Middelburgers krijgen meer te zeggen over wijk Wintertijd, N8VDN8 en Halloween tegelijk 7 Stilletjes hardlopen in het uur dat niet bestaat, sterren kijken, op horrortoer of dansen in het donker: zaterdag 28 oktober wordt een drukke nacht op JI Walcheren. Het is de Nacht van de Nacht, zoals altijd op de laatste zaterdag van oktober. Die valt samen met het ingaan van de wintertijd, altijd op de laat ste zondag van oktober, dus een extra lange nacht. Daarbij zijn er zaterdag veel halloweenvieringen. In Vlissingen wordt de eerste winternacht gevierd met 'Contre la Montre': een loop in 'het uur dat niet bestaat', tussen 02.00 en 03.00 uur. Het is een kleinschalig evene ment, zegt Claudia van de Ketterij van organisator Mad Men Run ning. Met de nachtelijke hardloop- tocht kunnen vijftig deelnemers mee. De gelijktijdige wandeltocht, met verteller Jan Jacobs, kan 25 mensen hebben. Het deelnemers aantal is klein om overlast tegen te gaan. „We gaan niet verkleed, we hebben geen lampjes, we maken geen lawaai. We lopen bij het licht van de straatlantaarns", benadrukt Van de Ketterij, want die gaan in Vlissingen niet uit. Jacobs neemt de wandelaars mee in een 'zwart gallige zuidwester'. Er zijn nog vrije plaatsen. Middelburg heeft een druk pro gramma in de binnenstad. Daar zijn de straten in de binnenstad wel donker. Bij De Spot is het dan sen in het donker van 22.00 tot 02.00 uur. Sterrenwacht Philippus Lansbergen is zaterdag voor het eerst open op de nieuwe stek, Helm 3, achter het oude stadhuis. Je kan er sterrenkijken, zien hoe kometen gemaakt worden en er wordt een college sterrenkunde gegeven. In Oostkapelle is de sterren wacht ook open. Op de donkerste plek van Zeeland, bij Astronomy! Project Oostkapelle aan de Duin- beekseweg geeft Klaas Jobse een presentatie over 'Licht en Donker' en staan de telescopen klaar. De buitenplaatsen Duinbeek en Ber kenbosch zijn zaterdag bij duister nis te bezoeken voor een wande ling met de boswachter. Die neemt een nachtkijker mee. 'Bui tenplaatsen bij nacht' begint om 19.45 uur op parkeerterrein Lage Duintjes aan de Strandweg, aan- Mad Men Running organiseert een nachtelijke hardlooptocht melden via: n8vanden8@zeeland- net.nl. In Westkapelle, waar het nooit donker is, zijn beide vuurtorens open. Bovendien begeleidt mu ziekvereniging OKK vanaf 19.30 uur een lampionnenoptocht vanaf de Markt. In de torens zeifis het wel donker, dus oppassen met de trappen. Het Hoge Licht en het IJzeren Torentje zijn open tussen 20.00 en 23.45 uur. In Vlissingen houdt speeltuin De Oude Stad een lampionnenop tocht door het stadscentrum (19.30 uur, Paardenstraat) en in Oost- Souburg doet speeltuin De Sou- burgt dat ook (19.30 uur). Bij de Omnibusschool in Bossenburgh doen honderd adressen mee aan een trick-or-treatroute (vanaf 18.30 uur) en is er een horrorroute voor 16 jaar en ouder. Middelburg blijft zaterdagnacht het meest roerig. Het vroegere do- De Sterrenwacht is voor het eerst open op de nieuwe stek achter het stadhuis mein van het vleeshouwersgilde, De Vleeshal, laat mensen met zak lampen de expositie zien die Ma rina Pinsky maakte over de hal, diens verleden en omgeving. In het centrum wordt gedanst, ge concerteerd bij kaarslicht, er is theater en muziek en daar dwars doorheen gaat het 'Dodenleger', een middeleeuwse maskerproces sie. Tot om 23.45 op de Markt de Nachtuil ritueel in brand gaat. De gemeenteraad van Middelburg heeft dat gisteren besloten. De raad wil de eigen inzet, betrokkenheid en verantwoordelijkheid van inwo ners graag vergroten. Daar hoort volgens een meerderheid bij dat de raad zich bescheidener opstelt. „Het beste is zo veel mogelijk zelf bestuur", stelde LPM-fractievoor- zitter Piet Kraan. Zijn PvdA-collega Peter de Doelder viel hem bij. „De wijkteams worden door de ge meente ingezet om participatie te bevorderen. Ze willen graag meer doen en het bedrag is gering." Het verzoek om meer zeggen schap en geld kwam van de wijk teams zelf. Dat zijn groepen wijk bewoners die plannen maken voor de leefbaarheid en daarover met de gemeente spreken. De wijkteams moeten nu nog overal rekeningen van indienen bij de gemeente en die betaalt ze dan. Door het besluit van de raad hoeft dat niet meer: ze mogen hun geld zelf beheren. Over de vraag om meer zeggen schap was niet veel discussie nodig; over die om meer geld wel. D66, Christenunie, SGP en SP voelden daar nu nog niks voor. Zij wilden niet op voorhand meer geld geven. „We willen eerst weten waar dat Het gaat er ook om dat we als raad de mensen dan vertrouwen geld voor nodig is", verklaarde SGP- voorman Paul Moens. Dat het vol gens PvdA en LPM om een klein bedrag gaat - namelijk 25.000 euro per jaar voor alle wijkteams en dorpsraden samen - kon hen niet overtuigen. „Hadden we maar een geldboom", reageerde Willemien Treurniet van de Christenunie. „En als ze te weinig geld hebben, kun nen ze altijd om meer vragen", voegde SP'er Jeroen van Dijen toe. Een meerderheid van de raad - PvdA, LPM, CDA, VVD en Groen- Links - honoreerde de wens van de wijkteams toch. „Als we de burger participatie willen vergroten, moe ten we boter bij de vis leveren. Het gaat er ook om dat we als raad de mensen dan vertrouwen en durven loslaten", benadrukte Kraan. Daar mee trok hij onder meer de VVD over de streep. „Wij houden van loslaten", erkende VVD-leider Benno Nieuwenhuis. De wijkteams vroegen ook om meer ondersteuning door de ge meente. Die krijgen ze vooralsnog niet. Uitbreiding van het aantal We willen eerst weten waar de wijkteams dat extra geld voor nodig hebben uren voor wijkmanagers past niet bij de bezuiniging op personeel die de gemeente nog moet uitvoeren, stelde wethouder Arjan Beekman (burgerparticipatie) dinsdag 24 oktober 2017 Drukke Nacht op Walcheren Schimmig beeld van de Nacht van de Nacht in Middelburg vorig jaar. fotorubenoreel Claudia Sondervan Vlissingen - Vlissingen - Middelburg Middelburg: nachtvandenacht- middelburg.nl Vlissingen: Nacht van de Nacht Vlissingen op Facebook Elders: nachtvandenacht.nl Inwoners van Middelburg krij gen meer geld en invloed over de inrichting van hun wijken en dorpen. De wijkteams mogen bovendien zelf beslissen hoe ze het geld van de gemeente gaan besteden. Maurits Sep Middelburg - Piet Kraan, LPM - Paul Moens, SGP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35