0 3 Relaties Vrouwen willen een langere man. En mannen een kleinere vrouw. Deze stellen passen niet in dit plaatje. „Heeft een man moeite met een lange vrouw, dan is hij bang." 'Liefkozend noem ik hem soms dwerg' 'In bed maakt het niets uit, dan lig je toch' Hij heeft ogen om in te verdwalen, een topfunctie, zijn pakken zitten goed, zijn grappen zijn leuk. Innemend, charmant, knap; een droomvent. Maar er schuilt één addertje onder het gras: hij is 1,65 meter. Een opdondertje. Dames tore nen steevast boven hem uit. En dat blijkt in onze maatschappij onwen selijk. Niet voor niets vermelden lange vrouwen en kleine mannen hun lengte in hun profiel op Tinder, Lexa of e-Matching. Ze besparen zich liever de vernede ring van een ontmoeting waarbij het lengteverschil zichtbaar wordt. Zonde van de tijd en de moeite. Dat kan nooit wat worden. De zeldzame stellen die het aandurven, rekenen op het medelijdend gesmoes achter hun rug om. Cijfers staven dat. Onderzoek van Ik heb ooit iemand afgewezen omdat ik niet val op kleine mannen Gert Stulp van de faculteit Gedrags- en Maatschappijwetenschappen van de Rijksuniversiteit Groningen stelt vast: statistisch gezien zou de vrouw bij één op de tien koppels langer moeten zijn dan de man. Stulp: „Uit studies blijkt dat vrouwen gemid deld genomen de voorkeur hebben voor een man langer dan zijzelf. En andersom, dus mannen voor een kleinere vrouw." Bescherming Maar waarom? „Dat valt lastig te be antwoorden", zegt Stulp. Lichaams lengte hangt samen met gezondheid, opleiding en inkomen. „Goede om standigheden in de jeugd hebben bevorderende effecten op de groei en ontwikkeling, wat later resulteert in een betere gezondheid en een lan gere gestalte. Maar de verbanden zijn zwak." Andere onderzoeken leveren veel vermoedens, maar weinig be vredigende antwoorden op. Wat als theorie blijft terugkeren is, dat de vrouw fysiek naar bescherming In het begin hoorde ik overal: hij is wel kleiner hè? zoekt om te kunnen overleven. Ken nelijk leven we nog steeds met dit starre idee uit de oertijd. Actrice Jolanda van den Berg (leeftijd: 35 jaar, lengte: 1,86 meter) wees ooit iemand af omdat ze niet op kleinere mannen valt. Toch is ze al vijfjaar samen met toneelschrijver Bo Tarenskeen (36 jaar, r,79 meter). Ze ontmoetten elkaar terwijl zij haar hoogste hakken droeg én een hoge ballerinaknot in het haar. Het bleek geen belemmering. „Toen het serieus werd tussen ons heb ik ge vraagd: hoe lang zijn we nou eigen lijk", vertelt Jolanda. „Ik loog er toen een centimeter van af; 1,85 meter." Bo: „En ik loog 1,80 meter. Zo kwa men we allebei een centimeter tege moet." Jolanda draagt haar hakken nog steeds. Ze komt weieens vrou wen tegen die bewust platte schoe nen dragen naast hun kleinere man. „Daar prik ik doorheen. Jij hebt geca pituleerd, denk ik dan." Bo: „Als mannen het moeilijk hebben met het feit dat ze kleiner zijn, dan heeft dat te maken met angst voor de vrouw. Alsof langere vrouwen te veel vrouw voor ze zijn." Schaamte Op het Viva Forum, de grootste on line vrouwencommunity van Neder land, wordt met regelmaat over dit thema gediscussieerd. Zo schrijft ie mand met de nickname Yulia: „Ik wil nooit meer een man die kleiner is. Ei genlijk schaamde ik me altijd voor mijn vriend. Mensen in mijn omge ving hadden het altijd over 'die dwerg'. Hij was best leuk met zijn r,73, maar toch klopten de verhou dingen niet. Ik zoek nu iemand die mij een trots gevoel geeft." En Lique: „Ik ben een kop kleiner. Ik moet toe geven dat je je als vrouw wat minder beschermd voelt met zo'n klein ven tje aan je zij." Let wel: deze manier van denken komt vooral voor in onze westerse cultuur. Daar zijn deze voorkeuren redelijk eenduidig, aldus onderzoe ker Gert Stulp. „In niet-westerse po pulaties lijkt lichaamslengte geen be langrijke partnereigenschap." dinsdag 24 oktober 2017 GO wat aanrommelen in mijn weinig opmerkelijke leven eigenlijk prettig is. Auteur Mark Manson staat dus voor een uit daging: weet hij me wel te boeien, en belangrij ker, kan hij me zijn edele kunst bijbrengen? Spoiler alert: door zijn soepele pen lees ik dit boek met gemak uit. En ja, zijn verhaal stemt tot nadenken, ook als ik het boek al een paar dagen uit heb. —Thaloen Verweij Helder en praktisch De succesvolle blog- ger is glashelder: 'Je hebt het altijd bij het verkeerde eind. Ac cepteer dat nou maar. Alleen door fouten te maken, groei je.' Als de 'shits' en 'fucks' irriteren, trapt Manson net op de rem. Inspirerend motiverend Ontspannend Mooi hoe Manson laat zien hoe socialeme- diacultuur enkel onte vredenheid zaait. Het is nuttiger je beper kingen te omarmen. Soms haak ik af, als Manson vertelt over de louterende flirt met zijn eigen dood. Fijn eraan te worden herinnerd dat maar weinig er echt toe doet, en verrijkend om me uitsluitend druk te maken om wat er toe doet. Welke waarden vind ik echt belangrijk? Dat kan me bezighouden. Prijs kwaliteit Onderhoudend zelf hulpboek, waaraan ik een inzichtje over houd, is de investe ring van mijn tijd en 19,99 euro waard. En het zelfhulp genre? Ach, daar geef ik natuurlijk geen fuck om. Eind oordeel Handig boek voor de Instagramgeneratie. M'n eer ste nuch tere zelf hulpboek! Niets mis met een reuzenvrouw Kees van Unen 44 Jolanda van den Berg Student psychologie Naomi Bryan (22, 1,73 meter) en zzp'er in de evenementen branche Ran van der Sluis (22,1,69 meter) zijn vijfjaar samen. Naomi: „Ben jij 1,69 meter? Ik dacht dat je wel iets langer was." Ran: „Ja, ik ben mijn hele leven de kleinere geweest, dat accepteer ik. Je moet wel. Ik ben die kleine motherfucker die naast haar loopt. Mooi toch?" Naomi: „We zijn vijf jaar bij elkaar. In het begin moest iedereen het zeggen: 'Hij is wel klei ner, hè?' 'Ja, ik zie het,' zei ik dan. Als ik hakken aan heb, wordt het verschil heftig." Ran: „Dan moet ik om hoog kijken. En zij naar beneden." Naomi: „Als we op straat lopen en je slaat je arm om me heen, dan moetje iets om hoog komen." Ran: „Mijn vrienden fokken me met mijn lengte, dat ben ik ge wend." Naomi: „Ik noem hem soms dwerg, maar dat is meer liefkozend." Ran: „Het raakt me niet. Toch staan we weieens met onze rug gen tegen elkaar om te kijken of die groeispurt nog komt." Naomi: „Ik reken er maar niet meer op." Docent biologie Diana Wit- tendorp (40 jaar, 1,70 meter) en teamleider Kwang Yul Jang (46 jaar, 1,61) trouwden in Korea, waar mannen weinig pro blemen hebben met lan gere vrouwen. Diana: „We ontmoetten el kaar in een kibboets in Is raël. Kwang bleek de klein ste uit een groepje van vijf Koreanen. Dat zag ik natuur lijk wel, maar ja: hij was de leukste." Kwang: „In Korea vinden mannen het meestal geen probleem dat de vrouw lan ger is, maar Koreaanse vrouwen willen alleen man nen die langer zijn dan 1,80 meter." Diana: „Wij kijken in onze relatie vooral naar gelijk waardigheid. We verdienen evenveel, we hebben allebei gestudeerd. Daar letten wij op, niet op die 9 centimeter lengteverschil." Kwang: „Tijdens onze brui loft in Korea waren we bij zonder, omdat Koreanen zelden met een westerse vrouw trouwen." Diana: „Voor onze foto's had ik zo'n hoepeljurk aan. Van de fotograaf moest ik wijd beens staan zodat ik even lang leek als Kwang." Kwang: „Ik denk dat het voor Diana geen probleem is, omdat haar vader ook relatief klein is: 1,71 meter." Diana: „Zou kunnen. En Kwang zegt altijd: in bed maakt het niets uit, want dan lig je toch."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47