14 ZEELANI In het Nationaal Bevrijdingsmuseum in Groesbeek is de expositie 'De SS, veelzijdig extremisme' te zien. Daarover ontstond commotie. Acht vragen aan directeur Wiel Lenders. „Vorige week raak ten we als Bevrij dingsmuseum in discussie met het CIDI (Centrum In formatie en Documentatie Israël). Het centrum had kritiek op onze be richtgeving rond de nieuwe tentoon stelling over de SS. In ons persbericht werd gesproken over archeologische expedities naar Tibet, kruidentuinen in concentratiekampen en de Waf- fen-SS als 'multiculturele organisa tie'. Het CIDI trok de aangeduide thema's uit de context van het pers bericht en karakteriseerde deze als 'leuke progressieve dingen' en noemde dit 'een vergoelijking en re lativering en een verkapte suggestie dat de SS'ers wellicht niet zo erg waren'. Bizar dat het CIDI er deze uitleg aan gaf. Immers het persbe richt was klip en klaar: dit is een ex positie met een missie, die als doel heeft het voorkomen van misinfor matie over de kwaadaardigste organi satie van de Tweede Wereldoorlog en het geven van een breder, completer beeld van de SS, namelijk de vele ge zichten van het kwaad." „De kritiek van het CIDI ging aan vankelijk uitsluitend over het persbe richt dat enige tijd daarvoor al was verspreid. We besloten op onze beurt de discussie niet uit de weg te gaan, goed te luisteren, het persbericht nog wat aan te scherpen, maar ons ook niets te laten toedichten wat bezijden de waarheid is. De Gelderlander en en kele andere media gaven een genuan ceerd verslag van de discussie maar ondertussen gingen de uitspraken van het CIDI zoals 'een soort leuk ver haal over de SS' en 'roadtrips naar Ti bet' een eigen leven leiden op sociale media. Journaliste Esther Voet, oud directeur CIDI twitterde: 'The Dutch Liberation Museum shows the SS wasn't as bad as you think'. De twitter-storm die al lang niet meer over het persbe richt of de tentoonstelling ging, barstte los." „We waren erg verbaasd dat het CIDI op deze manier verdachtmakingen de publiciteit in slingerde. Als museum dat zich al meer dan 30 jaar bezig houdt met de Tweede Wereldoorlog zijn we in onze opinie altijd een be wezen bondgenoot geweest van ie dere organisatie die zich inzet tegen het fascisme. De opwinding in de so ciale media was te verwachten toen zinsneden uit hun verband waren ge trokken, maar we betreuren het dat het CIDI op geen enkel moment de noodzaak zag in te binden." We zijn altijd een bewezen bondgenoot van het CIDI geweest „Wij gebruiken de term multicultu reel louter beschrijvend. Binnen de SS bevonden zich niet alleen meer dan 30 nationaliteiten maar ook meerdere culturen. Albaniërs, Geor- giërs, Indiërs, Nederlanders, Russen, noem maar op. Hier past het woord multicultureel wel degelijk. De nati- onaalsocialisten produceerden speci aal propaganda-materiaal om min derheden en gekoloniseerde volken te overtuigen dat nazi-Duitsland aan hun kant stond. Indiërs werd een be tere toekomst voorgespiegeld vrij van Groot-Brittannië na de overwinning van nazi-Duitsland. Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog was meer dan de helft van de leden van de SS niet-Duits! Dit alles verandert natuurlijk niets aan het feit dat de SS een criminele organisatie was en dat vrijwel iedere eenheid van de Waf- fen-SS zich schuldig maakte aan oor logsmisdaden. Onze tentoonstelling laat daar geen twijfel over bestaan." „Wij wisten dat we een belangrijk onderwerp bij de kop hadden. Een thema dat het meer dan waard is om aan het publiek te laten zien. Daarin zijn we bevestigd. Wat we willen la ten zien is dat het fascisme vele ge zichten heeft, het is de duivel in di verse gedaanten, toen maar ook nu. Herkennen maakt ontmaskeren makkelijker." „Los van de commotie zou dit onder werp toch al volop in de belangstel ling hebben gestaan. Het komt niet iedere dag voor dat een museum een tentoonstelling over zo'n heftig on derwerp organiseert. We hebben een jong team van historici en conserva toren dat enorm toegewijd is." „Tot nu toe zijn de bezoekers en thousiast en onder de indruk. Velen vragen ons waar die opwinding nou eigenlijk over gaat. En we bespeuren een sterke waardering voor het ge toonde volledige beeld van de SS als veelarmige organisatie van het natio- naalsocialisme. Het bedrijfsleven van de SS maakte gebruik van de dwang arbeid, de winsten uit het bedrijfsle ven financierden weer andere natio- naalsocialistische projecten. Overal gebeurde dit met nietsontziend fun damentalisme en vaak met grote wreedheid. Dit is een steengoede tentoonstelling en we staan ervoor 100 procent achter." mDe tentoonstelling nog te zien tot en met 15 april volgend jaar. dinsdag 24 oktober 2017 Directeur Wiel Lenders (links) bij de opening van de expositie op 13 oktober in gesprek met SS-kenner Sytze van der Zee (rechts), fototheopeeters Fascisme kent veel gezichten Thed Maas Waarover ging de commotie? Bent u het eens met de kritiek van het CIDI? Had u het verwacht? —Wiel Lenders Was achteraf de term multi-natio- naal niet beter geweest dan multi cultureel? De SS immers stond niet open voor andere culturen. Was dit een leermoment? Het museum kwam breed in de pu bliciteit: is er meer belangstelling? Hoe reageren de bezoekers?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42