebben doorgebracht - wel met steeds nieuw beddengoed en een fris wieggordijntje - staat nog steeds op zolder. Tot...? Onder de nieuwe taxichauffers zijn, mede door de opkomst van taxi-app Uber en versoepeling van de Taxiwet, veel zzp'ers. Waar ons land in 2007 nog 4.700 taxibedrijven telde, staat de teller inmiddels op 8.945. Een groot aan tal van deze nieuwe ondernemin gen startte de afgelopen twee jaar. Tussen 2015 en 2017 steeg het aantal taxibedrijven met maar liefst 55 procent. Amsterdam is de hoofdverant woordelijke voor de stijging. Ruim een derde van de groei komt door de toename van het aantal bedrij ven in de hoofdstad. Daarnaast lig gen zes van de tien grootste taxi gemeenten in de buurt van Am sterdam of Schiphol. Eenmanszaak De nieuwe taxichauffeurs in Ne derland vormen vooral eenmansza ken. Uit cijfers van de Kamer van Koophandel blijkt dat 83 procent van de taxibedrijven maar één werknemer telt, terwijl dat tien jaar terug nog maar bij 63 procent van de bedrijven het geval was. Volgens Floris Jansen van het CBS is dit geen toeval: „Het is opvallend dat de stijging van het aantal eenmans zaken gelijkloopt met de opkomst van onlinetaxiservice Uber." Ook de introductie van de nieuwe Taxiwet, begin 2016, maakt het gemakkelijker voor onderne mers om als zelfstandige aan de slag te gaan op de taximarkt. Door de wet hoeven ondernemers niet meer het zogeheten vak bekwaamheidsexamen af te leggen, waarbij vooral ondernemersvaar digheden werden getoetst en de omgang met passagiers. Een 'rijexa men' voor taxichauffeurs is nog wel een vereiste. Mede daardoor is in Amsterdam inmiddels 85 procent van het aantal taxichauffeurs zelfstandig onder nemer. Een percentage dat schril af- Tussen 2015 en 2017 steeg het aantal taxibedrijven met 55 procent steekt tegen het percentage taxibe drijven dat tien of meer werkne mers telt: slechts 1 procent. In Rot terdam ligt dat laatste percentage op 5 procent. LUISTER ONLINE VIA ARROW.NL, DE KABEL OF DOWNLOAD ONZE NIEUWE APP! woensdag 25 oktober 2017 GO Puntbuik Ik kwam er ooit vandaan met „Ik ga straks bakeren", roept Het aantal taxibedrijven in Ne derland is in de afgelopen tien jaar bijna verdubbeld. Vooral in Amsterdam vond een explo sieve groei plaats, zo blijkt uit nieuwe cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ruben Koenes Amsterdam - -v Taxi's voor het centraal station van Amsterdam. In de hoofdstad is 85 procent van de taxichauffeurs zzp'er. foto Hollandse hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15