I w I Een maïtresse is zooo 1870 PiLÖÜöiiÈ Zelfhulpboek voor de zelfhulphater 2 RENÉ DIEKSTRA IS'—V De vrouwen men- is dat de fa_ welgevallen die krijgen. Ook de echtge- LEESTIPS VAN DE WEEK Column Er is een historisch en actueel feit dat zich moeilijk laat ontkennen. Naarmate mannen machtiger zijn, is de stoet vrouwen in hun leven langer. Een belangrijk deel van het onder zoek dat ik voor mijn boek De macht van een maï tresse heb verricht, betreft het aantal maïtresses en eennachtsvlinders dat de koningen, keizers en de leden van de hoge adel van Frankrijk in de periode 1500 tot 1870 hebben 'afgewerkt'. Bij elkaar opge teld passen ze niet in het Pare des Princes, het sta dion van voetbalclub Paris Saint-Germain (circa vijftigduizend zitplaatsen). Ik heb ook gekeken naar de seksuele scores van de presidenten van Frankrijk in de volgende anderhalve eeuw. Die lie gen er ook niet om. Sommigen hebben veelzeg gende bijnamen. Neem Jacques Chirac, president van 1995-2007. Zijn bijnaam luidde 'Cinq minutes douche comprise' (vijf minuten, inclusief douchen). Journalistes konden hem tijdens interviews nau welijks van het lijf houden. Bij het bestuderen van de relaties tussen vor sten en minnaressen zijn mij drie zaken opgeval len. Eén is dat, ondanks alle glamour die de positie van maïtresse niet zelden omringde, het doorgaans een buitengewoon stressvolle functie bleek te zijn. Denk aan Madame de Pompadour, maïtresse van Lodewijk XV, die dag en nacht klaar moest staan en voortdurend beducht moest zijn op concur rentes die haar positie maar al te graag overna- milies van de maïtresse lieten Zich vaak meewerkten of Draktiïken ze^s det intiatief namen om haar op die positie te wreed waren noot, als ze die hadden, maakte weinig tot geen bezwaar. Want de maï- tressepositie betekende ook voor hem aanzienlijke statusverhoging, financieel voordeel en soms zelfs politieke invloed. En drie is dat nogal wat maïtres ses voor behoud van hun positie en onder druk van hun familie zich niet zelden seksuele praktij ken lieten welgevallen die ronduit schunnig, wreed of vernederend waren. Je zou zeggen dat deze maïtressecultuur verle den tijd is. Ik betwijfel dat. Tal van machtige mannen doen nog altijd alsof het seksueel domi neren van vrouwen hun recht is. Tegen Harvey Weinstein, de misschien wel machtigste filmpro ducent van deze tijd, zijn onlangs door maar liefst 49 (ex-)actrices beschuldigingen van seksuele inti midatie en aanranding ingediend. Nauwelijks iets om je over te verwonderen als de machtigste man van deze planeet het seksueel domineren van vrouwen volstrekt normaal vindt. Het was Donald Trump, die in een interview lachend uitriep dat je als machtige man met vrouwen kan doen wat je wilt. Onder meer hen naar believen in hungrij pen. Zijn woorden: You can do anything. Grab them by the pussy. Beschamend. Maar beschamend is ook dat het vooral vrouwen zijn die mannen oproepen met dit misbruik van macht te stoppen. LEKKER IN BALANS dinsdag 24 oktober 2017 GO Kike Van I IimiF Biirnoul Eerste hulp bij stress en burn out - Elke Van Hoof Tips en oe feningen om ne gatieve stress te herkennen (Lan- noo, 14,99) IN EEN TIJD VAN BIG DATA Christian Madsbjerg Het empathisch teveel - Ignaas Devisch Filosoof over de vraag of we ons wel of niet moeten inle ven om proble men op te lossen (De Bezige Bij, 19,99) Filosofie in tijden van big data - Christian Madsbjerg Cij fers liggen niet ten grondslag aan succes, maar betrokkenheid bij cultuur en men sen. (Ten Have, €20) Mannen met macht hebben mattresses. Of ze grijpen hen 'by the pussy'. René Diekstra wil best een van de eerste mannen zijn die zijn seksegenoten zegt dat dit moet stoppen. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl De succesvolle blogger Mark Manson prikt in zijn rauwe schrijfstijl door de kunstmatige bubbel heen die we van ons leven proberen te maken. Een fijne dosis nuchterheid voor de Instagramgeneratie. Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Oké, ik beken: toen ik de boekkaft van De edele kunst van not gi ving a fuck zag, was ik verkocht. Een knal oranje boek met een schijnbaar paradoxale titel die de woorden subtiele of edele kunst ('subtle art') combi neert met de uitleg dat het je werkelijk geen reet kan schelen. Dat er een getalen teerd marketeer aan de gang is, zie je ook op de achterflap: 'hét boek voor zelfhulphaters'. Mooi, want ik ben be paald geen liefhebber van schrijfsels die belo ven mij, en anderen, te helpen om de engel in mezelf naar boven te halen. Als ik me al eens aan een zelfhulpboek waag, zak ik doorgaans bin nen een pagina of twin tig weg in een moeras van weeïgheid. Kunst matig en zoetsappig optimisme doet me in zien dat gewoon maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46