KNVB moet vooral geen haast maken met Ronald Koeman van een wereldster in Barcelona 23 Analyse transferperiode, maar 16 maanden bij Everton Het optelsommetje is snel ge maakt. Ronald Koeman werd gistermiddag ontsla gen bij Everton en de KNVB zoekt een nieuwe bondscoach. De nieuwe bondsdirecteur Eric Gudde kent de Groninger goed uit diens succesvolle periode bij Fey- enoord, dus een afspraak is zo ge piept. Natuurlijk is Koeman in veel op zichten een heel logische kandi- daat-bondscoach, nadat hij zo'n vier jaar geleden al uitgebreid in beeld was. Een snelle benoeming zou zogezegd 'duidelijkheid' kun nen scheppen in Zeist, je zou het als een teken van 'daadkracht' kunnen zien - en in de publieke opinie zal vermoedelijk weinig be zwaar weerklinken. Toch doet de KNVB er verstan dig aan vooral géén haast te maken met de aanstelling van Koeman. Na twee oefeninterlands in no vember speelt het Nederlands elf tal zo'n vier maanden lang geen enkele wedstrijd. Terwijl de 54-ja- rige coach gistermiddag ontslagen werd in Liverpool, genoot Gudde nog van de Australische zomer avond, halverwege zijn vakantie. De nieuwe KNVB-directeur be gint pas op 7 november in Zeist. Voetbalcrisis Maar nog los van die puur prakti sche kwestie: eerst is visie gebo den in Zeist. Een plan. De Neder landse voetbalcrisis is zo oneindig complex, dat er allereerst eens se rieus werk moet worden gemaakt van een technisch directeur en alle kaders die daarbij horen. Meer dan ooit heeft de KNVB nu een voet balman nodig die in staat is nieuwe richting te geven aan het verdeelde voetballandschap, bou wend aan een nieuw fundament. Er zijn daarbij nog tal van cruci ale vragen die beantwoord moeten worden. Moet die technisch direc teur bijvoorbeeld ook de bonds- coach gaan benoemen? Moet die technisch directeur sowieso in di recte zin te maken krijgen met Oranje, of wordt dat puur een aan gelegenheid van de bondscoach? Hoe zorg je dat beide poppetjes complementair zijn, dat ze elkaar ondersteunen en versterken in het ingewikkelde dossier dat er nu ligt in Nederland? Of meer in detail: stel dat je uitkomt bij een buiten landse technisch directeur, moet de bondscoach dan bij voorkeur een Nederlander zijn, of juist weer niet? En dan is er nog de simpele rea liteit van het huidige Nederlands elftal. Een team dat meer dan ooit bestaat uit jonge, modaal getalen teerde spelers, die veel sturing en houvast nodig hebben om tot re sultaat te komen. De competenties van Koeman zijn bekend, daar is geen diepgravend onderzoek voor nodig, en het zou zomaar kunnen dat hij straks de best beschikbare kandidaat blijkt. Maar doordacht beleid zou bo ven haast moeten gaan, juist na drie bondscoaches in drie jaar en al het paniekvoetbal dat daarmee ge paard ging. Mocht er tussentijds een andere trein voorbij komen waar Koeman op springt, dan is dat maar zo. Als de KNVB iets nodig heeft, dan is het een bondscoach die vol ledig is toegewijd aan deze lood zware taak. verdedigden Koeman in hun rol als analyticus te vuur en te zwaard. Net als het bestuur van Everton herkenden ze zijn klasse, ook al schetsten de cijfers een weinig rooskleurig beeld. Ever ton zakte naar de achttiende plaats op de ranglijst en verza melde in de Europa League tot nu toe slechts één punt. „De spe lers lijken niet meer (op hem) te reageren", verzuchtte Wright zondagavond bij de BBC. Motivator Van muiterij was op het veld geen sprake, maar de spanning kreeg zichtbaar vat op het elftal. Afgelopen donderdag kreeg de stress een gezicht. Verdediger Ashley Williams ging tijdens het duel met Olympique Lyon (2-1 verlies) volledig door het lint. Anderen, onder wie Davy Klaas- sen, wilden niet worden aange speeld. Koeman miste de kracht als motivator om de vicieuze cir kel te doorbreken. De reacties buiten Liverpool stipten dit gebrek aan. Koeman had volgens velen bij Everton wellicht een te grote broek aan getrokken. De fameuze 'trein' waarop hij stapte bij PSV om naar Valencia te gaan, kreeg in Engeland een vervolg. 'Wat is de overeenkomst tussen Ronald Koeman en de Titanic?', luidde een veelgemaakte grap. 'Beide hadden Southampton nooit moeten verlaten'. Zijn korte dienstverband geeft deze cynische constatering ge wicht. Koeman werkte slechts zestien maanden voor Everton, wat duidt op een mismatch. De incapabele technisch directeur Walsh veroorzaakte een moeras, waaruit de coach niet snel ge noeg een uitweg vond. Het mondde uit in een ontslag. Niet van harte, wel begrijpelijk. een heeft andere gevoelens. Ik sluit mijn ogen er dus niet voor, maar het leven als voetbalster verandert voor mij niet." En dan was er nog de terroristi sche aanslag half augustus die Bar celona in het hart raakte. Dat was vier dagen voordat Martens vertrok voor haar nieuwe voetbalavontuur. „Ik schrok daar enorm van. Ik ben ook met mijn vriend direct naar de Ramblas te gaan. Gewoon om daar even te zijn. Al die kaarsen, de bloe men. Mensen waren krachtig, dat gaf me juist ook een goed gevoel." Ze heeft sowieso haar draai ge vonden. Het hotel (Teven uit drie koffers') heeft ze sinds een maand ingeruild voor een appartement op tien minuutjes met de metro van het Placa de Catalunya in hartje Barcelona. De lessen Spaans zijn begonnen en als ze straks echt ge setteld is, begint ze op het Johan Cruyff Institute in Barcelona een opleiding Marketing and Football Business. „Los van het drukke voet balschema wil ik ook maatschappe lijk betrokken blijven." Maar het voetbal is leidend. Bij FC Barcelona wil Martens nog beter worden. Ze vloog in privéjet met Lionel Messi naar het voetbalgala waar Cristiano Ronaldo fijne woor den over sprak. Het grote aantal commerciële verzoeken is rustig beoordeeld en zal een aantal lucra tieve contracten opleveren. Denk niet dat Martens het hoog in haar bol krijgt. „Ik kom uit een klein Limburgs dorpje. Mijn basis thuis is stabiel. Ik heb al jaren de zelfde vriendinnengroep en ook al jaren dezelfde zaakwaarnemer. Dat voelt goed. Ik ben zelf niet veran derd, maar mensen om je heen ver wachten wel meer. In Barcelona kan ik trouwens gewoon over straat, hoor. Het zit ook in mijn ka rakter om normaal te blijven doen. „Ik ben nu een 'soort van redelijk bekende Nederlander'. Dat zorgt er ook voor dat je een voorbeeld bent voor jonge meisjes. Juist dat geeft me voldoening. Daar heb ik keihard voor gewerkt. Toen ik vroeger wilde voetballen, werd ik uitgela chen. Ik had ook geen vrouwelijke voorbeelden. Dat ik dat nu zelfben, voelt gek en vooral erg bijzonder." dinsdag 24 oktober 2017 Sjoerd Mossou en Maarten Wijffels Ronald Koeman was ooit in beeld als bondscoach. De vraag is of hij nog al tijd de ideale man is voor het Nederlands elftal. Haast is overigens niet geboden in Zeist. Eerst maar eens een technisch directeur aanstellen. GO het moeras Everton-coach Ronald Koe man ziet de bui afgelopen zondag al hangen tegen Arse nal. FOTO ERA De beste voetbalster van de wereld Lieke Martens met de prijzen die ze eerder dit jaar ook won. Het EK met het Nederlands vrouwen elftal en de prijs voor beste speelster van Europa, foto's afp.vi images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23