Boete voor bedreigen Feyenoorder Familie bewaarde decennialang instrument Holocaustdode 7 De Joodse Fanny Hecht geeft buurvrouw Helena haar viool als de Duitsers komen. Ruim 70 jaar lang ligt het instrument in zijn koffer. Tot nu. Franse auto vaakst storing Coen Stork overleden Trump laat weduwe huilen „Wil je mijn viool alsjeblieft be waren tot ik terugkom", vraagt de Joodse Fanny Hecht uit Amster dam vlak voor haar deportatie, be gin jaren 40, smekend aan buur vrouw Helena Bosse. Die doet dat, niet wetend dat Fanny nooit zal terugkeren. Dankzij haar kinde ren is de viool na 70 jaar weer in Joodse handen. „Ik heb langs verschillende we gen al heel wat violen mogen ont vangen, maar nooit eerder op een manier zoals deze", zegt viool bouwer Amnon Weinstein uit Tel Aviv in de Israëlische krant Haar- etz. Hij ontfermt zich met zijn Vi olins of Hope al ruim twintig jaar over violen van Holocaustslacht offers, knapt ze op en geeft de snaarinstrumenten daarna aan musici die ze mogen gebruiken voor concerten. „Meestal krijg ik de violen van familieleden bij wie de instru menten uiteindelijk terechtkwa men. Zij weten dat ze toebehoor den aan bloed- of aanverwanten die werden vermoord in de Holo caust. Soms komen de violen van mensen die geïnteresseerd zijn in het muzikale gedenkteken dat wij met Violins of Hope creëren. Maar het verhaal van deze Nederlandse familie, die de viool ruim 70 jaar bewaarde omdat ze dit nu een maal beloofd had, is het meest bij zondere dat ik ooit hoorde", ver zucht Weinstein. Persoonlijk Hij kreeg de viool van Fanny Hecht onlangs persoonlijk over handigd door de zoon en dochter van Helene Bosse. Ze emigreer den na de oorlog met hun ouders naar Canada, waar ze met hun moeder jarenlang tevergeefs pro beerden uit te vissen wat er was gebeurd met hun vroegere buren uit Amsterdam. Een bezoek aan Israël bracht hun enkele jaren ge leden het langverwachte, maar schokkende antwoord: Fanny (56) en haar echtgenoot Adam (62) werden in 1943 vermoord in Auschwitz, hun zoon Ernst (17) hetzelfde jaar in Sobibor en zoon Fritz begin 1945 in Auschwitz III- Monowitz. Door toeval vernamen Aart en Marlies Bosse - hun moeder is al geruime tijd dood - over de Holo caustviolen. Om precies te zijn: Aarts echtgenote Janet zag er iets over op de Canadese televisie. „Ik keek op een avond tv in bed, be gon te knikkebollen, drukte zon der het te beseffen de afstandsbe diening in en viel in slaap. Om iets later weer wakker te worden van het geluid van violen op een zender waar ik nooit naar kijk. Het bleek een documentaire te zijn over een project Violins of Hope", zegt de Canadese terug blikkend in de Israëlische krant. De viool van Fanny Hecht ver keert volgens Amnon Weinstein in 'uitstekende' staat. „Waar schijnlijk omdat ze bewaard werd in de vioolkoffer en de voorbije decennia nauwelijks is aange raakt. Het is een goede en waarde volle viool van Duitse makelij." Belofte In navolging van de familie Bosse komt ook de Israëlische vioolbou wer en conservator zijn belofte na. De viool van Fanny Hecht wordt 14 april volgend jaar voor het eerst in ruim 70 jaar weer bespeeld, tij dens een concert in Birmingham in de Amerikaanse staat Ala bama", meldde een dolenthousi aste Janet gisteren op Facebook. „Een heel foute grap!" De Rotter damse politierechter liet er giste ren geen misverstand over bestaan. De bedreigingen van vorig jaar ja nuari aan het adres van Feyenoord- voetballer Marko Vejinovic en zijn vrouw waren volstrekt verwerpe lijk. Het bewijs echter, kon niet te gen alle zeven verdachten worden geleverd. Drie van hen werden vrijgesproken. De voetballer, momenteel ver huurd aan AZ en zwaar gebles seerd, wilde die avond net naar bed gaan toen twee auto's voor zijn huis in Rotterdam-Kralingen stop ten en er werd aangebeld. „Marko Vejinovic: kom naar buiten, we maken je dood, kankerlijer", schreeuwden de jongemannen volgens de voetballer. „Ga godver domme eens werken voor je geld." Vejinovics vrouw kreeg de meest vreselijke verwensingen naar haar hoofd toen ze de mannen vanuit de slaapkamer wilde fotograferen. De slechte resultaten van Feyenoord - de club verloor vier wedstrijden op rij - had de jongemannen op het idee gebracht de voetballer de stui pen op het lijf te jagen. Impact Dat lukte. 'De dreiging heeft zeer grote impact gehad op ons leven. Hoewel het al anderhalfjaar gele den is, hebben we er nog steeds last van', schreef het stel in de door hun advocaat voorgelezen slachtoffer verklaring. Ze verhuisden naar el ders, omdat ze zich niet langer vei lig voelden in Rotterdam. Alle verdachten ontkenden Veji novic en zijn vrouw te hebben be dreigd. Dat het woord kanker was gevallen, was niet vreemd. „Dat is voor ons bijna een normaal woord", verklaarde één van de ver dachten. De rechter achtte van vier van diens kompanen bewezen dat ze de voetballer in elk geval hadden beledigd. Ze kregen ieder een boete van 200 euro opgelegd en moeten Vejinovic een vergoeding van 140 euro voor de gelegen immateriële schade betalen. „Dat geld", zei de voetballer na de rechtszaak, „doneren we aan KWF Kankerbestrijding." De drie anderen kwamen weg met vrij spraak, omdat uit de kakofonie van scheldwoorden niet duidelijk was geworden wie wat had geroepen. dinsdag 24 oktober 2017 Joodse Fanny kwam niet terug, maar haar viool wel Caspar Naber Amsterdam Marko Vejinovic (r) praat bij de rechtbank na met zijn advo caat. FOTO FRANK DE ROO Vier van de zeven bedreigers van Feyenoord-voetballer Marko Vejinovic hebben een boete gekregen. Drie werden gisteren vrijgesproken. Sander Sonnemans Rotterdam DEN HAAG Automobilisten met een Japanse of Zuid-Ko- reaanse auto staan het minst langs de kant van de weg met pech. Franse auto's zijn het minst betrouwbaar. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond onder 10.000 autobezitters. De drie betrouwbaarste merken zijn Suzuki (rapportcijfer 8,7), Honda (8,5) en Toyota (8,4). Volgens de bond laten Peu geot en Renault automobilis ten het vaakst in de steek. Ook Citroen heeft geregeld kuren. Volkswagen, Seat en Skoda kregen een 6. AMSTERDAM Oud-diplomaat Coen Stork is op 89-jarige leeftijd overleden, zo heeft zijn familie bekendgemaakt. Stork werd vooral bekend als am bassadeur in Roemenië, waar hij in 1989 getuige was van de val van Nicolae Ceausescu. Hij bood er hulp aan dissiden ten die te lijden hadden gehad onder de dictator. De Nederlander begon zijn carrière in 1959 in Irak. Hij woonde in 1964 als waarne mer het proces in Zuid-Afrika bij tegen ANC-leider Nelson Mandela. Stork werkte in het door oorlog verscheurde Viet nam, in het Spanje onder Franco en in Argentinië tijdens de Vuile Oorlog van de junta in de jaren 70. Ook was hij am bassadeur in Cuba. Afgelopen juni hoorde Stork dat hij ziek was. Hij overleed gistermiddag in Amsterdam. WASHINGTON De weduwe van een gesneuvelde militair heeft uitgehaald naar presi dent Trump. Myeshia Johnson zei in het tv-programma Good Morning America dat ze 'erg overstuur' raakte toen Trump belde om haar te condoleren met de dood van haar man, die was gesneuveld in Niger. Trump zei dat de militair 'wist waar hij voor tekende' en had moeite met diens naam. „Ik moest nog harder huilen", ver telde Johnson. Trump zei dat haar lezing niet klopt. De familie die de viool terugbracht (vlnr): Aart Bosse, Tom Boelhouwer, Janet Bosse-Warkentin en Marlies Boelhouwer-Bosse. fotohaaretz/emilsalman De viool van Fanny.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7