Voortaan twee jaar garantie op opgelapte smartphones Tata Steel test nieuwe techniek in I Jmuiden E 17 Flexwerk rukt op Tegen slecht imago handel en horeca. Daar speelt mee dat het vaak fysiek werk is. Demotie Oudere werknemers lijken het slachtoffer te worden van hun ei gen succes. Nu ze met meer zijn, vinden werkgevers het minder vanzelfsprekend ze te ontzien. Kor tere werkweken of extra vakantie dagen voor ouderen worden daarom in rap tempo afgeschaft. Ook demotie, een andere baan met lager salaris, wordt vaker toegepast. Inmiddels is demotie bij 9 procent van de bedrijven en organisaties gebruikt. Jongeren hebben de meest ac tuele kennis en dat is belangrijk in deze tijd. Zo'n 57 procent van de werkgevers zegt dat benodigde PIEK EN ZIEK kennis en vaardigheden snel veran deren in deze tijd. Een op de vijf werkgevers vindt dat het personeel daar niet voor is toegerust. Scholing is daarom een belangrijk onder werp. Tussen de 70 en 80 procent van de werkgevers zorgt voor scho ling. Tenminste, ze willen dat de werknemers hun kennis bijspijke ren. Een kwart van de werkgevers wil het liefst dat dat in de eigen vrije tijd gebeurt. Werkgevers zien zelf de hoge werkdruk beheersen als het groot ste probleem de komende tijd. Ze ker nu het goed gaat en er meer werk komt. Nieuw personeel vin den en bestaand personeel vast houden zal nog een kluif worden, denken ze. Ook de hoge loonkosten zijn een zorg voor de werkgevers. Telewerkers 44,8% De refurbished telefoon - in de prak tijk vaak een één tot vier jaar oude iPhone - is de laatste jaren aan een opmars bezig. Nu de nieuwe mo dellen van Apple of Samsung al snel achthonderd tot duizend euro kos ten, overweegt al een vijfde tot een derde van de consumenten een ge bruikt, opgelapt exemplaar. Toch vertrouwen veel Nederlan ders refurbished telefoons niet, stelt Rob Wierenga, hoofd consumen tenelektronica van UNETO-VNI. „Uit onderzoek blijkt dat de helft van de mensen er niet aan wil om dat ze de kwaliteit niet vertrou wen." Om dat imago te veranderen bieden de 51 bij de UNETO-VNI aangesloten reparatiebedrijven voortaan twee jaar garantie. „Alle refurbished telefoons worden voor verkoop via een standaardlijst op vijftig punten gecontroleerd", aldus Wierenga. „Het gaat onder meer om de accu, het scherm en de ca mera, maar ook om de software. Gebreken worden hersteld, waarna de koper twee jaar garantie krijgt." De garantie geldt ook op reparaties, stelt de brancheorganisatie. Helemaal nieuw is de rechtsbe scherming op gereviseerde smart phones niet: meerdere bekende re furbished specialisten als Leapp, Forza en Renewd verlenen eve neens twee jaar. Tegelijk zijn er tal loze winkels die dat niet doen. De branche zegt zich met de ga rantie te willen onderscheiden van de vele telefoonwinkeltjes in bin nensteden en van dubieuze websi tes. „Vaak worden telefoons ge kocht en gerepareerd door niet er kende, louche bedrijven. Zij bieden geen of nauwelijks garantie." De markt voor gereviseerde smartphones groeit explosief Wer den er in 2016 wereldwijd ruim 120 miljoen tweedehands telefoons i Alle refurbished telefoons worden op vijftig punten gecontroleerd verkocht, over drie jaar zullen dat er circa 223 miljoen zijn, schat markt onderzoeker IDC. Er gaat dan jaar lijks 26 miljard euro om in de han del in deze gebruikte artikelen. Uit onderzoek van UNETO-VNI blijkt dat smartphonebezitters ge middeld drie jaar met een toestel doen. Eén op de vijf mensen over weegt een refurbished smartphone. De hoofdredenen daarvoor zijn de prijs (ruim zes op de tien mensen) en dat mensen niet perse het aller nieuwste model hoeven (drie op de tien). Negen procent kiest voor een gereviseerde telefoon omdat dit be ter voor het milieu is. IJMUIDEN Tata Steel gaat de ko mende zes maanden in de hoog ovens van IJmuiden een nieuwe techniek uittesten om staal te pro duceren. De producent denkt dat de methode in de nabije toekomst veel minder energie vergt, terwijl de uitstoot van CO2 met 20 procent kan worden teruggedrongen. De betrouwbaarheid van de nieuwe Hlsarna-installatie moet in een duurtest worden aangetoond. Als de test met de proefinstallatie slaagt dan wordt een installatie op volledige schaal gebouwd, zegt een woordvoerder van het bedrijf in IJ muiden. Het duurt nog wel vijfjaar voordat de nieuwe techniek, waar aan al jaren wordt gewerkt, com mercieel kan worden uitgebaat. Mogelijk kan de C02-uitstoot in de nieuwe installatie nog verder omlaag dan 20 procent, door het broeikasgas af te vangen en op te slaan. Daar zal in een volgend sta dium mee worden getest. „Er komt vrijwel zuivere CO2 vrij in deze in stallatie, zodat afvangen relatief makkelijk is." Tata denkt aan opslag in oude gasvelden onder de Noord zee. De Hlsarna-techniek is bij het voormalige Hoogovens in IJmuiden bedacht. Tata Steel is de volledige eigenaar van de techniek. Het personeel van Tata Steel Ne derland heeft op dit moment overi gens heel andere zorgen aan zijn hoofd. Op de werkvloer is vorige week flinke onrust ontstaan over de voorgenomen fusie van Tata en het Duitse ThyssenKrupp. Daarbij zou den meer ontslagen vallen dan eer der aangegeven en de speciale posi tie van Tata Steel Nederland in IJ muiden vervallen. Topman Hans Fischer van Tata Steel Europe sprak die berichten gisteren in een brief aan het Neder landse personeel nog eens nadruk kelijk tegen. 1.588.000 dinsdag 24 oktober 2017 GO worstelen werknemers Ouderen functioneren net zo goed, of zelfs beter dan jongere werknemers, zo oordeelt 87 procent van de werkgevers. Flexwerk rukt op. Vooral bij tijdelijke klussen wordt de flexwerker ingezet, blijkt uit het SCP- rapport. Werkgevers halen ze binnen voor specialistische klus sen of als oplossing voor piek en ziek. En flex wordt gebruikt om de proefperiode te verlengen. Duur zame inzetbaarheid speelt veelal een kleinere rol als het om flexibele werkne mers als zzp'ers of uitzendkrachten gaat. Werkgevers in vesteren veel minder in scholing van tijde lijke krachten. Die in vestering loopt na een tijdje weer de deur uit, is de rede nering. Dat is ook de reden dat ze minder investeren in het ge zond houden van de werknemer. Daar profiteert het bedrijf namelijk niet van. Sinds 2004 steeg het aandeel organisaties met telewerkers sterk. 100% 700 werknemers 60 40 20 20 - 700 Totaal Erkende reparatiebedrijven geven vanaf december stan daard twee jaar garantie op re furbished smartphones. Ze hopen daarmee het negatieve imago van deze tweedehands telefoons te verbeteren. David Bremmer Zoetermeer 2004 2016 Toename werkende 55-plussers 1,5 miljoen 2005 55-plussers moeten langer doorwerken en krijgen steeds minder ontziemaatregelen, zoals extra vrije dagen, geen onregelmatige diensten, minder ploegendiensten, een ander takenpakket of vrijstelling van overwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17