Twijfels over lijst van Aventurijn Tsjechische Trump paait de boze burger met grote beloften 4 dgn Munsterland 4 Aspirant-minister was als hoogleraar kritisch Hij bespotte premier Rutte en noemde aanstaande collega-politici een 'windvaan' of zelfs 'ontoerekeningsvatbaar'. Beoogd Justitieminister Ferdinand Grapperhaus (CDA) had iets uit leggen bij zijn kennismakingsgesprekje met de premier. „Het lijkt mij juist erg gevaarlijk om dat openbaar te gaan maken", zegt psychiater Hjalmar van Marle, voormalig directeur van het Pieter Baan Centrum en een tbs-kliniek. „Het aantal jaren celstraf zegt niets over het gevaar voor de samenle ving van die persoon en de kans dat hij in herhaling valt." Psychiatrische kliniek Aventurijn komt met een overzicht van het aantal mensen dat daar met een cel straf zit en hoeveel jaar ze hebben gekregen. Er wordt geen informatie gegeven over de delicten. „Ver krachters en moordenaars zijn in de minderheid", verzekert directeur Floor van Dijk. Bezoekers van de informatiebij eenkomsten die gisteren en zondag in Den Dolder werden gehouden, hebben twijfels over het nut van zo'n lijst. „Ik ben bang dat mensen zich alleen maar meer zorgen gaan maken als ze weten voor hoeveel jaar cel hier zit", zegt de 45-jarige Roy van Geffen uit Den Dolder, vader van twee kinderen van 11 en 14 jaar. Van Marle: „Het zou veel sterker zijn als Aventurijn uitlegt hoeveel mensen ze al succesvol geholpen hebben met hun terugkeer in de maatschappij. Dat is een veel krach tiger signaal." Nadat Michael P. twee weken ge leden werd opgepakt voor zijn be trokkenheid bij de dood van Anne Faber, leerden veel inwoners van Den Dolder pas dat op het terrein van zorginstelling Altrecht ook cri minelen zitten die het laatste stukje van hun celstraf bij de forensisch psychiatrische kliniek Aventurijn uitzitten. Verontwaardiging Dat ook Michael P, die een celstraf van elf jaar uitzat voor twee ver krachtingen in 2010 in Nijkerk, daar vrij rond kon lopen en vermoede lijk Anne Faber om het leven bracht, wekte veel verontwaardi ging. Minister Stef Blok krijgt van daag een petitie met ruim 400.000 handtekeningen waarin om een onderzoek naar het falende rechts systeem wordt gevraagd. Directeur-generaal Carsten Her stel van het Ministerie van Veilig heid en Justitie zei gisteren op een van de bewonersavonden dat er een onderzoek loopt bij Aventurijn en dat vrijdag al vier inspecteurs er poolshoogte hebben genomen. Aan de formatietafel zat premier Rutte gisteren oog in oog met een aanstaand minister die hem nog niet zo lang geleden 'flutpolitiek' en 'prietpraat' verweet. Want nu het CDA de vermaarde advocaat Ferdinand Grapperhaus (57) naar voren schuift als beoogd minister van Justitie en Veiligheid, ontkwam ook hij niet aan een be leefdheidsbezoekje aan zijn toe komstige baas. En dat terwijl hij Ruttes 'doe normaal'-standpunt nog 'demago gisch, simplistisch en bijna popu listisch' noemde. Oh ja, en Grap perhaus vond dat Rutte 'dook over dat stupide Oekraïnereferendum'. Via zijn blogs, Twitter, in columns en interviews schroomde de CDA'er de afgelopen jaren duide lijk niet om politiek Den Haag de maat te nemen. Na afloop van zijn gesprekje met Rutte wist Grapperhaus dat het geen zin heeft om weg te lopen van al die uitlatingen. „U mag alle maal weten wat ik als privéper- soon vond", zei hij. „Ik ga nu als bewindspersoon aan de slag. Dat is een andere rol." Rutte heeft bo vendien niet zo'n tere ziel: die kan de mening van Grapperhaus vast verdragen. Maar er is meer. Tot nu toe had Ferdinand Bern- hard Joseph Grapperhaus een smaller publiek. Weliswaar was hij een van 's lands beste arbeids rechtadvocaten, hoogleraar Euro pees Arbeidsrecht ook, kroonlid van de Sociaal-Economische Raad zelfs. Maar vooral: een stuk ano niemer. Als aspirant-minister www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg De campagne van Babis was geba seerd op grote beloften, vooral voor belastingverlaging. Van isla mitische immigranten wil hij niets weten en hij haat de media die onvoldoende over zijn charita tieve werk berichten. Verder is hij miljardair en heeft hij een blonde vrouw die twintig jaar jonger is. Niet zo gek dat de omstreden Andrej Babis, de aanstaande pre mier van Tsjechiëvaak wordt ver geleken met Donald Trump. De man wiens partij ANO (de Tsje chische afkorting staat voor 'Actie van Ontevreden Burgers') dit weekend de parlementsverkiezin gen won en die werd gevraagd een kabinet te vormen, wil zijn land eveneens runnen als een bedrijf. Babis raakte in opspraak door fraude met landbouwsubsidies (ruim 200 miljoen euro) en door gesjoemel met zijn belastingaan gifte. Volgens Babis is hij geen op lichter, maar het slachtoffer van een lastercampagne van politieke tegenstanders. Journalisten mel den alleen maar slechte dingen over hem, vindt hij. Inmiddels verloor hij wel zijn parlementaire onschendbaarheid en werd hij eerder deze maand for meel in staat van beschuldiging gesteld wegens corruptie. 4 dagen Groningen Vakantiepark Limburg dinsdag 24 oktober 2017 Inwoners van Den Dolder willen meer informatie over de mensen die bij Aventurijn zitten, de kli niek waar Michael P. verbleef. Maar een lijst met celstraffen schiet volgens omwonenden en deskundigen zijn doel voorbij. Ivar Penris Den Dolder GO Uitgesproken Grapperhaus valt nu al uit de toon Kliniek Aventurijn in Den Dolder. foto bas czerwinski/anp Tobias den Hartog Den Haag Ferdinand Grapperhaus. FOTO ROBIN UTRECHT Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting De omstreden populist Andrej Babis won de verkiezingen in Tsjechië en mag een regering gaan vormen. De aanstaande premier werd al beschuldigd van corruptie. Bob van Huet Rotterdam/Praag Babis is niet bepaald onomstre den. FOTO EPA 3 nachten incl. ontbijt in 3* Landhotel Elkemann (7,8) 3 keer een 3-gangen diner of in buffetvorm Gratis parkeren, wifi en welkomstdrankje Aankomsten t/m april 2018. Betaal pas bij aankomst! 4* Vd Valk Groningen - Zuidbroek (8,2) Roompot Residence Klein Vink, Arcen 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt Incl. overdekt zwembad, speeltuin meer Gratis wifi en parkeren CA 50 Midweek, weekend of week Betaal pas bij aankomst! 37t Prijs peró-pers. bungalow O#»™ Voor maar: Verblijf net over de Duitse grens en bewonder de vele kastelen. Tip: Burg Hülshoff!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4