FVj 'b t n Mieke Groosman nieuw gezicht voor D66 Sluis 'Enorme parkeerproblemen door havenplan Breskens' Gemeente Terneuzen grijpt in bij KLUS-verbouwing Axel 7 Hetopknappen van een verkrotte woning loopt in Axel niet zoals bedoeld. De gemeente Terneuzen legt de verbouwing stil vanwege constructiefouten. De buurt klaagt, de wethouder spreekt van een exces. Het huis aan de Nieuwendijki3 wordt opgeknapt in het kader van het project KLUS. Dat is een initiatief van de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten om huiseigenaren te be wegen verpauperde panden aan te pakken of zoals de gemeenten het ook omschrijven: iets doen aan de rotte kiezen in het straatbeeld. Wie het uit goedkoop plaatwerk opgetrokken bouwwerk aan de Nieuwendijk passeert, vraagt zich af of hier een rotte kies niet rotter wordt. De gemeente Terneuzen dacht er hetzelfde over en trok aan de rem. Volgens woordvoerder Hans Dullaert greep de gemeente in nadat bleek dat de verbouwing niet volgens de bouwplannen werd uitgevoerd. Bovendien stel den handhavers vast dat er een en ander mis is met de constructie. „Inmiddels is er een nieuwe aan vraag voor de verbouwing inge diend, maar de aannemer moet nog een onderbouwde construc tieberekening overleggen voor hij verder kan gaan met het werk", legt Dullaert uit. Wat er precies mis is met de constructie, wordt niet toegelicht maar een willekeurige voorbijgan ger kan zonder veel technische kennis wel zien dat de Roemeense arbeiders anders bouwen dan we gewend zijn in Nederland. Uit de achtergevel van plaatmateriaal steekt een regengoot door een ruw gat dat er met een hamer ingesla gen lijkt. Dakpannen van het huis van de buurman zijn opzij gescho ven waardoor deze met lekkages heeft te kampen. Waar een bou wer normaal gesproken een be tonnen of stalen draagbalk boven een kozijn gebruikt om het ge wicht van de stenen boven het raam te dragen, is hier sprake van Dit is niet wat we voor ogen hadden met het KLUS-project een houten balk. Een smal staan- dertje houdt de zaak overeind. As- bestafval werd door de werklui eenvoudig in de kliko gegooid. Pas weken nadat buren erover bij de gemeente aan de bel trokken, werd het door een gecertificeerd bedrijf afgevoerd. „Nee, dit is inderdaad niet wat ons voor ogen stond met het pro ject KLUS." Wethouder Frank van Hulle is al een poos op de hoogte van het geval en is er allerminst gelukkig mee hoe de eigenaar an nex aannemer de zaak aanpakt. „Dit is een exces waar we niet blij mee zijn. De hele buurt ziet dat het niet mooi wordt. Dat de eige naar en de arbeiders Roemenen zijn maakt het ook nog lastig com- - municeren. Ze overleggen niet met de buurt en doen gewoon dingen zonder het te melden. Niet zoals wij het gewend zijn in Ne derland." Dat veel gemeenten in Neder land afscheid hebben genomen van welstandscommissies blijkt nu een nadeel, volgens Van Hulle. „Als dit niet verbetert en de man op deze manier doorgaat zou het best kunnen dat we gebruik moeten maken van de excessenre- geling. Zeker wanneer er sprake is van overlast voor de buurt. Dan moeten we als gemeente verbete ring afdwingen." Met Mieke Groosman als lijsttrek ker krijgt D66 Sluis een nieuw ge zicht, maar de IJzendijkse was 'ach ter de schermen' al langer actief bij de partij. „Ik ben sinds 2015 fractie volger en woonde ook de vergade ringen bij. Lijsttrekker zijn is een nieuwe uitdaging", zegt ze. Daar naast heeft ze een eigen bedrijf, Watersilo's Groosman in IJzen- dijke, dat wateropslagsystemen verzorgt. Groosman volgt Wim Huigh opvolgen als lijsttrekker. In Terneuzen wordt de huidige D66-fractievoorzitter, Peter de Kra ker, volgend jaar ook lijsttrekker. Eerder werd bekend dat de partij in Hulst voor het eerst sinds lange tijd meedoet aan de gemeenteraadsver kiezingen in maart. Wouter Ver- sluijs, ook een nieuw gezicht, wordt daar lijsttrekker. Versluijs ver huisde vorig jaar van Middelburg naar Graauw. In de provinciehoofd stad was hij fractieondersteuner. Sluis wil de haven van Breskens transformeren tot levendig woon gebied. Er moeten onder meer 460 appartementen komen, een Vis- centrum met museum en vismijn en een grotere jachthaven. Op zich een goed idee, meent Keijmel, die met zijn diepgaande studies over onder meer het fietsvoetveer al va ker meedacht over de toekomst van de streek. Hij stuurt de ge meenteraad nu een uitgebreide studie met onderbouwing over het plan. Keijmel benadrukt in te zien dat 'er iets moet gebeuren in de ha ven', maar vreest dat het huidige plan 'levensgrote problemen ople vert'. Hij wijst erop dat er volgens de normen zo'n 1.100 nieuwe par keerplaatsen nodig zijn voor be zoekers en bewoners. Sluis doet echter aan 'creatief rekenen', geeft hij aan. Doordat in het plan hon derden bestaande parkeerplekken worden meegerekend, zijn er straks veel te weinig, vreest Keij mel. „En dat in een dorp dat in de zomer nu al een krapte aan par keerplaatsen heeft." Veiligheidsanalyse Hij wijst er daarnaast op dat be drijven in de haven straks niet aan de veiligheidsvoorwaarden vol doen. Keijmel pleit voor een nieuwe, betere veiligheidsanalyse. De Sluise gemeenteraad stelt uiteindelijk het definitieve plan vast. dinsdag 24 oktober 2017 2V Rotte kies wordt nieuwe bouwval Guido van der Heijden Axel ar-Unr* 'j— A De huidige staat van de woning aan de Nieuwendijk 13 in Axel. - Frank van Hulle, wethouder A Gestutte houten balk als latei. A Situatie vóór de verbouwing. A Geslagen gat voor regengoot. Met de benoeming van Mieke Groosman tot lijsttrekker van D66 Sluis, zijn alle lijsttrekkers van D66 in de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten bekend voor de gemeenteraadsverkie zingen van volgend jaar. Sophie Stockman Sluis De plannen voor de transfor matie van het havengebied in Breskens leveren forse par keerproblemen op. Bovendien is geen goede veiligheidsana lyse gemaakt van de verhou ding tussen wonen en bedrijvig heid. Dat schrijft Bressiaander Sebastiaan Keijmel aan de Sluise gemeenteraad. Martijn de Koning Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78