A 1 Asscher in brandbrief: spaar wijkverpleging M the original countdown; 13 De eerste reactie is er een van ongeloof. Hoe breekbaar kan een baby zijn? Hoe kan de wereld dit laten gebeuren? De beelden van de Syrische Samar Dofdaa snijden door het hart. r T T T ktober Uitgemergeld door de honger. Haar moeder heeft geen borstvoe ding. Het Syrische baby'tje huilt zonder geluid. Daar heeft ze de kracht niet meer voor. Ademen is al een strijd. Elke ademtocht rekt de transparant witte huid op die al zo strak om haar botten zit. Samar was vanaf haar eerste mi nuut kansloos in het leven. Gebo ren op de verkeerde plek, op het verkeerde moment. In oost- Ghouta, rebellengebied nabij de hoofdstad Damascus dat al sinds december 2012 wordt omsingeld door het Syrische regeringsleger. Samar Dofdaa is 35 dagen oud geworden. Zondag is ze begraven. Gebrek aan voedsel leidt ertoe dat een op de vier kinderen ondervoed is Naast andere slachtoffers van de wurggreep rond de regio, waarvan de bevolking wordt uitgehongerd. Tragische beelden als die van Sa mar leren ons dat de al zes jaar oude oorlog in Syrië elke dag slachtoffers blijft maken. Als bij Raqqa vreugdevuur klinkt na de verovering op Islamitische Staat, gaat elders in het land overal de schop in de grond om doden te be graven. Zoals in Hamouria, bij het afscheid van een 35 dagen oude baby. Omsingeling De laatste beelden van Samar haalt het strijdtoneel uit de vergetel heid. De wurggreep rond de paar honderdduizend inwoners in oost-Ghouta voltrekt zich in de schaduw van het oorlogsgeweld. Daar sterf je niet in die ene se conde, geveld door een kogel of een granaat. Daar sterf je lang zaam, door honger, door gebrek aan medicijnen. De omsingeling snijdt het rebellengebied af van de rest van de wereld. Bevoorrading gaat aan oost-Ghouta voorbij. De bevolking is aangewezen op wat het heeft en dat wordt elke dag minder. Artsen als Ismail Hakeem, werkzaam in het Al-Hakim nood hospitaal, proberen medicijnen te maken van graan, rijst en suiker. Als die tenminste beschikbaar zijn. „Gebrek aan voedsel leidt er toe dat een op de vier kinderen ondervoed is", zegt Hakeem. De Syrische regering houdt zich doof voor de smeekbeden van hulporganisaties om de blokkade op te heffen voor het brengen van noodrantsoenen naar de noodlij dende bevolking. Daarmee maakt president Basher al-Assad zich schuldig aan de zoveelste oorlogs misdaad. Het moedwillig uithon geren van burgers wordt expliciet genoemd in de Vierde Geneefse Conventie. De reactie van Al-As- sad zal dezelfde zijn als bij ander beeld van kinderleed: propaganda van extremisten, over de hoofden van burgers. Het is voor Asscher onverteerbaar dat die bezuiniging in het regeer akkoord staat ingeboekt. Dat geld moet worden binnengeharkt door de nieuwe minister voor Medische Zorg, WD'er Bruno Bruins. Hij zal afspraken met het zorgveld maken om de groei in het aantal behande lingen af te remmen. De PvdA-voorman schrijft in een brief aan formateur Mark Rutte en de kandidaat-bewinds lieden: „Ondanks dat wijkver pleegkundigen hun werk met hart en ziel doen, hebben ze vaak te weinig tijd voor alle ouderen, chronisch zieken en gehandicap ten. Veel wijkverpleegkundigen gaan gebukt onder een te hoge werkdruk. Daarom moet er juist meer ruimte komen, zodat ze hun werk goed kunnen doen." De wijkverpleging heeft te ma ken met personeelstekorten, cliëntenstops en veel administra tieve rompslomp. Na het debat over het regeerakkoord steunde bijna de hele oppositie daarom al een motie om de nieuwste bezui niging meteen te schrappen. Rege ringspartij CDA had de maatregel niet in het programma staan en ook D66 wilde de wijkverpleging soelaas bieden. V&VN - de beroepsvereniging voor verpleegkundigen, verzor genden en verpleegkundig specia listen - vindt de ingreep net als Asscher 'onbegrijpelijk en zeer on verstandig', aldus directeur Sonja Kersten. „Ik verwacht door deze bezuiniging een toename van de huidige problematiek en nog meer druk op de wijkverpleging. Dit is echt zorgwekkend." Onvolkomenheden Tot slot bepleit Asscher in zijn brief: „Geef wijkverpleegkundigen de zekerheid en waardering die ze verdienen. Geef ouderen, zieken en gehandicapten de zekerheid dat zij thuis goede zorg krijgen." Donderdag komt de nieuwe regering voor het eerst bijeen tijdens het 'constituerend beraad'. In die vergadering kunnen onvol komenheden in het regeerakkoord worden weggewerkt. „We zullen dan zien of er serieus wordt geluis terd naar de mening van oppositie partijen." wot insdag 25 t/m zondag 29 o N -y. vA powered by Hi-Fi klubben LUISTER ONLINE VIA ARROW.NL, DE KABEL OF DOWNLOAD ONZE NIEUWE APP! dinsdag 24 oktober 2017 GO Samar had nooit een kans Hans van Zon Hamouria -Arts Ismail Hakeem De Syrische Samar was zo zwak dat ze huilde zonder geluid, fotoafp Het nieuwe kabinet moet al tij dens zijn eerste bijeenkomst, donderdag, gelijk een bezuini ging van 100 miljoen euro op de wijkverpleging schrappen. Die dringende oproep doet afzwaaiend PvdA-minister Lodewijk Asscher. Edwin van der Aa Den Haag L 3 r, U c.nn j u li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13