u Seksuele intimidatie ook in de wetenschap Brexitoverleg muurvast, team van May blijft hoopvol 7 Land draait vooral op banken, verzekeringsmaatschappijen en advocaten Wat is er mis op toeristeneiland Malta? Op een maandagmiddag wordt zomaar een kritische journaliste omgebracht met een autobom. „Als een Maltees de wet kan omzeilen, doet hij dat." „Waar je ook kijkt, overal zitten boe ven. Het is om wanhopig van te wor den." Het zijn de laatste woorden die Daphne Caruana Galizia plaatst op haar veelgelezen blog. Niet veel later maakt een bom een einde aan haar le ven. Met de aanslag op Galizia is Malta een veelbesproken bewoner kwijt. Op een goeie dag trok haar blog 400.000 lezers, terwijl Malta 440.000 inwo ners telt. De 53-jarige journaliste legde pijnlijk bloot waaronder Malta gebukt gaat: corruptie, vriendjespolitiek, wit wassen. Ambtenaren, zakenlieden, maffiosi. Achter de gevels van de his torische panden lappen ze de regels aan hun laars. „Iedereen heeft het al tijd over Sicilië maar Malta kan er ook wat van", zegt de Nederlandse Jean- nette van Reeven, die al sinds 1985 op het eiland woont. „Als een Maltees de wet kan omzeilen, zal hij dat doen." Corrupt Op Malta vind je the good, the bad and the ugly, zegt Mark de Vink, makelaar op het eiland. „Maar daarin onder scheiden we ons niet van andere lan den. Het is vreselijk wat met Galizia is gebeurt, maar we slaan nu niet opeens achterover van angst. Internationale ondernemingen vestigen zich hier om keihard uit te halen naar het machtsmisbruik en de omkopings praktijken. Vooral politici nam ze op de korrel. Ze onthulde dat de minister van Energie een dubieus opgezette onderneming in Panama geregis treerd had. Dat de oppositieleider werkte voor een Maltees bedrijf dat geld verdiende aan een prostitutienet werk. En dat de vrouw van de premier grof geld verdiende aan financiële transacties tussen haar bedrijf Egrat en een zakenbank in Azerbeidzjan. Ze maakte er nogal wat vijanden mee. Maandag spatte haar Peugeot in stukken uiteen toen zij vlakbij haar huis, aan de noordkant van het eiland reed. Galizia was op slag dood. Vol gens Maltese media is voor de aanslag het onder terroristen populaire sem- tex gebruikt. Een kleine hoeveelheid is voldoende om zelfs een vliegtuig neer te halen. Barbaarse daad Experts van het Nederlands Foren sisch Instituut (NFI) zijn naar Malta gereisd om mee te helpen met het moordonderzoek. Want wie er achter zit, blijft voorlopig gissen. „Iedereen weet dat Galizia mij scherp bekriti seerde, maar niemand kan deze bar baarse daad rechtvaardigen", zei pre mier Joseph Muscat. „Ik zal niet rusten tot deze zaak is opgelost, ons land ver dient gerechtigheid." De drie zoons die Galizia nalaat hebben er geen vrede mee. Zij riepen de premier gisteren op om af te treden. „We zijn niet geïnteresseerd in ge rechtigheid zolang er niets fundamen teels verandert in ons land", schrijven ze op Facebook. Tot na de eeuwwisseling verdiende Malta vooral aan het toerisme. Nu draait het land op banken, verzeke ringsbedrijven en juridische onderne mingen. In hun kielzog volgen advo caten, beursmakelaars, effectenhande laren en boekhouders. Malta wordt in middels ook wel het Panama van de Middellandse Zee genoemd. Er zijn slechts twee partijen. Dat voedt het klimaat van vriendjespolitiek juist omdat het veilig is, de mensen hoogopgeleid zijn en vanwege het gunstige economische klimaat." Tegelijkertijd geldt Malta als een van de meest corrupte landen van de Eu ropese Unie. Het is ook de enige lid staat met slechts twee partijen in het parlement. „Dat heeft een klimaat van vriendjespolitiek gevoed", zegt Lotte Rooijendijk van anticorruptieorgani- satie Transparancy International. Sinds 1994 is zeker 1,2 miljard euro verloren gegaan aan omkopingsprak tijken, blijkt uit onderzoeken van de Europese Commissie. „Corruptie is een hardnekkig en wijdverbreid pro bleem in Malta. Een derde van de Mal tezen heeft er vrijwel dagelijks last van", aldus Rooijendijk. Van Reeven hoopt dat Malta het ei land blijft waar het prettig is om te wonen en vakantie te vieren. „Maar daarvoor moet wel de bezem door de politiek, de politie en de rechtelijke macht. Het is barbaars wat er met Ga lizia is gebeurd. Een politieagent die bij het onderzoek betrokken was, is nu geschorst omdat hij zei: 'zij kreeg wat ze verdiende'. Het geeft aan wat de mentaliteit hier soms is." Galizia deinsde er niet voor terug Evers schreef haar ervaringen op nu een storm van verhalen los komt onder de hashtag #metoo, en publiceerde ze op de website van de Universiteit Twente, UTo- day. „Ik dacht: verdomme, dit ge beurt niet alleen bij knappe actri ces in Hollywood, maar ook bij mensen zoals ik. Evers, hoogleraar Human Media Interactie, zegt meerdere keren slachtoffer te zijn geweest van ex pliciete seksuele intimidatie door een meerdere en impliciete inti midatie vanwege 'gebrek aan soci ale vaardigheden'. „In mijn geval ging het om een vicepresident bij de Boston Consulting Group, waar ik in het begin van mijn car rière werkte. Tijdens een etentje stelde hij de vraag of ik mijn ok sels scheerde. Vervolgens, terwijl de hele tafel hartelijk meelachte, trok hij mijn top naar beneden." Hoewel ze bang is voor kritiek, meent ze dat er 'te veel is om stil te blijven': oversekste mailtjes, porno op de werkcomputer, op dringerige professoren. Ze noemt een beroemde robo- tica-professor uit de VS die haar tijdens een conferentie in Japan een massage wilde geven. Het misbruik door een medestudent. Een professor die na een feest niet naar huis kon en moest 'overnach ten'. Namen noemt ze niet. „Om de carrières en privélevens van bovengenoemde eikels te be schermen, helaas", schrijft Evers. „Moeilijke onderhandelingen in Europa gaan nooit snel, doorbraken zijn er pas in de absolute eindfase", weet Kamall, sinds 2014 Mays rech terhand in Brussel. „Echte voortgang komt er pas als we ook over ons toekomstige part nerschap kunnen praten", echoot hij de mantra van May. „Maar ach ter de schermen wordt meer voort gang geboekt dan partijen openlijk loslaten. Zowel over burgerrechten Syed Kamall. foto photo news als de kwestie over de Iers en Noord-Ierse grens." Syed Kamall ventileert zijn opti misme tegenover deze krant, mi nuten nadat Theresa May 100 meter verderop alle hoop op een snelle doorbraak vakkundig de grond in heeft geboord. Alsof het niet zij is die dwarsligt, riep ze haar Europese collega-leiders gisteren in Brussel op nu 'met spoed' werk te maken van de burgerrechten, van zowel Europese burgers in Groot-Brittan- nië als Britse onderdanen in de EU. Dat hoort bij de Britse strategie, want praten over de burgerrechten leidt af van een ander heikel punt: het bedrag dat Londen bij vertrek op tafel moet leggen om oude ver plichtingen af te kopen. Dat bedrag ligt moeilijk, weet Mark Rutte, die eind vorige week met May belde. „Ik heb gezegd: luis ter, we moeten meer duidelijkheid van jou krijgen, vooral over die re kening. Maar ze komt er niet mee. Het zou al helpen als ze met een voorstel komt hóe ze tot een bedrag wil komen, maar ook dat doet ze niet." vrijdag 20 oktober 2017 GO Corruptie tiert welig op Malta Gerben van 't Hof Valletta/Rotterdam —Lotte Rooijendijk, Transparency International Journalisten protes teren tegen de moord op Galizia. Prints van haar verhalen zijn met bloedrode inkt be werkt. Journaliste Daphne Galizia. fotos reuters Niet alleen Hollywood, ook in de wetenschap vindt seksueel misbruik en intimidatie plaats. Dat zegt hoogleraar Vanessa Evers, die haar eigen heftige ervaringen deelt. Mandy de Jong Enschede Het Brexitoverleg zit muurvast, maar wordt toch afgesloten met een volledig akkoord. „Bij een heel koude kop koffie, eind maart 2019", zegt Syed Kamall, conservatief fractieleider in Europa. Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7