Automaat populair dankzij vergrijzing Moordverdachte gaat door het lint Braziliaanse politie doodt toerist in sloppenwijk Zonder schakelen verdwijnt de laatste mannenfantasie 15 Verslaggeefster Eefje Oomen vindt het maar zielig voormannen. Nu moeten ze zelfs hun laatste speeltje opgeven: de auto met versnellings pook. De Groningse hoogleraar verkeerspsychologie Dick de Waard onder zocht of rijden in een au tomaat veiliger is. „Ja, dat is zo want je haalt een taak weg bij de bestuur der en je kunt beide han den aan het stuur hou den. Maar de verschillen zijn niet groot. Je scha kelt op den duur auto matisch en denkt er niet bij na." De Waard juicht het toe dat de automaat ein delijk doorbreekt. „Het is heel opmerkelijk dat al les in de auto geautoma tiseerd moet worden, maar dat we wel massaal vasthielden aan dat pookje om sportief te kunnen rijden. Grote on zin, er is niks sportiefs aan. In de Verenigde Sta ten en Japan zijn alle au to's automaten." Meerprijs Bij Mercedes-Benz zijn alle auto's vanaf de C- klasse voorzien van een automatische versnel lingsbak. Handgescha- keld is bij de grotere ty pes niet eens meer te koop. Bij de kleinere Mercedessen wil drie kwart van de kopers een automaat, laat de impor teur weten. Sommige luxe automerken leveren op verzoek nog wel een schakelauto, maar tegen een forse meerprijs. Por sche rekent voor auto met een ouderwetse pook zo'n 8.000 euro ex tra, en hij is nog langza mer ook. Van de dit jaar in Nederland 1.250 ver kochte Porsches waren er tien handgeschakeld. Niet alleen de dure Duitsers zijn geheel over op de automaat. Markt leider Volkswagen levert ook een derde van de nieuwe auto's zonder versnellingspook. Overstappen Volgens BOVAG zorgt de vergrijzing voor extra populariteit. De Waard waarschuwt wel dat ou deren tijdig moeten overstappen. „Als een oudere niet meer in een schakelwagen kan rijden, gaat ook de gewenning aan een automaat moei zaam en dan is de veilig heid ver te zoeken." De populariteit van de automaat is nog niet te zien bij de rijschoolhou ders. Een rijbewijs dat is behaald in een automaat, is niet geldig in een handgeschakelde auto. Vorig jaar haalden 3.749 mensen een rijbewijs dat alleen geldig is in een au tomaat, meldt het Cen traal Bureau Rijvaardig heid. Dat is nog geen 2 procent van het totaal. RIO DE JANEIRO Een politie agent in Brazilië heeft per ongeluk een Spaanse toeriste doodgescho ten. Hij nam een busje onder vuur dat in Rio de Janeiro door een grote sloppenwijk reed. In de sloppenwijk waren kort voor het incident twee politieagen ten gewond geraakt in een vuurge vecht met leden van een drugs bende. De politie wierp daarop een blokkade op, waar de chauffeur van het busje met toeristen nietsver moedend doorheen reed. Agenten openden vervolgens het vuur op het voertuig, waarbij de 67- jarige Spaanse vrouw ernstig ge wond raakte. Ze overleed korte tijd later in het ziekenhuis. Twee Span jaarden, een Italiaan en een gids, die ook in het busje zaten bleven onge deerd. De politieagent die de vrouw doodde, is aangehouden. LEEUWARDEN Het gerechtshof in Leeuwarden heeft de zaken tegen de broers Admilson en Marcos R. opgeschort. De twee broers worden verdacht van het neerschieten van Berend Smit (55) uit Dwingeloo in november 2012. In juli 2013 zouden ze Jan en Greet Veenendaal (beiden 77) uit Exloo hebben gewurgd. Gisterochtend werd de zaak tegen Admilson opgeschort na een gewelddadige uitbarsting van de man. Hij werd afgevoerd door de parketpolitie. Volgens getuigen was er sprake van een zelfmoord poging. De zaken zijn zo met elkaar ver weven, dat niet verder kon worden gegaan met de behandeling van de zaak tegen zijn broer Marcos, aldus het Openbaar Ministerie en de verdediging. Het hof was het daar mee eens. De rechtbank veroor deelde de broers eerder tot 30 jaar cel. Admilson kreeg ook tbs met dwangverpleging. Het OM vond deze straffen te laag. De zaak tegen Admilson is voor maximaal vier maanden aan gehouden. Hij ging in de zaal door het lint toen zijn verdediging werd besproken. Hij kwam terug op zijn eerdere besluit om af te zien van een advocaat. Admilson zei ook dat Gerechtshof schort zaak tegen broers Admilson en Marcos R. op hij liever niet wilde komen en dat hij levenslang verdient. „Jullie be palen mijn straf. Maar ik mijn tijd", zei hij. Daarop sprong hij op, waarna parketwachten hem gre pen en afvoerden. Hij bleek een klein, scherp voorwerp op zak te hebben. Door zijn twijfelen over het al dan niet voeren van verdedi ging door een raadsman had Ad- milsons advocaat zich naar eigen zeggen niet goed kunnen voorbe reiden op de zitting. Daar wordt met de opschorting nu gelegen heid voor gegeven. In november vorig jaar leek er al uitspraak te komen, maar het hof wilde extra onderzoek laten doen naar de dood van Berend Smit om te bepalen of er sprake was van moord of doodslag. verkneukelen op het einde van een tijdperk. Want met het verdwijnen van de ver snellingsbak verdwijnt de Max Verstappen-impuls, ver dwijnt het gierend optrekken, ver dwijnt die o zo nonchalante en o zo irritante vrachtwagenchauf feurpose: armpje uit het raam, handje op de pook. Verdwijnt, kortom, al dat etterige mannen- puttertjesgedrag van de snelweg. Mooi toch? Maar dit is het punt waarop ik het als vrouw, vriendin en moeder van twee zonen met een aangebo ren liefde voor veel pk's een beetje te sneu begin te vinden. Mogen mannen anno 2017 dan hele maal niks meer? Nooit meer staand plassen? Nooit meer een mug doodslaan? Nooit meer een emotie opkroppen? Nooit meer 'dat is best een geil rokje' gniffelen? En nooit meer met een verbeten gri mas bij het stoplicht op trekken? Ik ben zo'n typisch vrouwspersoon dat passief rijden hoog in het vaandel heeft (laat het gemak zegevieren: cruise control, automaat, zelf- rijdende wagens) maar erken ten volle dat de auto voor de meeste mannen veel meer is dan een pruttelend stuk Erken dat de auto voor de meeste mannen meer is dan een pruttelend stuk blik blik dat de inzittenden van A naar B vervoert. Mijn opa leefde voor de meest patserige Mercedes. Mijn broer moest en zou Ferrari- coureur worden. Mijn oudste zoon kon met twee jaar al alle automerken opdreunen, óók Hyundai. En wat blijft er over van al die mannenfantasieën zonder dat vroem, vroem, vróéóéóéóém van een bolide die in enkele se conden van nul naar 100 optrekt? Ik bedoel, wat zou Sonny Croc kett zonder de sner pende banden van zijn Daytona Spyder zijn? James Bond zonder zijn Aston Martin DB5? Staats secretaris Klaas Dijkhoff zonder zijn dikke BMW? En Cristiano Ro- naldo zonder zijn Bugatti's, Range Rovers, Cadillacs en ga nog maar even zo door? afschaffing van de pook niet ge woon castratie? Want dat het ding sterk op een knuppel, wapenstok en een stuk goed uitgevallen ge reedschap lijkt, is natuurlijk geen toeval. Het had - qua functie - ook best de vorm van een stroopwafel, shampoofles of een trapgevel kun nen hebben, maar is een nogal in het oog lopend fallussymbool. Mijn punt: laten wij vrouwen nu eens ruimhartig zijn en de pook gedogen, ondanks de inefficiëntie, de onveiligheid en de mening van al die zogeheten mobiliteitsex perts. Desnoods als een stukje masculien erfgoed. Mijn punt: ook mannen verdienen een speeltje en dat speeltje is van oudsher nu een maal een ding met een dak, bo demplaat en een set wielen. Jabba- dabba-doo! dinsdag 24 oktober 2017 GO Gun de man z'n pookje Vervolg van voorpagina De automaat in het ver keer rukt in hoog tempo op. Dat is deels te danken aan de ver grijzing. De verkeers veiligheid is erbij ge baat. Ton Voermans Amsterdam Het ziekenhuis in Rio de Ja neiro waar de Spaanse toeriste overleed, foto reuters Ik zou me als vrouw kunnen Echte mannen rijden niet in een automaat, al helemaal niet als ze Bond heten, James Bond. Ik wil nog wel verder gaan: is de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15