PDS? Speciaal dieet kan helpen 6 KLASKE VAN NORREN Pijnbestrijding Als patiënten in de operatiekamer naar muziek luisteren of een film kijken, voelen ze minder pijn en herstellen ze sneller. „Nooit eerder werd ik zo relaxed wakker uit een operatie." Meedoen aan dit onderzoek? Vraag het de deskundige ensen met prikkelbaredarmsyndroom hebben uiteenlopende buikklachten, zo als een opgeblazen buik, pijn, diarree of obstipatie. Het idee van het FODMAP-arme dieet is om stoffen die voor dit effect zorgen, uit het dieet te weren. FODMAP staat voor Fermenteer bare, Oligo-, Di-, Monosachariden en Polyolen. Dit zijn suikers die in de dunne darm wat moeilijker verteerbaar zijn en bij een snellere dunne-darm- passage onverteerd in de dikke darm komen, waar de darmbacteriën deze suikers vergisten. Hierbij komt gas vrij en wordt vocht naar de dikke darm getrokken. Hierdoor kunnen een opgeblazen buik, pijn en diarree ontstaan. Als u begint met dit dieet is het belangrijk dit in overleg te doen met een in maag-darmziekten ge specialiseerde diëtist. De FODMAP's maken deel uit van een gezonde en gebalanceerde voeding. Het gaat dus niet alleen om weglating van be paalde voedingselemen ten, maar ook om de juiste vervanging, zodat u uw darmflora en -ge zondheid op peil houdt. U begint met het dieet door de FODMAP's ge durende minimaal 6 we ken uit uw dieet weg te laten. Daarna voegt u ze weer één voor één toe. Op deze wijze kan de diëtist samen met u uitzoeken voor welke componenten u overgevoelig bent. Uw vraag of het FODMAP-arme dieet effectief en wetenschappelijk bewezen is, heb ik overlegd met hoogleraar Ben Witteman, maag-lever-darm- arts bij ziekenhuis Gelderse Vallei. Hij is positief over het dieet en geeft aan dat veel patiënten er baat bij hebben. Het meeste effect wordt gezien bij PDS-patiënten met een opgeblazen buik en diar ree. Daarnaast wijst een meta-analyse (een analyse van alle tot nu toe uitgevoerde studies) op een po sitief effect van het dieet. Jammer genoeg kan door de aard van de therapie niet worden bepaald hoe groot de bijdrage van het placebo-effect is. Verge lijkbaar met een studie naar het effect van sporten, waar een deelnemer weet of hij in de groep zit die sport of juist niet, weet een deelnemer dat hij het FODMAP dieet volgt. Dit betekent dat beter moet worden uitgezocht hoe het dieet werkt. Kortom, het FODMAP-arme dieet lijkt voor een deel van de PDS patiënten effectief en op wetenschappelijk gebied komt er steeds meer onderbouwing voor. HET PANEL U moet wel samen met een diëtist uw darmflora op peil houden o* I egen de operatie van I to uur ziet Huib Men- ten (83) op. Dat is niet zo gek, want in zijn rug zitten niet alleen 42 schroeven, overge houden aan een val in het verleden, maar ook twee lange staven die aan vervanging toe zijn. Vlak voordat hij onder het mes gaat, luistert Huib via een koptelefoon naar de Matthaus-Passion van Bach. „Die muziek kalmeert me altijd direct", zegt hij. Het grootste verschil merkt de ge pensioneerde Menten na afloop. „Ik werd heel fijn wakker. Ik hoorde de muziek het eerst. Ik heb al veel opera ties aan mijn rug gehad, maar nog niet eerder ben ik zo relaxed bijgeko men. Ik heb een morfinepompje ge kregen voor als ik pijn zou hebben, maar daar heb ik niet één keer op ge drukt." Muziek als medicijn. Het klinkt te Als een patiënt muziek wil, mag een arts niet weigeren. Dat moet de richtlijn worden EXTRA PATIËNTEN mooi om waar te zijn. Zet voor, tij dens en na een medische ingreep een koptelefoon op en je ervaart minder pijn. Zelfs als je volledig onder nar cose bent en de klanken dus niet be wust hoort. Al enkele jaren leidt emeritus hoogleraar chirurgie Hans Jeekel van de Erasmus Universiteit Rotterdam het onderzoek naar deze aanpak. „Ik hou heel veel van muziek, speel zelf piano, ik ben wetenschapper en nieuwsgierig", zegt hij. „Ik kwam op het spoor van dit onderzoek, omdat muziek emoties kan losmaken. Het geeft impulsen, nieuwe energie of ontroert. Dan is het niet zo vreemd als het helpt tegen pijn, zoals uit ons onderzoek blijkt." Muziek lijkt bovendien de ideale afleiding: omdat je mooie klanken hoort, ervaar je minder pijn. „We hebben dat onderzocht en nog eens 93 studies bekeken waaraan in totaal 7.400 patiënten meededen", zegt Jee kel. „Daaruit blijkt dat patiënten die naar muziek luisteren voor, tijdens en na een operatie niet alleen minder pijn hebben, maar ook minder angst ervaren." Jeekel bereidt er een weten schappelijke publicatie over voor. Belangrijk Hij wil dat patiënten standaard krij gen aangeboden dat ze naar muziek mogen luisteren tijdens een ingreep. „Dit is zo belangrijk, dat je het nie mand mag onthouden. Ik ben bezig er een landelijke richtlijn van te laten maken. Als een patiënt om muziek vraagt, mag een arts niet weigeren. Hopelijk is het over een jaar doorge voerd", zegt hij. Huib Menten vindt dat een goede zaak. Hij ziet graag dat mensen naar muziek luisteren tijdens een opera tie. „Alleen als je het wilt natuurlijk. Ik ben ervan overtuigd dat ik sneller ben hersteld dankzij de koptelefoon." Muziek heeft waarschijnlijk zo'n grote invloed omdat de trillingen voor signalen in de hersenen zorgen, vermoedt Jeekel. „Je lichaam reageert er daarom op, zelfs als je geheel onder narcose bent. Bepaalde muziekstuk- dinsdag 24 oktober 2017 GO Voedingsdeskunige Klaske van Norren beantwoordt lezersvragen. Ik heb prikkelbaredarmsyndroom (PDS). Nu werd ik laatst gewezen op het FODMAP-arme dieet, waarbij je verschillende soorten voeding weert. Hoe werkt dit dieet, hoe pak ik het aan en is het wel wetenschappelijk bewezen? Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff PSYCHO LOOG Steven Pont LIEFDES EXPERT Jan Drost Met Mozart onder het mes Robert Visscher Hans Jeekel, hoogleraar chirurgie Het onderzoek van Marlies Schijven en Es ther Barsom loopt nog, maar beiden zijn hoop vol dat het werkt. Ze vragen via lijs ten na hoeveel stress en angst patiënten ervaren voor en na de in greep. Ze leggen patiënten ook de vraag voor hoe lang de operatie duurt. „We ver wachten dat ze met een videobril denken dat de operatie minder tijd in beslag neemt, vanwege de afleiding", zegt Barsom. De wetenschap pers meten de bloeddruk van de patiënten voor- en na de ingreep, en elke vijf minu ten dat de chirurg met ze bezig is. „Met een videobril verwachten we datje minder stress ervaart en dat meten we via de bloeddruk. Daarnaast hou den we ook de polsslag bij en registreren we hoeveel medicij nen een patiënt krijgt. Als iemand extra pijnstilling nodig heeft, hou den we dat bij." Wie nog wil mee doen aan de stu die, is welkom. De patiënten moeten in het AMC wor den geopereerd aan de enkel of knie, en moeten aan bepaalde cri teria voldoen (je mag bijvoorbeeld geen te hoge bloeddruk heb ben).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50