Blinden zien contouren dankzij slimme camera 9 Clichés maken een relatie leuk. Samen dingen delen, tegen iemand aanpraten als je thuiskomt of samen eten. Wilco Brooymans (33) uit Middelburg hoopt het ooit te vinden met de juiste man. Delen: „Na een lange dag of een bijzondere gebeurtenis je verhaal bij elkaar kwijt kunnen: dat is iets heel anders dan even appen met een vriend of collega. Dat mis ik wel. Die persoonlijke aandacht aan el- kaars ervaringen geven, schept een band die je met niemand anders hebt." Gezelschap: „Zelf red ik het wel, maar ik wil graag voor een ander zor gen. Daar haal ik voldoening uit. Ik vind het heerlijk als mijn vriend er voor mij is, toch vind ik het fijner om er voor hem te zijn. Ik hou ervan om mijn geliefde blij te maken. Dat er waardering is voor de zorg die ik geef, motiveert mij om de relatie nog fijner te maken en nog meer voor mijn partner te doen. Misschien vind ik het wel belangrijker om gezelschap voor iemand te zijn dan andersom." Vriendschap: „Ik ben niet zo ervaren in relaties. Ik heb ook niet zo'n helder beeld van hoe het zou moeten, maar vrienden zijn met je partner lijkt me wel een van de belangrijkste dingen. Met mijn vriendengroep ben ik best persoonlijk, maar ik deel niet alles. Zij hebben allemaal een relatie; soms krijg ik daardoor het gevoel dat ik nog niet zo ver in het leven ben." Vrijheid: „Een risico van lang alleen zijn, is dat je misschien egoïstisch wordt. Soms ben ik bang dat ik geen plek meer heb voor een ander omdat ik zo gehecht ben aan mijn eigen le ven. Daar ben ik me bewust van. Er moet wel evenwicht zijn in de vrij heid die je geeft en neemt. Je moet iets met liefde willen laten of juist voor de ander willen doen." Taboe: „Niets zou een taboe moeten zijn als je met een geliefde een weg probeert te zoeken. Ik heb ooit een date gehad met iemand met een strenge geloofsovertuiging. Een rela tie is het nooit geworden, omdat die jongen in de knoop zat met zijn ge loof en zijn homoseksualiteit. Hij worstelde zo erg met iets dat hele maal geen taboe hoeft te zijn. Laat de dingen toch zijn zoals ze zijn en ge niet van wat je bent." Afknapper: „Mensen met vooroor delen. Een afknapper. Vooringeno men zijn betekent dat je geen vrije denker bent en die zoek ik dus wel." Datingsites: „Daar maak ik weieens gebruik van. Via internet met ie mand afspreken om eens een drankje te doen is vrij normaal. Zeeland is natuurlijk ook geen grote poel van vrijgezelle homoseksuele mannen die op zoek zijn naar een fijne relatie. Soms ben ik op datingsites aangewe zen. Liever ontmoet ik iemand in real life, als passie de samenbrengende factor is in plaats van een chatbe- richt." Kritisch: „Ik vind het erg, maar uiter lijk is toch belangrijk voor me. Ik heb echte aantrekkingskracht nodig om verliefd te worden, anders is het vriendschap en geen passie. Daarbij moet iemand de diepte kunnen in duiken, niet oppervlakkig zijn. Ik houd niet van sitcom-types. Met simpel vermaak kan ik niet leven. Het moet ergens over gaan." Verwachtingen: „Ik heb geen speci fieke verwachtingen. Ik ben vrij re laxed met solo zijn. Er bestaat bij mij nu geen killende behoefte om een partner te hebben. Mijn leven is vol en leuk en ik heb het prima naar mijn zin. Ik ben er blij mee dat ik geen groot gemis ervaar omdat ik geen re latie heb. Het komt wel of het komt niet." WETENSCHAP dinsdag 24 oktober 2017 'Ik red het wel, maar ik wil voor een ander zorgen' Marloes Hoeks Met een prothese in de hersenen blinden laten zien. In Nijmegen wer ken ze aan een techniek die dit mogelijk moet maken. Het klinkt als een on mogelijke missie: blin den laten zien. Hoewel er inderdaad nog veel moet gebeuren, is de uitgangspositie gunsti ger dan twintig jaar ge leden, zegt Richard van Wezel van het Donders Institute for Brain Cog nition and Behaviour. „Er is steeds meer mogelijk met technie ken uit de kunstmatige intelligentie. Denk aan een slimme camera die beelden in elektrische stroompjes omzet." Zo'n camera maakt deel uit van een prothese voor blinden die Van Wezel hoopt te ontwik kelen, samen met an dere onderzoekers in Nederland. De prothese bestaat onder meer uit micro elektroden die worden geïmplanteerd in de visuele cortex van de hersenen van een blinde. Dit hersendeel verwerkt visuele prik kels, meestal van de ogen, en zet deze om in beelden, zodat je kunt zien. De prothese is verbon den met een slimme ca mera in een bril, die als het ware foto's maakt van wat hij waarneemt. „Deze informatie zet hij om in stroompjes die de geplaatste micro-elek troden stimuleren om een soort vlekken op te roepen, de zogeheten fosfenen", vervolgt van Wezel. „Je kunt ze ver gelijken met de sterre tjes die je ziet als je te snel opstaat." Gezichten Met de prothese kun je in de hersenen van blin den patronen laten ont staan. Er zijn maar een paar bewegende punt jes nodig om contouren van een mens of een gezicht te zien. Van Wezel: „Blinde mensen blijken vooral geholpen met informa tie uit gezichten. Dit is heel belangrijk voor de interactie met anderen." De techniek wordt nu alleen nog toegepast bij proefdieren, maar uit eindelijk moet de pro these ook blinde men sen kunnen laten zien. „Het is een uitkomst voor mensen die niets meer kunnen zien door dat er iets mis is met hun ogen of oogzenuw. Bij hen is de stimulatie van de visuele cortex de enige mogelijkheid." —Carin Röst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53