- bh m 'Je komt altijd waar je wilt zijn, linksom of rechtsom' c 5 7L v Laat aan de beurt? Meer complicaties! A 5T graag op reis maar moest voor zijn moeder en zussen zorgen toen zijn vader overleed. Dat hij die verre rei zen nooit heeft gemaakt, ervaarde hij als een gemis." Bart: „Bij mij zat het reizen er al vroeg in: de Verenigde Staten, Egypte. Samen zijn we naar Rusland geweest. Onze eerste reis samen, een busreis met een club bejaarden." Marie-Louise: „Afgelopen zomer maakten we met het hele gezin een rondreis door de Verenigde Staten voor onze zilveren bruiloft. Een ver rassing, Bart had alles geregeld." Bart: „Dat vind ik leuk: uitzoeken waar we precies naartoe gaan, waar we slapen. Ook toen de kinderen klein waren gingen we regelmatig naar het buitenland. Bij de komst van de vierde hebben we een tent ge kocht. Uit praktisch, maar vooral uit financieel oogpunt. Vliegen is niet te betalen als de kinderen groter zijn." Laat kinderen wennen aan vrijheden Marie-Louise: „De oudste twee krij gen kleedgeld, maar dat is niet vol doende voor merkkleding. Als ze dat willen, moeten ze er zelf voor wer ken. Fleur vindt dat niet zo belang rijk, maar Willem wel. Hij werkt er hard voor." Bart: „We waren laatst bij een voor lichting van de gemeente over pubers en geld, drank, gamen - dat soort on derwerpen. Dan merk je wel dat wij vrij makkelijk zijn." Marie-Louise: „Veel ouders toleren drinken onder de 18 jaar niet. Wij zijn daar minder star in. Als er iets speciaals te vieren is, mag Willem best een pilsje." Willem: „Ik drink alleen als papa en mama erbij zijn, als er iets bijzonders is. Gewoon op vrijdag na de scouting hoeft van mij niet, dan houd ik het bij een cola." Bart: „Het verschilt per kind hoe je daarmee omgaat. Maar wij denken dat ze na hun t8de sneller doorslaan als ze niks gewend zijn." Bedenk regels samen met de kinderen Marie-Louise: „We zijn erg betrok ken bij elkaar, dus er gaat weinig fout. Maar ik heb wel opgepikt dat het goed is om kinderen te laten mee denken over de regels in huis. Dus nu moet Sjors zelf bedenken hoelang hij mag gamen en wat de straf is als hij zich daar niet aan houdt." Sjors: „Oh ja, dat moeten we nog re gelen." Marie-Louise: „Ze doen het alle vier goed. Binnenkort ga ik zelfs voor het eerst alleen weg sinds ik moeder ben: een week op vakantie met mijn schoonzus. Bart neemt thuis de hon neurs waar." Sjors: „Hoe moet het dan met mijn huiswerk? Jij stalkt mij altijd, maar papa heeft vast geen flauw idee wan neer ik alles af moet hebben." Marie-Louise: „Daar ben ik ook be nieuwd naar. Bart is heel betrokken, maar alleen bij de dingen die hem in teresseren." Positieve psychologie „Ik raad mensen aan om niet weg te rennen van wat je niet wilt, maar te onder zoeken wat je wél wilt. Wat wil je in plaats van stress? Met je geliefde op pad? Tijd doorbrengen met je gezin? Erken wat er gebeurt, maar blijf er niet in hangen: een kind met pijn kun je troos ten, maar vervolgens vraag je ook: wil je verder voetbal len of ga je liever met de blokken spelen?" „Onze wereld is niet maak baar, maar je hebt altijd in vloed over hoe het met je gaat. Al lijkt dat niet zo. Vraag je bij elke situatie af: wat kan ik doen om het be ter te maken? Als het weer slecht is, kun je troosteloos uit het raam staren omdat je niet kunt wandelen, je kunt ook warme chocolademelk maken, een dekentje pakken en een mooie film kijken." „Stel, je hebt een doel ge vonden: niet meer roken. Je kunt cold turkey stoppen, maar als je rondkijkt is er plots ook Stoptober, zijn er stopgroepjes en kun je nicotinepleisters of e-siga- retten proberen. Als abrupt stoppen niet lukt, dan weet je dat je er linksom of rechtsom komt, zolang je je intentie voor ogen houdt. Zeg niet zo maar 'ik kan het niet', of'het lukt me niet, punt uit.' Kijk voorbij je eerste poging als je wilt stoppen met roken." „Zelfs in popnummers horen we Nietzsche: What doesn't kill me makes me stronger. We signaleren pro blemen, en hebben de nei ging ons erin vast te bijten. We piekeren en we zien de simpele oplossingen niet meer. Zo wil je op de fiets naar de schooluitvoering van je kind. Blijkt de band lek. Je probeert iets tijdrovends; de band plakken. Je blijft dus kleven en vergeet dat je ook kunt lopen of de bus kunt pakken. Zodra we een stapje terugdoen, zien we het gro tere plaatje." Je kunt oefenen met doen wat je belangrijk vindt „Stop je energie en tijd in nadenken over wat er moet gebeuren om het goed te la ten verlopen. Kijk niet naar wat misging of wat je niet wilt. Verleg je blik naar: waar wil ik meer van? We kunnen heerlijk klagen over onze pubers die tot 's mid dags in bed liggen. Hoe strenger je toezicht houdt, hoe groter dikwijls hun te genreactie. Je kunt ook zeg gen, als ze een keer op tijd aan tafel verschijnen: goh, wat gezellig dat jullie zo vrolijk mee discussiëren." „Je kunt niet altijd doen wat je belangrijk vindt, maar je kunt wel oefenen om zo goed als het gaat te doen wat je belangrijk vindt." OPERATIE dinsdag 24 oktober 2017 Pt NadineAncher Psycholoog Matthijs Steeneveld (32) publiceert deze week zijn boek Optimisme, hoop, veer kracht, zelfvertrouwen. Deze positieve inzichten deelt hij alvast: IRen niet weg en blijf niet hangen 2 Je kunt het altijd beter maken 3 Zoek alle wegen op die naar Rome leiden Halfvol of halfleeg? Dat bepaal je zelf. fotodreamstime 4 Laat het probleem los Matthijs Steeneveld 5 Verleg je blik naar dat waar je meer van wilt 6 Doe waar jij voor staat Optimisme, hoop, veer kracht, zelfvertrouwen van Matthijs Steeneveld is ver schenen bij uitgeverij Boom (22,95 euro). Hersenoperaties die laat op de dag plaatsvinden, geven meer kans op complicaties. Patiënten die een neurologische ope ratie ondergaan die begint tussen 9 uur 's avonds en 7 uur 's ochtends hebben ruim 50 procent meer kans op com plicaties vergele ken met patiënten die eerder op de dag onder het mes moeten. Dit ontdek ten onderzoekers van de Universiteit van Michigan toen ze 15.807 patiënten onderzochten die tussen 2007 en 2015 een behande ling als een hersen- of rugoperatie on dergingen. Mogelijk zijn de art sen en chirurgen vermoeider. Of de patiënten die tus sen 9 en 7 uur wor den behandeld, zijn By^i Laat je liever overdag opereren. FOTO DREAMSTIME zieker, op manieren die niet zijn achter haald. Bekend was al dat nachtelijke hart- en orthopedi sche operaties slechtere resulta ten geven, nu is voor het eerst gelet op neurochirurgi- sche behandelin gen. —Carin Rost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49