7 ken, bijvoorbeeld van Bach en Mo zart, hebben vaak ongeveer hetzelfde ritme als onze hartslag, die je ook hoorde in de baarmoeder. Mogelijk komt het daardoor. In onderzoek bij muizen en ratten is aangetoond dat muziek de immune afweer verbetert en voor een lagere bloeddruk zorgt. Ik denk dat je met de juiste muziek in de hersenen, en in het lichaam, de juiste mechanismen aan het werk zet waardoor de pijn vermindert." Maar er is nog geen onomstotelijk weten schappelijk bewijs. Videobril Niet alle muzieksoorten lijken zo'n effect te hebben. Menten adviseert daarom goed na te denken over een keuze. „Ik koos voor de Matthaus- Passion omdat het rustig is en ik het mooi vind. Ik hou ook van jazz, maar dat zou ik minder snel kiezen omdat het drukker is. Een muziekstuk moet ook lang genoeg duren." Muziek is niet de enige ideale aflei ding in de operatiekamer. Ook een videobril verzacht de pijn. Dat ver wachten hoogleraar chirurgie Mar lies Schijven en promovenda Esther Barsom van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam (AMC). „Het is de ultieme afleiding, omdat je iets anders hoort en ziet", zegt Schijven. Sommige muziek heeft hetzelfde ritme als de hartslag die je voelde in de baarmoeder Je kunt het vergelijken met een vliegreis, zegt ze. Die lijkt minder lang te duren als je een goede film kijkt. Verwerkt je brein filmbeelden, dan is er minder ruimte voor pijn en emoties. „Uit onderzoek blijkt ook dat mensen bij operaties vooral bang zijn dat ze iets zien of geluiden ho ren. Dat sluit je met een videobril en koptelefoon uit", aldus Schijven. Het werkt alleen bij operaties met plaat selijke verdoving, omdat je anders niets aan de videobril hebt. Piepjes Tijdens een kijkoperatie aan haar knie doet Pauli Berger (59) mee aan een onderzoek van het AMC. „Ik werk als verpleegkundige in het zie kenhuis, dus het is voor mij bekend terrein. Dat maakt me extra nerveus. Ik ken alle piepjes en weet wanneer de zuurstof daalt of de bloeddruk stijgt. Niet fijn. Met de videobril en koptelefoon op ben ik er volledig van afgesloten geweest", zegt Berger. In het begin is ze alert of ze stie kem wat kan horen of zien. Maar nee. Ze kijkt naar de natuurfilm De Nieuwe Wildernis en raakt volledig in de ban. „Na afloop word je opeens weer geconfronteerd met de opera tiekamer. Ik kijk liever nog langer." Barsom en Schijven kiezen bewust voor deze natuurfilm. „We denken dat mensen zich het beste ontspan nen bij mooie beelden van de Oost- vaardersplassen", zegt Barsom. „Er zijn wel wat spannende stukjes, maar die zitten verderop in de film en dan is de operatie meestal al voorbij. We denken erover na om patiënten zelf een film te laten kiezen en zijn in gesprek met een online streamings- dienst van films en series. Je moet er wel mee oppassen. Je wilt natuurlijk geen bloederige film met veel schrik- effecten en een komedie is ook niet zo handig. Stel dat iemand op de ope ratietafel in lachen uitbarst en de pa tiënt niet meer stil ligt." Ondergedompeld Wat werkt beter: een koptelefoon of een videobril? „We hebben nog geen resultaten, omdat het onderzoek nog loopt", zegt Schijven. De onderzoe kers vergelijken de videobril en kop telefoon met ervaringen van patiën ten die alleen naar muziek luisteren. Schijven verwacht dat de videobril beter werkt, omdat je bent onderge dompeld in een andere werkelijk heid. Uit studies blijkt dat waarnaar je kijkt sterk beïnvloedt hoe gestrest of ontspannen je bent. Dit gaat alleen op voor patiënten met plaatselijke verdoving. Het onderzoek van Hans Jeekel richt zich op volledige narcose. Een videobril heeft dan geen nut. Het is daarom appels met peren vergelij ken. Misschien vullen de onderzoe ken elkaar wel aan. Het is mogelijk dat muziek het beste werkt bij volle dige narcose en een videobril bij plaatselijke verdoving. „Bovendien denk ik dat het van de voorkeur van de persoon afhangt", zegt Pauli Berger. „Misschien zijn er wel patiënten die altijd liever naar muziek luisteren, dat kan ook." Patiënten Berger en Menten ken nen geen twijfel. Als ze nog een keer onder het mes moeten, kiezen ze voor afleiding. Geopereerd worden zonder muziek of videobril lijkt ze niks meer. Berger: „Ik heb er veel baat bij gehad en geen nare herinneringen aan de operatie overgehouden. Als de film op televisie komt, kijk ik er zo weer naar. Dat laat ik wel uit mijn hoofd als ik veel pijn had gehad." dinsdag 24 oktober 2017 GO 44 Hans Jeekel Er gaat iets veran deren in de operatie kamer: koptelefoons en videobrillen doen hun intrede. ILLUSTRATIE WIJTZE VALKEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51