Het komt wel goed Cantare kijkt uit naar zangfeestje met Lezzom Richtingsgevoel Pakjes kunst zo uit de automaat 2 Met afslag 35a bij Goes is de A58 weer een vertakking rijker, twee jaar na de vernieuwingen bij knooppunt Stelleplas. Is de snelweg nu af? A58 VERTAKKING Commentaar Opgewekt vooruit. Weer een mooie nieuwe uitdaging. Blijven lachen. Het komt wel goed. De Zweedse filosofe Ida Hall- gren maakt korte metten met dit simpele positivisme. El ders in deze krant legt ze uit waarom pessimisme pas echt gelukkig maakt. Hallgren legt de vinger op een soort blije-eikelsyndroom dat ook in Nederland herkenbaar is. Als je er last van hebt, is elk zake lijk probleem een kans die goed uitpakt als je 'm maar met vol doende enthousiasme grijpt. Dan heeft een talentenjacht meer winnaars dan verliezers. Dan denk je jezelf beter. Motivatiecoaches en zelfhulpgoeroes doen mee en vullen hun portemonnee. Waarom repareren we het dak als de zon schijnt? Omdat we anti ciperen op regen. Natuurlijk kan het geen kwaad als we vol opti misme hopen op een eindeloze zomer. Maar we weten dat het na jaar komt. Dus handelen we naar dat besef. Optimisme is goed, mits voortdurend gekoppeld aan realiteitszin. Als we te vaak optimisti sche oogkleppen opzetten lopen we het gevaar ons kritisch vermo gen te verliezen. Dan vinden we kritiek al snel per definitie nega tief. Overdreven optimisme is ook een gevaar voor ons inlevings vermogen. Ellende wegredeneren met onzinnige verwachtingen is een miskenning van de werkelijkheid en een grove belediging van degene die lijdt. Hallgren heeft dus wel een punt. Maar wat moeten wij ermee? Nederland is behept met een flink portie calvinisme. Daarin zit al zo veel somberte gebakken dat we Hallgrens visie eigenlijk niet no dig hebben. Of het moest zijn om haar verwijzing naar onverstoor baarheid en verlichting. Deze klassieke waarden, die ons helpen goed om te gaan met tegenspoed, zijn in Nederland niet sterk ont wikkeld. Voor het overige kunnen we Hallgrens stijl maar beter niet overnemen. Het leven mag hier best een beetje luchtig zijn. Calvinistisch Nederland heeft pessimisme van Ida Hallgren niet nodig Het jubileumconcert in Renesse is voor Lezzom een van de hoogte punten van de viering van hun tiende verjaardag. Zelf op weg naar hun 30-jarig jubileum in 2018, heb ben de koorleden van Cantare al heel wat bijzondere optredens ach ter de rug. En toch is de samenwerking met Lezzom bijzonder. „Omdat we een stuk samen doen, dat we nooit al leen zouden kunnen doen. Met dubbele bas-, alt- en tenorpartijen. Op sommige momenten is het wel achtstemmig. Dat krijgen we alleen niet voor elkaar", legt dirigente Willie den Hollander uit. Het is het moment dat ook de dirigente van Cantare even zal opgaan in het koor. Aan de in Rusland opge groeide en geschoolde dirigente Elena Berdnikova van Lezzom de taak beide clubs door de Russische psalm van Aleksandr Archangelsky te leiden. Daarnaast brengen beide koren eigen repertoire. Het dubbel concert is zaterdag 4 november in de hervormde kerk in Renesse. Aanvang 16.00 uur. We zingen een stuk dat we nooit alleen zouden kunnen doen ALMANAK Een werkbezoek aan de Schouwse kust was een beetje thuiskomen voor de inmiddels gevierde dichter. Ze groeide op in Zierikzee, voordat werk en stu die haar naar Rotterdam dreven. Pas sinds kort heeft ze een rijbe wijs. En met het zweet in haar handen kroop zij voor het eerst zelf achter het stuur, de polder wegen op. Dat vergt toch duide lijk een ander richtingsgevoel dan op de achterbank, onder vond ze al snel. Om onverklaar bare reden stond ze opeens op Neeltje Jans. Terwijl een strand paviljoen bij de Brouwersdam de bestemming was. Op de foto in de asfalteermachine Vernieling Studio Bruinvis Gratis AED-cursus Nieuwerkerkers VLISSINGEN Medisol opnieuw economische gazelle Een hard 'ja' of'nee' op die vraag is moeilijk te geven. Vooralsnog zijn er geen concrete plannen om drin gende dingen aan het Zeeuwse deel van de snelweg te doen, laat Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat we ten. „Maar als er noodzaak is, zou dat wel goed kunnen." De Feijter verwijst naar eerdere operaties aan de snelweg, waarbij ingrepen zijn gedaan aan de omlig gende infrastructuur. „Dan passen we daar de A58 op aan. Als je kijkt naar andere wegbeheerders in Zee land, zien wij geen redenen om veel te veranderen aan de A58. Er zit niets in de pijplijn. Het onderhoud aan de snelweg gaat natuurlijk wel altijd door." Rijkswaterstaat is namens het ministerie van Infrastructuur en A58 IN STUKJES Milieu verantwoordelijk voor hoofdwegen. „Maar de gemeente Goes heeft de regie over dit project gehad", zegt De Feijter. „Het heeft heel veel tijd gekost, Er zit niets in de pijplijn, maar onderhoud gaat wel altijd door maar het zijn sowieso lange trajec ten. Dat zegt niets over de samen werking. Die is heel goed gegaan. Ik denk dat we allemaal kunnen zeg gen dat er een mooie aansluiting ligt. Waar Goes blij mee is, maar waarmee wij ook blij zijn", aldus De Feijter. De Kunstuitleen in Terneuzen (KULT) sluit zich aan bij het initia tief'Pakje Kunst'. Daarbij kan ie dereen voor vier euro een kunst werkje uit een omgebouwde siga rettenautomaat halen. Er komen dergelijke automaten in Terneuzen en Vlissingen. Pakje Kunst is een initiatief van de Tilburgse kunstenaar Ro-Nalt Schrauwen. Het werkt zo: je gooit vier euro in de automaat, duwt op de knop en krijgt in ruil daarvoor een kunstwerkje. Wat dat is, is een verrassing. Het idee achter het initiatiefis dat iedereen de gelegenheid krijgt voor weinig geld een 'kunstcollectie' op te bouwen. Er komen automaten in de Kunstuitleen van Toonbeeld in Terneuzen en bij boekhandel 't Spui in Vlissingen. Die in Terneu zen wordt op 4 november gepre senteerd, die in Vlissingen later die maand. KULT vraagt Zeeuwse kunstenaars om werk in te leveren. Dat wordt dan verdeeld onder beide automa ten. Het werk moet uiteraard aan voorwaarden voldoen. Die zijn te vinden op de website van Pakje Kunst. Ook na de installatie van de apparaten blijft aanvulling uiter aard nodig. dinsdag 24 oktober 2017 n Gepokt en gemazeld zijn ze, de leden van het Schouwen-Duive- landse gemengd koor Cantare. En toch kijken ze reikhalzend uit naar hun volgende avontuur: een jubileumconcert samen met het Walcherse mannenensem- ble Lezzom. Esme Soesman Renesse - Willie den Hollander, dirigente Tip? redactie@pzc.nl GOES Om te vieren dat de nieuwe aansluiting op de A58 gereed is, kunnen kinderen morgen komen spelen op het terrein naast de turbokluifro- tonde aan de Nansen- baan in Goes. Tussen 14.00 en 17.00 uur kunnen ze onder meer knutselen en machines bekijken die gebruikt zijn tijdens de werkzaamheden. Kinde ren kunnen op de foto in de asfalteermachine. Het terrein is afgescheiden van de weg. ZIERIKZEE De luisterzuil van Studio Bruinvis op het haven hoofd bij Zierikzee is tij delijk buiten gebruik. Vandalen hebben de drukknop van de speaker mogelijk met behulp van een aansteker vernield. Eigenaar Stichting Rug vin probeert het defect zo snel mogelijk te her stellen. Ook worden extra maatregelen geno men om herhaling te voorkomen, waaronder cameratoezicht op het luisterpunt. NIEUWERKERK Voor wie wil kunnen ingrij pen als iemand in zijn om geving plotseling wordt getroffen door hartfalen, kan woensdagavond voor een AED-cursus terecht in het dorpshuis van Nieu- werkerk. Daar wordt in drie uur geleerd om te gaan met een defibrillator, met certificaat als resul taat. De cursusavond van Hartveilig Wonen begint om 19.00 uur en is gratis voor inwoners van Nieu- werkerk. Medisol, specialist in au tomatische reanimatie- apparaten in Vlissingen, is voor de achtste keer op rij uitgeroepen tot economische 'gazelle' door het Financieele Dagblad. Dat houdt een verkiezing tussen de snelstgroeiende bedrij ven in het land. De re giofinale is op 9 novem ber. Afslag 35a is Michiel Bouwman Vlissingen Het Zeeuwse gedeelte van de autosnelweg A58 Vlissingen- Eindhoven werd in de jaren zes tig en zeventig aangelegd. Het duurde tot 1977 tot het hele tra ject twee keer twee rijstroken had en verlost was van ongelijk vloerse kruisingen. Het eerste stukje Zeeuwse autosnelweg ging 51 jaar geleden open tus sen Nieuw- en Sint Joosland en de Sloedam. Daarna volgden de trajecten Sloedam-Kapelle (1970), Kruiningen-Rilland (1971), Kapelle-Kruiningen, inclusief de Vlaketunnel (1975), Rilland- Hoogerheide (1975) en ten slotte werd in 1977 de autoweg - Edwin de Feijter, Rijkswaterstaat N57 tussen Vlissingen en Nieuw- en Sint-Joosland omge bouwd tot autosnelweg. In 1983 werd knooppunt De Poel (richting Zierikzee via A256/N256) geopend, in 1993 het knooppunt Markiezaat (rich ting Antwerpen via A4), in 2010 volgde het knooppunt De Roode Leeuw (richting Burgh-Haam- stede via N57), in 2015 het knooppunt Stelleplas (richting Terneuzen via N62) en Hein- kenszand kreeg in 2015 een nieuwe aansluiting. Gisteren werd de jongste loot aan de A58 opengesteld: de afslag Goes- Zuid. (bron: www.wegenwiki.nl) Martijn de Koning Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59