k O NPO en RTL pakken gezamenlijk vrouwendiscriminatie aan 20 M ANGELA KIJKT TV GWENN WON NIET, MAAR RAAKTE WEL ALLE HARTEN r Het was wel even wennen gisteravond, die nieuwe dramaserie Het Geheime Dagboek van Hendrik Groen. Ik heb de bestseller waarop de MAX-reeks is gebaseerd niet gelezen en had geen idee wat ik precies kon verwachten. En dan dreunde ook die waanzinnige afleve ring van Penoza van zondag nog steeds na in mijn hoofd. Ik heb heel hard zitten huilen en 'nee, nee, nee' gekermd (spoileralert!) toen Berry Storm liquideerde in het bos en Natha lie daarna Berry overhoop reed. Omdat ik het zo erg vond voor iedereen. Oók voor Berry, die de trekker overhaalde. Maar tegelijk was het rare dat ik, braverik tot en met, ook snapte waarom hij het móest doen. Dat zegt natuurlijk alles over Penoza: hoe goed het geschreven is, hoe goed gespeeld, hoe goed de sfeer in het criminele milieu wordt neerge zet, hoe driedimensionaal de personages zijn. Dit laatste seizoen dreigde een herhaling van zetten te worden, maar door de aflevering van zondag is het misschien wel de beste van de vijf. Terug naar Het Geheime Dagboek van Hen drik Groen. Van de keiharde mores van de in ternationale drugshandel naar een oersaai be jaardentehuis waar de dood van een stel goud vissen door een oliebol in het aquarium hét hoogtepunt van het jaar is. Zoals ik al zei: dat was even wennen. Het begon zo traag, het oogde zo grauw (wer kelijk alles in de serie is beige/grijs/groenig, tot de teint van de personages aan toe) en er ontbrak een plot en spanningsboog. Het kab belde maar door, van chagrijnig koffiedrin kende bejaarden naar een terzijde van de hoofdrolspeler dat hij zelf zijn onderbroeken uitspoelt, omdat hij zich voor de wasserette schaamt voor de gele druppels in zijn onder broek. Terwijl ouderen bij Omroep MAX door gaans zo kwiek en goedgemutst zijn. Maar in de loop van de aflevering begon ik de lol in te zien van het gekonkel onder de bewo ners, het ongeïnteresseerde personeel en de sfeer die herinneringen oproept aan het be jaardenhuis van mijn overgrootmoeder waar de thermostaat standaard op 25 stond. André van Duin is geweldig als sidekick van hoofd rolspeler Kees Hulst. Hij zorgt voor een komi sche noot, maar dan op een terloopse manier, heel anders dan we van hem gewend zijn. Kortom, het intrigeerde genoeg om volgende week weer te willen kijken. Moet ik er nu al leen nog even aan wennen dat Storm dood is. En Berry misschien ook. PC Zellweger is Garland Band Foo Fighters op Pinkpop Hans was de grote winnaar van Heel Holland Bakt, maar medekandidaat Gwenn Danis raakte met zijn persoonlijke verhaal de harten van alle kijkers. Terwijl hij een bruidstaart moest maken, waren zijn gedachten bij zijn vader, die hij verloor op de ochtend van zijn huwelijk. Deze zogeheten Coalitie Beeld vorming in de Media, onder aanvoering van de Nederlandse netwerkorganisatie Women Inc., wil 'een meer evenwich tige representatie van de Ne derlandse samenleving in de media'. „Vrouwen verdienen een even prominente plek voor en achter de schermen als man nen en dat vergt doelbewust beleid", aldus NPO-bestuurs- voorzitter Shula Rijxman. „Di versiteit, representativiteit, in- clusiviteit - noem het hoe je het noemen wilt; hoe meer vrouwelijke hoofdredacteuren, presentatoren en dj's, hoe be ter." Training De coalitie richt zich niet alleen op een meer gelijke behande ling van vrouwen voor en ach ter de schermen, maar kijkt ook op leeftijd, etnische achter grond en sociaal-economische status. RTL onderwerpt werk nemers en programmamakers onder meer aan een 'onbewust vooroordelen'-training. De NPO onderzoekt nu ook of mannen en vrouwen binnen de publieke omroep voor gelijk werk gelijk betaald krijgen. D66 vroeg om een dergelijke 'scan' in schriftelijke Kamer vragen. Aanleiding was een ar tikel in deze krant waarin om roepbazen stellen dat er van sa larisdiscriminatie in Hilversum geen enkele sprake is. Quote van de dag Ik weet niet wat de omschrijving zou zijn, maar ik voel me net zoveel vrouw als dat ik man ben Het was de fi naledag van Heel Holland Bakten Gwenn Da- nis (31) zat in het hotel in z'n eentje aan het ontbijt. Als laatste opdracht moest hij een bruidstaart gaan maken. Hij zat daar achter een kop koffie en werd plotseling door emo ties overmand. Zijn gedachten gingen terug naar zijn eigen huwelijk, drie jaar geleden. Vooral naar de ochtend, waarin hij het vreselijke be richt kreeg dat zijn vader plotseling was overleden. „Ik weet niet of het de druk was, de spanning, maar alles kwam naar boven", kijkt Gwenn de dag na de uitzending terug. „Ik werd er totaal door overvallen, maar moest wél naar de tent. We gingen immers beginnen." Gwenn Danis won de finale niet, maar maakte volgens de jury wel de mooiste bruidstaart. Tijdens het bak- ken - de kandidaten hadden drie uur de tijd - deed de Am sterdammer voor de camera ineens zijn persoonlijke relaas. „Het moest eruit. Ik wilde er geen punten mee scoren of zo, maar ik schaam me er ook niet voor. Het is het leven. Ik zag wel een beetje tegen de uit zending op, hoe zouden ze dit erin monteren? Maar het is op een respectvolle manier ge daan." Zijn emotionele gedachten, aangewakkerd door de bruidstaart, gingen terug naar augustus 2014. Vijfjaar nadat de half-Franse Gwenn (van vaderskant) en Francaise Pau line de liefde hadden gevonden op het Griekse eiland Sifnos ('Waar onze moeders vriendinnen werden'), plande het stel in die maand hun trouwerij. „We woonden al jaren in Frankrijk, maar kozen voor Noord- wijk. Een prachtige locatie. We had den die avond daarvoor nog gebarbe cued met z'n allen", vertelt Gwenn, wiens vader daarna naar het hotel werd gebracht. De volgende ochtend Reageren? angela@persgroep.nl dinsdag 24 oktober 2017 FILM Renee Zellwe ger vertolkt Hol- lywoodlegende Judy Garland. Judy volgt de zangeres tij dens haar con certen in Lon don in 1968. Kort daarna overleed zij. Judy is volgend jaar in de bios coop te zien. MUZIEK De Foo Fighters staan dit jaar eindelijk op Pinkpop. Eigen lijk zou de band er in 2015 al op treden, maar ze moesten afzeg gen vanwege een beenbreuk van Dave Grohl. De show zou in 2016 ingehaald worden, maar dat ging door een plannings foutje niet door. V ■u 'Ik wilde er geen punten mee scoren, maar het moest eruit' NPO, RTL en VICE gaan sa menwerken om discriminatie en stereotypering van vrou wen, voor en achter de scher men, te bestrijden. Gudo Tienhooven —Zanger Sam Smith vertelt in The Sunday Times dat hij zich ook als vrouw kleedt. Dennis Jansen Gwenn op vijfjarige leeftijd, op schoot bij zijn vader. Het gezin woonde destijds in Lelystad, foto privé

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20