1000 EUWS 11 hollands nieuwe. INTERVIEW SCOTT KELLY Als enige astronaut verbleef Scott Kelly (53) een jaar onafgebroken in het internationale ruimtestation ISS. Het sloopte de Amerikaan, vertelt hij bij het verschijnen van zijn boek Een jaar in de ruimte. „Het heeft veel weg van een gevangenis." elfs iets sim- pels als tan- m denpoetsen bleek een rot klus. De bor stel en de tube zweefden weg als ik vergat ze met klittenband aan de muur of aan mijn broek te plak ken. Ik moest de tandpasta doorslik ken en naspoelen met water dat ik met een rietje uit een zak slurpte. Een goede manier om te spoelen in de ruimte is er niet. Ook de spuug vliegt overal naartoe en blijft door de oppervlaktespanning aan de huid plakken, in plaats van eraf te druipen. „De ruimtereis was een aanslag op mijn lichaam. De eerste paar weken plaste ik veel overtollig vocht uit. Daarna voelde het alsof ik 24 uur per dag op mijn hoofd stond: druk op de oren, een opgezet gezicht, rode huid. We aten de hele dag tortilla's omdat die lang houdbaar waren en niet kruimelden. Poepen was een uitda ging zonder zwaartekracht. Douchen kon niet. Verder duurde het lang voordat ik min of meer rechtop zweefde. Nieuwelingen vlogen in een supermanhouding. Ze botsen overal tegenop en stootten voortdurend spullen van de wanden. „De herrie in het ruimtestation wende nooit. Het geluid van de ven tilatoren en het gezoem van de elek tronica was onontkoombaar. Ik moest telkens boven het lawaai uit schreeuwen en gaf mijn oren wat rust met oordoppen. Ik luisterde naar opnamen van zingende vogels en de wind door de bomen. Het is moeilijk uit te leggen hoezeer een astronaut daarboven de natuur gaat missen." Vuilniswagen „Het ruimtestation rook als een nieuwe auto vanwege de gassen die vrijkwamen uit de apparatuur. Ver der hing er een zweem van lichaams geur en afval. Hoewel we afvalzakken altijd zo goed mogelijk afsloten, kon den we ze maar eens in de zo veel maanden wegdoen, als er een be voorradingsschip kwam dat op de te rugweg dienstdeed als vuilniswagen. „Ik voelde een lichte huivering toen het tot me doordrong dat ik een jaar in ISS zou blijven. Het had veel weg van een gevangenis. Het was er donker en koud. Ik kon niet naar bui ten. Waar begon ik aan? Dat jaar voelde als een eeuwigheid. Ik miste mijn vriendin en mijn twee dochters. Ik was bang dat er thuis iets vreselijks TWEELING Scott testte in ISS, Mark op aarde zou gebeuren, ik er niet bij kon zijn. Of andersom. De dood lag voortdu rend op de loer. Apparatuur die ons in leven moest houden, ging aan de lopende band kapot. Er kon een stuk ruimteschroot door de wand komen zetten. De concentraties C02 in ISS waren ongezond hoog en er kon een ammoniaklek ontstaan. Ik sliep altijd met één oog open. „Ondanks alle gevaren en moeilijk heden ben ik in totaal drie keer in de ruimte geweest, twee keer met de spaceshuttle en de laatste keer met de Sojoez naar ISS. Voor mij waren de ruimtereizen een bewijs dat je iets kan bereiken als je dat wilt. Als kind van een alcoholist en met een gedrag dat ze nu adhd noemen, kwam ik moeilijk mee op school. Maar na het lezen van het boek The Right Stuff, over de eerste piloten in de ruimte, meldde ik me aan bij de Amerikaanse luchtmacht. Ik werd testpiloot. Des tijds gold de spaceshuttle als het moeilijkste luchtvaartuig om te be sturen. Ik wilde dat ding vliegen en klopte aan bij NASA. „Elke lancering was ik weer verbaasd hoe krachtig de motoren waren. Ik was verbaasd over de schoonheid van de aarde. Ik nam het overweldigende blauw in me op, de wolken, het geva rieerde landschap en de dampkring. Verder was er alleen het zwarte va cuüm van de kosmos." Magie „Mensen vragen me vaak naar de re levantie van ruimtemissies en de hoge kosten die ermee waren ge moeid. Ik antwoord dan: Hoeveel is het waard als twee voormalige aarts vijanden samen op ontdekkingsreis gaan en wetenschappelijke kennis vergaren? Hoeveel is het waard als Amerikanen en Russen teamgenoten en vrienden voor het leven worden? „Terug op aarde had ik koorts, mijn huid voelde alsof ik in brand stond, met benen waren zo gezwollen als waterballonnen. Maar ik mis de ma gie van de ruimtereis. Ik mis de astro nauten daarboven. Ik mis het uitda gende werk in het heelal. Misschien vlieg ik ooit naar Mars. Tot die tijd spoor ik anderen aan om de ruimte in te gaan. Ik vertel over dat jongetje dat op zijn kop kreeg omdat hij zijn huis werk niet deed. Tot hij de motivatie en de gelegenheid kreeg om zijn droom na te jagen." Samsung Galaxy A5 2017 dinsdag 24 oktober 2017 PC Hoe ruikt 'n ruimtestation? Naar nieuwe auto en afval Gerben van 't Hof Rotterdam/Houston Scott Kelly in het ISS, waar hij 340 dagen achter elkaar verbleef, fotonasa In maart 2015 begon Scott Kelly zijn 340 dagen du rende missie in het Internationale ruimtestation ISS, het langste verblijf in de ruimte van een Amerikaanse astronaut ooit. Het doel was te ont dekken welke in vloed een langdu rige toestand van gewichtsloosheid heeft op het li chaam. Als mensen ooit naar Mars wil len, met de huidige reissnelheid een reis van negen maanden, is het zaak zo gezond mogelijk te blijven. De Amerikaanse ruimtevaartorgani satie NASA onder zocht Kelly's dna, eiwitten en tal van mechanismen in zijn lichaam. Zijn tweelingbroer Mark, ook astro naut, onderging op aarde dezelfde on derzoeken. Beide broers werden da gelijks om het uur getest op onder meer hun immuun systeem, reactietijd en hartcapaci- teit. Het was de eerste keer dat NASA proeven deed met mensen die genetisch iden tiek waren, maar in een totaal andere omgeving zaten. Let op! Geld lenen kost geld aJv Totale toestelkosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Duur overeenkomst Debetrentevoet JKP 240 0 €240 €10 24 mnd 0% vast Deze tabel bevat een voorbeeld van een toestellening en de prijs die je hiervoor per maand betaalt. De toestellening is een aflopend goederenkrediet aangeboden door Vodafone Financial Services B.V. Vraag onze klantenservice naar de kredietvoorwaarden en het standaardinformatieblad. Vodafone Libertel B.V. treedt op als verbonden bemiddelaar voor Vodafone Financial Services en bemiddelt uitsluitend voor Vodafone Financial Services. Vodafone Financial Services en Vodafone Libertel geven geen advies over de toestellening. Je dient zelf te bepalen of de toestellening aansluit bij jouw persoonlijke omstandigheden. Deze actie is geldig tot en met 27 november 2017. nu tijdelijk zonder aansluitkosten! 24 maanden Standaard 4G

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11