Onderzoek naar begraafplaatsen brengt waardevolle details aan het licht 4 Funerair expert Leon Bok onderzocht begraafplaatsen, waarvan 21 op Schouwen-Duiveland, in opdracht van de gemeente. Zeven herbergen een bijzondere geschiedenis en zijn beslist het behouden waard. Het is bepaald geen Père-Lachaise, waar je uren verloren kunt ra ken in het roemrijke verleden van Parijs. Maar voor wie belang hecht aan de geschiedenis, is een wandelingetje door vak A van de algemene be graafplaats in Zierikzee een open boek. Al zijn de in steen gekerfde opschriften op veel zerken dusda nig vervaagd, dat nog lastig valt te lezen wie daar z'n laatste rust plaats vond. Veel grafmonumen ten zijn langere tijd niet meer on derhouden, liggen scheef of wor den verdrukt door beplanting. De tombes herinneren aan be langrijke families die de handels stad groot hebben gemaakt. Jonk heren Cau, De Jonge, Schuurbe- que Boeije en medisch doctor Er- merins. Reders, burgemeesters, parlementsleden, zwaargewichten in de nationale rechtspraak en ge zondheidszorg. Maar ook de her innering aan voorvechter voor het christelijk onderwijs Jan Wouter van den Doel en Sjoerd Klimmer boom - die aan de wieg stond van het oudste burgerorkest van Schouwen-Duiveland (Nut en Uitspanning) - leeft voort in vak A, vlak achter de muur. Een muur die zelf eveneens zijn historische betekenis heeft. De eerste steen werd gelegd op 6 april 18T3 door sous-prefect Hypolite de la Boissière, in gezelschap van de maire Thomas Adriaan van Adri- chem en onderburgemeester Cor- nelis Tromp. De val van het Franse regime kort daarop maakte dat het nog tot 1829 zou duren voordat de begraafplaats daadwerkelijk in ge bruik werd genomen, na het her nieuwde verbod op begraven in en rond kerken. De begraafplaats aan de Stapels hofweg in Zierikzee is daarmee de oudste dodenakker op het eiland die nog in gebruik is. Funerair ex pert Leon Bok adviseert de ge meente hoog in te zetten op be houd van het huidige karakter. De grote cultuurhistorische waarde van vak A, de muur, maar ook de beplanting rondom en diverse bij zondere grafmonumenten verdie nen volgens Bok bescherming als Rijksmonument. Zeker zo waardevol - maar dan vooral voor de lokale geschiedenis - zijn de begraafplaatsen van Haamstede, Noordgouwe, Ooster- land, Ouwerkerk, Renesse en Zon- nemaire, bepleitte Bok gister avond bij de presentatie van zijn onderzoek in Zierikzee. Schou wen-Duiveland worstelt met een kennisachterstand over het belang van vergeten hoekjes op de doden akkers. Daarnaast streeft de ge meente naar een kostendekkende exploitatie. Om te voorkomen dat per ongeluk een waardevolle sec tie wordt geruimd om plaats te maken voor nieuwe begravingen, werd opdracht gegeven voor het funerair onderzoek. Bok is één van het handjevol deskundigen op funerair gebied in Nederland. Hij heeft nagenoeg heel Zeeland op dit vlak in kaart gebracht. Landelijk staan er nog 450 begraafplaatsen op zijn ver langlijstje. Bok is groot voorstan der van hergebruik van vrijgeko- De beste garantie op behoud is een beheerder die snapt wat daar is en inspeelt op die situatie men plekken in oude secties, mits de nieuwe grafmonumenten niet te opzichtig zijn. Als voorbeeld neemt hij Brouwershaven. „Daar staat het historische deel formeel niet eens meer op de kaart. Terwijl het er nog wel gewoon ligt en zou kunnen worden gebruikt. Op ter mijn zullen er zoveel meer graf monumenten verdwijnen, zodat je daar dan alleen maar een grafveld hebt. Voor je het weet, ben je alles kwijt!" Die ontwikkeling kan wor den voorkomen door een sectie ac tief te houden, aldus Bok. „Dat zie je op meer plekken. Daar ligt dan ook een opgave voor de gemeente. De beste garantie op behoud is een beheerder die snapt wat daar is en inspeelt op die situatie." De recente naspeuringen over de dodenakkers van Schouwen en Duiveland hebben een hoop bij zondere details aan het licht ge bracht. Bok noemt de diverse graf trommels: 14 van de 24 in heel Zeeland, 8 houten pilaren (stéles) met tekst, nog 5 originele baar- huisjes (waarvan 3 uit de negen tiende eeuw) en 2 hekwerken met specifiek funeraire symbolen zoals het doodshoofd in Noordgouwe. Maar het absolute hoogtepunt voor Bok zeifis het houten graf monument op de begraafplaats in Zierikzee voor Jacoba Johanna de Vos. De vrouw was volgens een notitie van gemeente-archivaris Huib Uil (anders dan het graf schrift doet geloven) verloofd of in ondertrouw met kapitein Hasha- gen van het Pruissisch schip Ar nold Boninger, toen ze in 1858 op 23-jarige leeftijd overleed. Het ge denkteken is eind vorige eeuw ge restaureerd. Bok: „Echt een heel bijzonder exemplaar. Uniek. Zo heb ik ze nog niet eerder gezien." dinsdag 24 oktober 2017 PC A Vak A, het oudste hoekje van de algemene begraafplaats herinnert aan de mensen die Zierikzee hebben grootgemaakt, foto ernestaverburg Ziel Zierikzee leeft achter die muur Marcel Modde A De scheefgebouwde graf steen in Haamstede, foto leon bok A Het houten grafmonument voor Jacoba de Vos is uniek in Nederland, foto ernesta verburg "V - Leon Bok, funerair onderzoeker A Eén van de nog vijf overgeble ven houten grafpilaren, foto leon BOK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32