Stoelt e Explosieve groei dementie Verdachten straatroven vandaag voorgeleid Ombudsman tikt Sabewa op vingers 2 ERNSTJAN ROZENDAAL Column Ia 21 jaar vervangt Ajax alle stoeltjes in de Johan CruijfF Arena. Fans kunnen ze ko pen, met een nieuw onderstel van staal of hout. Wie 65 of 50 euro te veel vindt, kan voor 7,75 ook een losse rugleuning met zitting ko pen en thuis zelf een stoel in el kaar knutselen. Hoewel ik een fanatieke Ajaxfan ben, ben ik geen moment in de verleiding gekomen zo'n stoeltje te kopen. Ik had een seizoenskaart voor Ajax toen ik nog in Amster dam studeerde. Toen speelden ze nog in De Meer, op een steenworp afstand van de straat waar Johan Cruijff werd geboren. Op weg naar school fietste ik er elke dag langs en zag ik de selectie trainen op het veld voor het stadion. De Arena is een prachtig sta dion, maar het heeft me nooit kunnen bekoren. Het duurde jaren voor er een normale grasmat lag en de eerste tijd kwam PSV er tel kens fluitend drie punten of een Johan Cruijff-schaal ophalen. Hoe dat kwam, is me vorig jaar verteld door de eigenaar van een Italiaans restaurant in Rotterdam. Dat wordt af en toe door de com plete selectie van Feyenoord afge huurd, wist ik. „Sorry", zei ik te gen hem, „ik ben wel voor Ajax." Dat vond hij geen probleem. „Louis van Gaal was hier kind aan huis toen hij trainer was van Ajax", onthulde hij. Zijn Truus werkte boven het restaurant in de ING-toren en hij kwam haar vaak ophalen. Van Gaal nodigde de restaurant eigenaar uit voor de eerste wed strijd in de Arena, tegen AC Milan. „Je kunt je stadion beter openen tegen een andere ploeg", raadde de Italiaan hem aan. „Het brengt on geluk als je de openingswedstrijd verliest." Dat gebeurt niet, verzekerde Van Gaal. „Wedden om een fles cham pagne?" Het werd 0-3. Sportief als hij is, kwam Van Gaal een week la ter de champagne brengen. Is het gek dat ik De Meer verkies, waar ik de legendarische omhaal van Van Basten tegen Den Bosch zag, en de hooghal van Cruijff bij zijn comeback tegen Haarlem? Toen het stadion werd gesloopt, hoefde ik geen stoeltje te kopen. Ik heb mijn staanplaats gewoon nog elke dag bij me. De Arena is een prachtig stadion, maar het heeft me nooit kunnen bekoren DESTELLING Vandaag: Ik wil nooit een automaat Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters KONINSSHUIS&ESKUN&ISE VOORSPELT VAL NIEUW KABINET VAL? bE BORDESFOTO MOET MOS SEMAAKT WORDEM HET BARST VAM DE HERFSTBLADEREN OP DE TRAPPEN VAN HUIS TEN BOSCH... Doneeractie voor gezin na ongeluk Bestuur Emergis Gent steunt fusie havens Goes Europarlementslid te gast in Goes Alzheimer Nederland heeft de fei ten over de ziekte op een rijtje gezet: 1 op 5 mensen wordt getroffen door de ziekte, voor vrouwen geldt zelfs 1 op 3. In totaal lopen er momenteel 270.000 mensen rond met demen tie, onder wie 12.000 jonge patiën ten. Dementie is inmiddels volks ziekte nummer 1. De ziekte kent vele vormen waarvan Alzheimer de meest voorkomende is. Uit gegevens van het CBS blijkt dat de ziekte in 2016 meer mensen levens eiste dan longkanker of een hartinfarct. Dinant Bekkenkamp, teamleider wetenschappelijk onderzoek van Alzheimer Nederland: „Dat zal grote gevolgen hebben. De zorgkosten zijn nu landelijk 5 miljard per jaar, alleen al voor opnames in verpleeg huizen. Die kosten zullen dus ver dubbelen. Maar de vrees is dat er niet meer verplegend personeel bij komt. Dan zullen mensen met dementie langer thuis moeten wonen. Met alle problemen van dien." Alzheimer Nederland is optimistisch over de mogelijkheid om vormen van de mentie te genezen. Dat moet binnen tien jaar mogelijk zijn. De organisa tie werkt samen met met het Rad- boudumc in Nijmegen, het VUmc in Amsterdam, het Erasmus MC in Rotterdam en het Alzheimercen- trum Limburg. Bij het Radboudumc Alzheimer Centrum in Nijmegen De zorgkosten zijn nu 5 miljard per jaar. Die kosten zullen dus verdubbelen zijn ze minder optimistisch over de kans op genezing van de ziekte. „We kunnen zeker stappen maken, maar een geneesmiddel is nog ver weg", zegt hoogleraar Marcel Olde Rikkert. „Wij pleiten ook voor meer onder zoek. Met goede begeleiding denken wij dat dementie een chronische aandoening wordt waarbij de kwa liteit van leven lang overeind kan blijven." Zeven personen hebben inmiddels aangifte gedaan vanwege de straat roven in de nacht van vrijdag op za terdag. Mogelijk meldt een achtste zich snel, vermoedt de politie. Ook verwacht de politie dat naast de twee 17-jarigen (uit Hulst en Mid delburg) en een man van 18 uit Kloosterzande nog meer aanhou dingen verricht worden. Een fietser werd samen met een vriend overvallen op de Kijkuit straat tussen Clinge en Graauw, vertelt hij. De overvallers reden langs de fietsers en sommeerden hen te stoppen. Met getrokken pi stool dwongen de drie overvallers de fietsers hun zakken leeg te ma ken. Het wapen is nog niet gevon den. Het slachtoffer moest porte monnee, sleutels en een nieuwe te lefoon inleveren. Hij had overigens maar 5 euro bij zich, omdat hij van het Oktoberfest in Graauw kwam. MIDDELBURG Een burger met laag inkomen mag niet met lokale belastingen opgezadeld worden omdat de landelijke Belasting dienst zijn of haar zorgkosten heeft gecompenseerd, stelt de Zeeuwse Ombudsman. Aanleiding is een klacht van een Zeeuwse burger. Sabewa weigerde deze burger kwijtschelding te ver lenen omdat hij al geld terug had gekregen van de Belastingdienst. Volgens de wet- en regelgeving moet de burger hiermee zijn lokale belastingen betalen. In dit geval ging het echter om teruggave voor hoge zorgkosten. De burger wendde zich tot de Zeeuwse Ombudsman. Die kwam tot de conclusie dat Sabewa de re gels te strikt had uitgevoerd. De ombudsman schrijft: „De wetgever heeft immers niet voor niets een compensatie in het leven geroepen voor burgers met lage inkomens en hoge zorgkosten. Het afwijzen van kwijtschelding doet zo'n compen satie voor financieel kwetsbare groepen teniet." Sabewa heeft de gemeentelijke lasten alsnog kwijtgescholden en toegezegd de regelingen aan te pas sen, aldus de Zeeuwse Ombuds man. dinsdag 24 oktober 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik vind het niet erg om in de file te staan 420 reacties MIDDELBURG Familie en vrienden van het Middelburgse gezin De Lange zijn een doneerac tie begonnen. Doel is om zo veel mogelijk geld in te zamelen voor het gezin, waarvan vader Jeppe (41) en zoon Mees (6) op vrij dag 13 oktober werden aangereden op de Lange- vieleweg in Middelburg. Vader en zoon liggen in het ziekenhuis en hun toe stand is nog steeds zorg wekkend. Het geld is be doeld voor extra zorg, aan passingen in en rond het huis en onvoorziene kos ten. „De rechtszaak en af handeling van letselscha declaims kan jaren duren. Er zijn echter ook heel veel kosten die niet gedekt worden door de verzeke ring", zo staat te lezen op de website www.doneer- actie.nl, (zoek op Lianda). GOES Gerco Blok (40) (foto) treedt per 1 januari toe tot de raad van bestuur van Emergis. Hij volgt Rick Mentjox op. Vanaf 2009 is hij als psychiater werk zaam geweest bij Emergis en sinds 2011 ook als ge- neesheer-directeur. GENT De Gentse gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met de fusie van Havenbedrijf Gent en Zeeland Seaports. In de gemeenteraad bestaat brede steun voor de fusie. Gent, dat 48 procent van de aandelen krijgt, is na Zelzate de tweede aan deelhouder die met de fusie instemt. De andere zes Vlaamse en Zeeuwse aandeelhouders moeten nog een besluit nemen. SP-Europarlementariër Dennis de Jong spreekt woensdag 1 november over de ontwikkelingen in Europa. Hij beant woordt vragen over de lonen van werknemers uit Oost-Europa, ver goedingen voor Euro parlementariërs en han delsverdragen. Aanvang 19.30 uur in de Rom- merswalestraat 1 Goes. Als er niets gebeurt, stijgt het aantal patiënten met dementie in Zeeland tot bijna 15.000 in 2040. Dat zijn er bijna twee keer zoveel als in 2015, zo rekent Alzheimer Nederland voor. De organisatie is een campagne be gonnen om meer geld voor on derzoek in te zamelen. Arjen Nijmeijer Vlissingen Dinant Bekkenkamp De drie verdachten die zijn op gepakt voor verschillende over vallen in Hulst, worden vandaag voorgeleid aan de rechter-com- missaris. Dan wordt bepaald of ze langer vast blijven zitten. Bob Maes Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2